Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
04.36 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Угасити или искључити?  (Прочитано 41942 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« у: 00.53 ч. 03.04.2010. »

Поздрав свима! Шта је правилно? Искључити светло или угасити свтло?  И да ли се сме рећи Угаси светло? И за шта се користи угасити, а зашта искључити?  Шта се то искључује, а шта гаси?
« Задњи пут промењено: 20.00 ч. 06.04.2010. од J o e » Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #1 у: 23.07 ч. 04.04.2010. »

Nisam siguran, ali rekao bih da su oba pravilna.  Evo zašto tako mislim:

Ugasiti (recimo sveću) znači lišiti je plamena, zgasti je, lišiti je sposobnosti koju poseduje, opkoliti i prigušiti. . .

Isključiti znači izvući is struje, lišiti struje, lišiti napajanja. . .  Svetlo, samo po sebi, ne može se lišiti napajanja ni struje, ali može sijalica.  Iako mi, dakle, ne lišavamo struje direktno svetlo, ono je u ovom slučaju tesno povezano sa sijalicom koja ga proizvodi, pa mislim da se to može posmatrati kao metonimija (trop).
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #2 у: 23.54 ч. 04.04.2010. »

Да, на добром си трагу, само што није у питању метонимија, него метафора. Сијалица се искључује као што се свећа/светлост гаси, те отуд тај пренос имена.
И, наравно, реч није ограничена само на једно значење: угасити се онда може и свећа и сијалица и, даље, компјутер (јер и он има мини-сијалице, које светле); само што се та секундарна значења помало осећају као неформална и не могу се користити у званичнијем регистру.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #3 у: 23.56 ч. 04.04.2010. »

Рекао бих да би прецизно било угасити светло или искључити сијалицу, лампу, осветљење, бандеру и сл. Светлост се гаси, а електрични уређаји се искључују. Овде се ради о повезаним стварима, јер је у питању електрични уређај са прекидачем који се може искључити, а који емитује светлост која се искључивањем прекидача гаси.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #4 у: 23.57 ч. 04.04.2010. »

Џо, да ли се и глагол упалити може односити на светлост?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #5 у: 00.03 ч. 05.04.2010. »

Gasi se ono što gori, a isključuje ono što je uključeno. Međutim, ne možemo uvek tako jasno razgraničavati stvari, vrlo je obično reći za svetlo da se gasi i pali, kao i TV, radio i drugi električni aparati. S druge strane, sveću, vatru, šibicu, cigaretu, možeš samo upaliti ili ugasiti, nikako isključiti ili uključiti. Uključivanje i isključivanje podrazumeva električnu energiju, ali je paljenje/gašenje ne isključuje, mada i uključivanje/isključivanje ima još značenja osim paljenja i gašenja električnih aparata i sijalica. Jedan sam primer upravo sad upotrebila — uključiti i isključiti kao ubrojati ili izdvojiti...
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #6 у: 00.06 ч. 05.04.2010. »

Бруни је лепо објаснила. Само, није упутно говорити шта је шире а шта уже, пошто и укључити/искључити и упалити/угасити имају више од једног значења (разнородних), па се не може одређивати шта је подскуп чега.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 00.16 ч. 05.04.2010. »

Бруни је лепо објаснила. Само, није упутно говорити шта је шире а шта уже, пошто и укључити/искључити и упалити/угасити имају више од једног значења (разнородних), па се не може одређивати шта је подскуп чега.

Ja nisam ni određivala nikakve podskupove. Takođe sam naglasila u svojoj drugoj rečenici da se ne može praviti jasna granica između ove dve reči, a takođe sam navela da postoje i druga značenja osim onih koja se ovde traže.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #8 у: 00.19 ч. 05.04.2010. »

Могуће је да сам се збунио. Једва на очи гледам. Проверићу ујутро шта је писац хтео да каже.  Wink
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #9 у: 00.24 ч. 05.04.2010. »

РМС наводи да се угасити може и светлост или жеђ, зато сам и питао за упалити.

