Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.42 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Паметан пише, а будала памти  (Прочитано 10324 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« у: 02.47 ч. 12.10.2009. »

Паметан пише (записује), а будала памти.

По мени, овде је све окренуто "наглавачке", јер паметан да је стварно паметан не би морао да записује, запамтио би, а будала да може да памти не би био будала.

Шта ви мислите?




Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #1 у: 09.10 ч. 12.10.2009. »

Pa, ne baš... Poslovica, u stvari, i govori o tom paradoksu.

Ma koliko čovek bio pametan, pamćenje je kratkotrajno i nepouzdano. Pametan čovek zna da se u svoje pamćenje ne može pouzdati, i stoga zapisuje. Budala je samouverena da će zapamtiti, i stoga ne zapisuje; posledično, često zaboravi onda kad je to najbitnije.

Da citiram Bertranda Rasela iz nečijeg potpisa ovde na Forumu:

"The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts."
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #2 у: 02.04 ч. 13.10.2009. »

Ја сам ово написао више као неку шалу или досетку. Слажем се ја са свим овим што кажеш.


Мада....хм???
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #3 у: 18.42 ч. 09.11.2009. »

Цитирано: Вук link=topic=4378. msg44612#msg44612 date=1255308473
Паметан пише (записује), а будала памти.

По мени, овде је све окренуто "наглавачке", јер паметан да је стварно паметан не би морао да записује, запамтио би, а будала да може да памти не би био будала.

Шта ви мислите?

Овде се не ради о интелигенцији или вештини памћења, већ о томе ко по народном мишљењу на крају „испадне паметан“, а ко „испадне будала“.  У оба случаја је реч о људима просечне интелигенције, где се један у потпуности ослања на своје памћење, а други оставља белешке себи за будућност да се подсети или ако у потпуности заборави. 

А и углавном је реч више о поштапалици или узречици, него о некој мудрости.  На пример, поверилац који одлази код дужника и тражи свој новац/брашно/штавећ назад, а овај се прави невешт по питању договора, па поверилац извади из џепа хартију написану на дан договора са свим појединостима, па овоме каже: „Е, паметан пише, а будала памти. . . “ па настави са потраживањем онога што му припада.  Или када су у питању друге робно-новчане трансакције, па се сабира већа количина више различитих ствари, па један извади папир и оловку и крене на папиру да сабира ставку по ставку уместо да рачуна напамет, а уз исту констатацију.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!