Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
22.00 ч. 10.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Vakela  (Прочитано 16298 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #15 у: 16.55 ч. 05.05.2010. »

Ah da, i takvih kartaških izraza ima često u jeziku. Smiley

Што јес’, јес’: „бацио сам на једну цуру, али нисам имао да је мувам. Међутим, ствари су се тако поиле, да сам је на крају ипак .“ Grin
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #16 у: 18.10 ч. 05.05.2010. »

Ha, ha, ha. Cheesy Dobra ti je ta skroz! Cheesy
Сачувана
Обрен Старовић
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Обрен Старовић
Струка: рачунарство и аутоматика
Поруке: 102

« Одговор #17 у: 22.29 ч. 21.05.2010. »

Ево сад сам питао сестру и њен муж, Италијан, каже да се на италијанском каже отпевати четири. Значи, вероватно није везано баш за четрдесет, него четири, а онда су Шпанци хтели мало да увеличају. Grin
Сачувана

Иде Црвенкапица шумом.  Наиђе неписмени вук и каже:
-Шта то носиш баци?
И Црвенкапа баци. . . . .
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #18 у: 22.37 ч. 21.05.2010. »

Verovatno. Medjutim, njigove macke imaju samo sedam zivota, a nesrecni dan im je utorak 13, i dan sale nije 1. aprila nego 28. decembra... Cheesy Mislim da je vise zelja da se bude razlicit od celog sveta, nego obicno preterivanje... Tongue
Сачувана
lavandablue
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155

« Одговор #19 у: 01.05 ч. 12.04.2011. »

Odakle ova reč ? To je žargon ili ... ?

Није жаргон, то је старинска реч, углавном се користи у изразу очитати коме вакелу. Значи оштро укорити, нагрдити кожу некоме...
Нисам је одавно чуо, а у Декијевом примеру баш не паше.

ja sam je prvi put čula u Kusturičinom filmu. ''Dom za vešanje'', ili ''Crna mačka, beli mačor'', u jednom od ta dva sam je čula, ali se  vise ne sećam detalja.
I ako me sećanje dobro služi, mislim da ju je izgovarala ona debela baba ciganka (na romskom naravno), ili možda stariji cigan-otac koji govori sinu kako će da mu očita VAKELU.

(na ciganskom sam zapamtila da je rečeno baš: VAKELA, i dalje  bla bla bla (romski nešto) )
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #20 у: 13.43 ч. 29.01.2014. »

Mislim da je vise zelja da se bude razlicit od celog sveta, nego obicno preterivanje... Tongue

Ako sam te dobro razumela, pričaš o Špancima? (ne o Italijanima). Španci i jesu malo više različiti, uh, na mnogo načina... Kad se kaže Španija, meni je prva asocijacija, verovali ili ne, inkvizicija, druga asocijacija mi je nepobediva španska armada (koju su Englezi, međutim pobedili), treća asocijacija mi je borba s bikovima, i tek četvrta Servantes i Don Kihot. Onda tek slede španski slikari i sve ostalo špansko...

Naravno, šalim se, ne ide baš sve ovim redosledom, ali tako nekako otrpilike... Nije li i Kristofer Kolumbo bio Španac? Jbg Španci su, dok ih Englezi nisu dotukli, držali pola poznatog sveta (možda i više, nisam baš neki poznavalac istorije). Vrlo ratoboran i osvajački narod. Nije ni čudo, što i dan danas hoće da se razlikuju od celog sveta, mislim, meni je to razumljivo, s obirom na njihovu istoriju i gene.

Uzgred, i Francuzi imaju malo tu žicu. Oni npr. namerno neće da pričaju engleski, jer vole i poštuju svoj jezik. Isto tako, kada im tamo neko sa balkanskih prostora ode u goste, krajnje su ravnodušni (ravnodušni do prezrenja) prema takvom gostu (pričala mi je bivša cimerka kojoj verujem i koja je tamo provela mesec dana). Možda je to ta francuska sujeta, meni na to liči. Takođe, dobar deo njihove književnosti pati od bespotrebnog prenemaganja, u smislu od prostih stvari napraviti po svaku cenu (nepotrebno) složene. Čast izuzecima, ali čak i Flober koga volim da čitam i koji je školski primer začetka modernizma u narativnim romansijerskim postupcima je hiljadu puta bolji u svojim (privatnim) pismima, negoli u svojim romanima. Naravno, samo moje mišljenje, i ništa drugo.

Izvinite za ovoliki of topik, neću više, obećavam. Smiley
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
lavandablue
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155

« Одговор #21 у: 14.03 ч. 17.03.2014. »

A odakle potiče reč 'vakela'?
Iz kog je jezika pozajmljenica, ili vuče korene?
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!