Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
03.20 ч. 19.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 16
  Штампај  
Аутор Тема: Предлог о видео курсу  (Прочитано 102799 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« у: 20.50 ч. 15.06.2009. »

 Желела бих да са вама поделим ову идеју, пошто пратим овај сајт и како видим ове дискусије које су праћене дугачким процесом. Пошто се ја бавим видео презентацијом и спотовима квалитетног садржаја на Јутјубу и желела бих да направим видео о Правопису, основним граматикама и падежима, као вид неког кратког курса гледаоцима буде кратко, јасно и разумљиво. Било би ми драго да ви учествујете у овом пројекту и дате свој допринос, јер верујем да су неки од вас стручни, а моје је да обрађујем видео монтажу што најбоље. Wink

« Задњи пут промењено: 21.21 ч. 15.06.2009. од crni_bor » Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #1 у: 22.56 ч. 15.06.2009. »

Okej, podeli s nama materijal pa ćemo korigovati što bude bilo potrebno; mislim da je tako najlakše.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #2 у: 09.56 ч. 16.06.2009. »

Ја мислим да бих почела са  линком http://www.vokabular.org/pravopis/doku.php  под насловом " Честе језичке грешке и недоумице", тако ћу убацити облике правилних и неправилних изражавања. Интересује ме да ли ћу да убацим неку музику у позадини или без ње?
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Miki
Гост
« Одговор #3 у: 12.15 ч. 16.06.2009. »

Може нека музика попут Судњега дана... The darkness falls accross the land, the midnight hour is close at hand...
« Задњи пут промењено: 12.18 ч. 16.06.2009. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 12.42 ч. 16.06.2009. »

Ма дај, Мики, има да изгледа као они тупави срБски спотови којих је Јутуб препун... Smiley Овде још само фале Клајн и Прћић у маскирној униформи и да кажу: I'll be back... Grin Cheesy

Немој да заборавиш да у тај видео додаш да је садржај преузет са Вокабулара...

Што се музике тиче, мислим да треба да буде нешто неутрално, што неће узбуркавати емоције васколиких ШНМ (ко тај Терминатор), можда најбоље нека класика, неки Моцартић или Бах...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #5 у: 13.00 ч. 16.06.2009. »

А, па нисам завршио! То је почетак видео-а, а осврт је на тренутном не познавању граматике и правописа просечних припадника србскога народа. На крају видеа би, помало саркастично (не?), огрануло сунце и још више обасјало већ озарена лица срећних припадника српске популације због стечених нових знања у области правописа и граматике, које су тако жељно ишчекивали те задовољно примили, а музика би се преобратила у радостан цвркут птица... (Исти ти припадници сада узвикују: Ћију, ћију, ћију, заврнућу ти шију! — Упс, сада смо се вратили на почетак. Хтедох рећи укратко: прављење таквог видеа је узалуно...)
« Задњи пут промењено: 13.07 ч. 16.06.2009. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 13.06 ч. 16.06.2009. »

А, па нисам завршио! То је почетак видеоа, а осврт је на тренутном не познавању граматике и правописа просечних припадника србскога народа. На крају видеа би, помало саркастично (не?), огрануло сунце и још више обасјало већ озарена лица срећних припадника српске популације због стечених нових знања у области правописа и граматике, које су тако жељно ишчекивали те задовољно примили, а музика би се преобратила у радостан цвркут птица...
Јест вала, а онда би Клајн и Шишка ујахали на белом коњу и избавили срБски народ из таме незнања... Cheesy Cheesy Cheesy

Ја напротив, мислим да није узалудно прављење таквог видеа, штавише мислим да може да буде доста корисно. Знање треба да изађе међу обичан свет, да им се направи приступачним и пријемчивим, да се скине с пиједестала елитног и недодирљивог, јер наш народ какав је, кад му је нешто недодирљиво и неразумљиво одма га обезвређује (лија и кисело грожђе, ако знате на шта мислим). И сами знамо да је до праве информације кад је српски језик у питању једном просечном Србину веома тешко доћи јер би он, од нпр. просечног Шпанца, који инфо нађе са три клика, морао да обија књижаре и да тражи те Правопис, те ову те ону књигу... Ја мислим да је идеја црног бора одлична, али би тим филмовима требало дати и на тежини, па сам стога рекла да не заборави да стави Вокабулар као извор информације, прво зато што је таква Вокабуларова лиценца на садржаје, а друго што сам Вокабулар има већ одређено име и престиж на Интернету кад је српски језик у питању.

