Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
04.47 ч. 13.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 4 5 [6]
  Штампај  
Аутор Тема: Aorist  (Прочитано 28435 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #75 у: 14.34 ч. 14.08.2010. »

Kod mene čak i imperfekta i tako i tako još ima... Najčešće od glagola biti: bȉjāg, bȉjāše ili bijáše, bȉjāsmo, bȉjāgu ili bijágu..., a sa njim i radnim glagolskim pridevom — i pluskvamperfekta: bȉjāše prvī dȍšō, al’ se razočárō, na primer, i dalje je dosta česta i razgovorljiva konstrukcija.

(Копах по теми па приметих:)
Је ли у Ужицу заиста такав акценат? Зар немате ту књижевни узлазни (до̀шао)? (А баш се пре неки дан чудим Клајну што му у Граматици пише дошао са краткосилазним).

Сачувана
VPF
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vladimir Filipović
Поруке: 194

« Одговор #76 у: 20.48 ч. 17.08.2010. »

Pregledah sad ovu temu kad iskoči na vrh, i moram nešto da dodam.

Meni je potpuno strana ta teza da je aorist nešto zastarelo i neobično. Ne da se ne slažem s njom, nego mi je teško da pojmim da ga iko tako doživljava. Živeo sam u Beogradu 17 godina, ono jest sad kad malo premotavam film čini mi se da se ne koristi aorist mnogo, ali valjda bih primetio da sam ja bio jedini koji ga je koristio. To mi je nekako jedan sasvim običan deo svakodnevnog govora, samo je odsutan iz formalnog jezika nauke, dnevnih vesti, političkih diskusija...

UBR, moja familija Izbosne sasvim redovno koristi oblik drugog/trećeg lica aorista za prvo (ja dođe, ispeče pitu, pojede...) uporedo s "redovnim" oblikom (ne kažem "književnim" jer često ispuštaju H, dođo', ispeko'...).
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #77 у: 03.26 ч. 01.09.2010. »

(Копах по теми па приметих:)
Је ли у Ужицу заиста такав акценат? Зар немате ту књижевни узлазни (до̀шао)? (А баш се пре неки дан чудим Клајну што му у Граматици пише дошао са краткосилазним).

Mhm, jest češće "dòšō", ali čuješ katkad i "dȍšō". Smiley

Ne znam otkud; par puta mi je padalo na pamet da uzroci za neke dublete u lokalnom dijalektu leže možda u tome odakle je koja porodica doseljena u ovaj kraj (jer su, dakako, svi Užičani došljaci ovamo otkojèkud, a familije i zadruge su dugo vremena ostajale prilično izolovane po užičkim brdima), ali nisam uspeo proveriti tu teoriju.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 4 5 [6]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!