Ево, сад проверавам, пише да упалити значи и „учинити да нешто светли“, дакле, не мора нужно и да гори. Чак се и наводи пример „упалити сијалицу“. Има значење и „пустити у рад, активирати“ и наводи се пример паљења мотора. Значи, мора бити исправно и упалити телевизор или компјутер.

Дакле, @ИванГрозни, може се угасити светло, угасити сијалица, искључити сијалица и искључити светло. Ово последње ако се под светлом подразумева електрично осветљење или расвета.
« Задњи пут промењено: 00.28 ч. 05.04.2010. од Belopoljanski » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #10 у: 00.32 ч. 05.04.2010. »

Pa ne mora samo da svetli. Žeđ ne svetli, a ni strast, koje se takođe može upaliti ili ugasiti, koja može i da se rasplamsa i da tinja Wink

Čak se i čovek može upaliti... Sećam se da je moja baka govorila da se "sva upalila" kad bi joj bila vrućina od hodanja po suncu...
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #11 у: 01.09 ч. 05.04.2010. »

Да, то су та различита значења која си поменула и то сам малочас баш гледао у РМС.

Мене чуди да ми је до вечерас остало у свести да је неправилно рећи упалити телевизор или упалити компјутер због сталних поштапалица и у средњој и на факултету од стране професора да се ватра пали, а рачунар укључује. Зато сам и мислио да је неправилно „угасити сијалицу“, већ да се може угасити једино светло сијалице њеним искључивањем, а оно испаде сасвим правилно.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 01.36 ч. 05.04.2010. »

hehe, to je ipak malo prebukvalno shvatanje, ali, nisu to jedine reči koje su neki tamo profesori proglasili neispravnim... Isto je i sa zadnji u smislu poslednji (ja se sećam, zadnji su točkovi na kolima, a ti si poslednji u redu), puno i mnogo (puna može biti čaša, a mnogo voliš nekog, mnogo ga pozdravljaš itd.), i ima tu još dosta toga, pričali smo o tome na forumu na više mesta, ali sad mi baš ništa više ne pada na pamet...
Сачувана
Bata
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Nenad Ognjenovic
Струка: dipl.menadzer
Поруке: 3


« Одговор #13 у: 00.39 ч. 31.01.2011. »

znaci ukljuciti,pokrenuti je podskup upaliti,jer automobil ili kompjuter se moze ukljuciti,pokrenuti,a mogu i upaliti,dok se sveca i vatra mogu samo upaliti.
Сачувана
самоникли
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 134


« Одговор #14 у: 08.09 ч. 31.01.2011. »

znaci ukljuciti,pokrenuti je podskup upaliti,jer automobil ili kompjuter se moze ukljuciti,pokrenuti,a mogu i upaliti,dok se sveca i vatra mogu samo upaliti.

Не значи. Ниси узео у обзир да, по твојој необичној логици (и још необичнијем правопису), може бити и да је упалити подскуп покренути:

значи упалити је подскуп укључити,покренути,јер аутомобил или компјутер се може упалити,а могу и укључити,покренути,док се процес и група могу само укључити, покренути.

Надаље, укључити и покренути не могу се овдје увијек наизмјенично користити: електричну гитару може се само укључити. Не може је се покренути јер нема самостално покретних дијелова, а како на њој нема свјетала, а некада чак ни дугмета за "паљење", не може је се ни упалити. Чак и када има "дугме за паљење" (ако бисмо тако могли назвати њен потенциометар са оn/off почетном позицијом), то што је оно одврнуто даље од off не значи да ће гитара "бити у функцији", јер осим што је "упаљена" дугметом, мора претходно бити и укључена (на појачало преко кабла).
« Задњи пут промењено: 08.56 ч. 31.01.2011. од самоникли » Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!