Дакле, правопис на Јутуб, а књиге у самопослуге... Није то обезвређивање културе, већ њено приближавање онима којима је намењена.
« Задњи пут промењено: 13.17 ч. 16.06.2009. од Brunichild » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #7 у: 14.34 ч. 16.06.2009. »

ОК, има логике у томе што кажеш. А и ја не бих да будем партибрејкер, мада кад нам је култура догурала дотле, онда нек се и Правописи и друга литература нађе у самопослугама и на Јутјубу...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 14.43 ч. 16.06.2009. »

ОК, има логике у томе што кажеш. А и ја не бих да будем партибрејкер, мада кад нам је култура догурала дотле, онда нек се и Правописи и друга литература нађе у самопослугама и на Јутјубу...
Ali, vidiš, ti to izgleda posmatraš kao neku tragediju, a u stvari nije... Opismenjavanje (i tu ne mislim na ono osnovno, da neko nauči slova i da ista sriče) bi trebalo da bude lako dostupno širem krugu ljudi, stručna literatura i informacija bi trebalo da bude pristupačnija a idealan način za to je da se koristi medij koji je svima dostupan, a to je Internet, i da to bude besplatno. Mislim, lako je dizati nos i zgražavati se nad neznanjem, a u isto vreme činiti da put do znanja bude što teži, što nejasniji i zapetljaniji. Ja samo gledam sada šta je sve na raspolaganju današnjim studentima - pa gotovo da iz kuće ne treba da izađu, gotovo SVE može da se nađe na internetu, uključujući i vrlo vredne knjige. Da je to u moje vreme bilo, gde bi meni bio kraj Grin, nego sam morala sama da godinu dana provedem kako bih sastavila svoje sopstvene skripte, sedeći u Narodnoj biblioteci svaki dan po osam sati... Sad čujem da se još uvek vrte te moje skripte po Filološkom...
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #9 у: 20.37 ч. 16.06.2009. »

Што се тиче музике, и ја сам помислила да убацим неку класику, али ви одаберите јер ја једино могу одатле да их скидам , па ми пошаљите линк или назив аутора и музике http://www.jamendo.com/en/

Замислила сам пројект на овај начин, без слика, само текстови и музика у позадини, и наравно, било ми је у плану да убацим сајт Вокабулара јер и он је део пројекта тако да  гледаоци на овај начин информише и заинтересује опширније и то пронађе, или на нека постављена питања на Јутјубу и ви можете дописивати са гледаоцима. Овај пројект је намењен свакоме како у матици тако и у дијаспори, текстови  ће бити ограничени, јасни и разумљиви. Биће и додате друге препоручене литературе за усавршавање граматике.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #10 у: 20.39 ч. 16.06.2009. »

Ajde, crni bore, kad budes imala nesto, jel moze to nekako nezvanicno da se vidi? Bas si me zaintrigirala...
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #11 у: 20.43 ч. 16.06.2009. »

Ajde, crni bore, kad budes imala nesto, jel moze to nekako nezvanicno da se vidi? Bas si me zaintrigirala...

Већ имам припремљен материјал (али у свесци), само да их разврстим и наређам, па ћу овде да приложим, ваше је да коригујете и одобрите, остало ја завршавам.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #12 у: 22.40 ч. 17.06.2009. »

Поставила бих овај наслов и језичке грешке и недоумице на видео:

ЧЕСТЕ ЈЕЗИЧКЕ ГРЕШКЕ И НЕДОУМИЦЕ

правилно: ЈЕ ЛИ? или ЈЕ Л' ?
неправилно: јел?

правилно: ЈЕ Л' ? ( за питање)
               ЈЕР  (за одговор, значи ЗАТО ШТО / ЗАТО)

правилно: С ОБЗИРОМ...
неправилно: обзиром на...

правилно:КОД КУЋЕ САМ
              У КУЋИ САМ
неправилно: ја сам кући
                  кући сам

правилно: ИДЕМ ДО  ЛЕКАРА
               ИДЕМ К ЛЕКАРУ
неправилно: идем код лекара

правилно: АНА ПОРЕД ТЕЛЕФОНА
               АНА НА ВЕЗИ
неправилно: Ана на телефону

правилно: СА МНОМ
неправилно: самном

Ово су примери како ће да изгледа на видео, са правилним речима великим словима, а неправилним мањим, тако да свима боду за очи и виде разлику. Уколико сте сагласни, додала бих још примера у следећем посту, па да кренемо....
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #13 у: 23.00 ч. 17.06.2009. »

Ja bih još i boju ubacila da asocira: pravilne rečenice zelenom, nepravilne crvenom.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #14 у: 23.23 ч. 17.06.2009. »

правилно: С ОБЗИРОМ...
неправилно: обзиром на...

Правилно је С ОБЗИРОМ НА ТО ШТО/ДА и БЕЗ ОБЗИРА НА ТО ШТО, а није правилно "обзиром на", "обзиром", "с обзиром", "без обзира"...

правилно: ИДЕМ ДО  ЛЕКАРА
               ИДЕМ К ЛЕКАРУ
неправилно: идем код лекара

правилно: АНА ПОРЕД ТЕЛЕФОНА
               АНА НА ВЕЗИ
неправилно: Ана на телефону

Није тачно. ИДЕМ ДО ЛЕКАРА, ИДЕМ К ЛЕКАРУ и ИДЕМ ЛЕКАРУ јесу граматички правилнији, али ни ИДЕМ КОД ЛЕКАРА није неправилно. А израз НА ТЕЛЕФОНУ никако није неправилан, већ напротив — и природнији је од ПОРЕД/КРАЈ ТЕЛЕФОНА, и сличних.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 16
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!