Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
16.15 ч. 30.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Императив глагола хтети, смети, моћи!  (Прочитано 21170 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #30 у: 11.34 ч. 12.04.2009. »

„Сине, то се не сме!“, „А штооо??“, „Па слободно ти смеј то, па ће ти се обити о главу.“

„Не могу! Ја то не умем... Cry Не могу ја то да урадим!“, „Е, па ти могни једном! Не мораш све да чекаш на друге!“
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #31 у: 12.21 ч. 12.04.2009. »

Па ја видим ситуацију у којој син хоће свашта али неће да распрема собу, а мајка му каже, лепо је што ти хоћеш играчке, хоћеш парк, хоћеш циркус и играоницу, али брате, дај нешто заузврат, па хтедни једном и да распремиш своју собу!

Мислим да се чак и вокативи за ствари нису немогући. Зашто би били? Ти никад не причаш са својим компјутером? Могу да се кладим да му помињеш целу фамилију кад неће да ради како ти хоћеш... Cheesy
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #32 у: 12.53 ч. 12.04.2009. »

Мислим да се чак и вокативи за ствари нису немогући. Зашто би били? Ти никад не причаш са својим компјутером? Могу да се кладим да му помињеш целу фамилију кад неће да ради како ти хоћеш... Cheesy

И не само то: http://www.youtube.com/watch?v=mnzHQfZYOvk&NR=1 Grin Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #33 у: 13.45 ч. 12.04.2009. »

Ih miki pa to je staro, prastaro... Cheesy
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #34 у: 18.48 ч. 12.04.2009. »

Ма дај, где је ту пракса, шта вам је. Ништа лакше него смислити сад неке ситуације у којима бисмо (на силу) употребили ове глаголе у императиву.
А за вокатив није Владо Ђукановић тврдио да га формално немају све именице, већ практично. Мислим да то важи и за ове глаголе.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #35 у: 18.58 ч. 12.04.2009. »

Pa nije na silu, Oli. Ja da sam majka i da imam takvog sina, baš bih mu tako odgovorila. Bez obzira što to gramatički nije tačno, ili ne postoji.

Imala sam jednog profesora matematike u osnovnoj školi koji, kad su neke razmažene uvlakuše mazno obigravale oko njega i cvrkutale: "Hoću peticu." on bi im odgovarao:"Hoći ti ko'lko hoćeš, al' to ne može." (s akcentom na O u "može Cheesy). Daklem, eto ti vrlo realne situacije. Možda je eto on tu ipak mogao reći "Htedni ti koliko hoćeš, al to ne može..."...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #36 у: 19.18 ч. 12.04.2009. »

То што се ови императиви у пракси не употребљавају често, друго је питање. У тексту је била тврдња да императиви модалних глагола не постоје, па смо ми овде видели да постоје. Такође није нимало битно што се императиви неких предмета ретко употребљавају — опет има случајева када се користе, и то не значи да они не постоје.

Понових већ двапут да сам чуо у пракси пример са могни, и то баш онај који описах горе. Нико није спорио то што прича Владо Ђукановић, али то је овде споредно питање.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #37 у: 19.27 ч. 12.04.2009. »

Такође није нимало битно што се императиви неких предмета ретко употребљавају — опет има случајева када се користе, и то не значи да они не постоје.
Вокативи Smiley.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #38 у: 19.37 ч. 12.04.2009. »

Пардон.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!