Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Нешта
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.39 ч. 25.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Нешта  (Прочитано 21564 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« у: 22.28 ч. 15.07.2009. »

Елем, добила сам информацију да ова реч стоји у књизи која се зове Речник српскохрватскога књижевног језика, друго фототипско издање 1990, књига трећа, страна 785.

Да ли неко можда има тај речник, и да ли може да ми каже шта тачно тамо пише под одредницом НЕШТА?
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #1 у: 22.40 ч. 15.07.2009. »

Jednom sam chat-ovala sa jednim iz Krajine, za tu reč NEŠTA je često upotrebljavao.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #2 у: 22.52 ч. 15.07.2009. »

У мом РМС/6 из 1969. има одредница нешта, коју упућује на нешто.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #3 у: 22.55 ч. 15.07.2009. »

Па чекај, јел то речник Матице српске?Huh
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #4 у: 22.55 ч. 15.07.2009. »

Тако је и у издању из 1990. РСАНУ исто упућује на правилни облик, а једнотомни РМС не бележи ову реч.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #5 у: 22.55 ч. 15.07.2009. »

Па чекај, јел то речник Матице српске?Huh

Јесте.  Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 22.59 ч. 15.07.2009. »

Па чекај, јел то речник Матице српске?Huh

Јесте.  Smiley

Па шта онда то значи? Да је нешта правилно?Huh
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #7 у: 23.58 ч. 15.07.2009. »

Није, није. Погрешили су и једни и други (РМС, РСАНУ) што нису ставили покр. или нешто слично да означи некњижевни статус. Ваљда су рачунали да се с неправилног облика упућује на правилни. Како било с речницима, не верујем да иједна граматика толерише овај облик.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 00.10 ч. 16.07.2009. »

Није, није. Погрешили су и једни и други (РМС, РСАНУ) што нису ставили покр. или нешто слично да означи некњижевни статус. Ваљда су рачунали да се с неправилног облика упућује на правилни. Како било с речницима, не верујем да иједна граматика толерише овај облик.

A kako to dokazati nekom ko uporno tvrdi da je nesta sasvim ok oblik (cak se toliko potrudio da je nasao sestotomnik i dao mi ovu informaciju)? Ja mu zaista ne mogu reci da su MS i SANU pogresili, smejace mi se u brk, i to s punim pravom, jer nemam ni jedan jedini dokaz za to...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #9 у: 00.20 ч. 16.07.2009. »

Нашла сам!!!

Стр. 13.

Скраћеница в. (види) употребљавана је онда када је реч упућивана на другу, правилнију и бољу, или кад је страна реч упућивана на нашу.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #10 у: 12.55 ч. 16.07.2009. »

Hrvat iz Zagreba, s kojim sam se družio u vojsci, govorio je „nešta“ u značenju „nešto“, a kao upitnu rečcu upotrebljavao je „što“ (mada je on ponekad govorio i „kaj“) u značenju „šta“.
To je dakle kod njih obrnuto — što, nešta.
Primetio bih ja sad još da je to upitno „što“ sasvim korektno u njihovom jeziku, dok mislim da je „nešta“ nepravilno i kod njih.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #11 у: 15.00 ч. 16.07.2009. »

Nije "nešta" pravilno ni tamo — on se verovatno vodio analogijom sa "ništa". Pravilno je "šta" i "što" (kod njih valjda samo "što"), ali samo "ništa", i samo "nešto". Smiley

I Užičani koji se služe dijalektom redovno govore "nešta". U ovome dijalektu su "šta", "ništa" i "nešta".
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 15.41 ч. 16.07.2009. »

Nije "nešta" pravilno ni tamo — on se verovatno vodio analogijom sa "ništa". Pravilno je "šta" i "što" (kod njih valjda samo "što"), ali samo "ništa", i samo "nešto". Smiley
Jeste, Đole, a mislim da i ti znaš tu "nešta" osobu. Roditelji te osobe su poreklom iz Bosne, možda to ima neke veze...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #13 у: 15.49 ч. 16.07.2009. »

Moguće, "nešta" je vrlo rašireno po dijalektima što u Bosni što u Srbiji.

Meni je zanimljivije ono "što?" umesto "zašto". I to je jako česta užička i bosanska poslastica, a čini mi se i šire. Smiley Kako kažu u Beogradu? Je l’ isto "što?"
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #14 у: 15.59 ч. 16.07.2009. »

Isto. Ne bih rekla da je to nešto regionalno, već da je opšte. Isprva mi je bilo čudno kad si to spomenuo i rekao da ti je to neobično, jer je to barem međ ljudima u mojoj okolini, kao "dobar dan".

Što si došo? Što pitaš?...

Veoma retko čujem celu reč, osim ako se ne želi podvući pitanje: Ama ZAAAAAŠTO ti to pitaš? Zaaaašto si bre uopšte dolazio?
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!