Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.30 ч. 16.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Rajnzovati, korinđanje  (Прочитано 36337 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #15 у: 00.10 ч. 31.05.2010. »

Šta znači korinđanje? Ja nisam nikad čula za taj izraz...

На Бадње вече, деца иду од куће до куће и певају (певаду) песмице као на пример

Ја сам мали Пера,
ујела ме кера,
за ногу, за руку,
дај ми, газда, јабуку.

Онда домаћини дају деци орахе, јабуке, бомбоне и којешта.

Чујем да су и Мађари слично радили за њихов Божић. Можда су обичај и назив преузети од њих.

Нешто више има овде: http://yuforum.net/yuforum-cafe/bo-ic-i-korindjanje-45219/


Pa to su kantikos što bi rekli Španci. A to rade i deca u američkim filmovima. Nisam znala da i mi imamo taj običaj. Gde se primenjuje?
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #16 у: 00.42 ч. 31.05.2010. »

a to su kantikos što bi rekli Španci. A to rade i deca u američkim filmovima. Nisam znala da i mi imamo taj običaj. Gde se primenjuje?

У Бачкој и Банату, свугде. За Срем нисам сигуран.

Чујем да су и Мађари слично радили за њихов Божић. Можда су обичај и назив преузети од њих.

И Мађари и Немци.

Не знам да ли се у Панчеву користи и израз колиндрање. И ја сам мислио да је обичај преузет од католика јер га на југу стварно нема, али онда сам чуо за бугарски обичај коледарења, повезао са коледом и словенским обичајем прославе зимског солстиција (мислим да Бугари и Божић називају Коледом), па сам одатле и назив колиндрање повезао са коледарским обичајима, а коринђање као изведеницу од колиндрање.

Ево... Гугл каже да је код Бугара коледување. Ево текста са бугарске википедије, врло сличан обичај нашем коринђању, само ближи паганштини. На бугарском је, али се разбира:

http://tinyurl.com/2w26aqa
Сачувана
mirkoandjic
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Мирко Анђић
Струка: Програматор
Поруке: 61



« Одговор #17 у: 01.55 ч. 31.05.2010. »

a to su kantikos što bi rekli Španci. A to rade i deca u američkim filmovima. Nisam znala da i mi imamo taj običaj. Gde se primenjuje?

Не знам да ли се у Панчеву користи и израз колиндрање. И ја сам мислио да је обичај преузет од католика јер га на југу стварно нема, али онда сам чуо за бугарски обичај коледарења, повезао са коледом и словенским обичајем прославе зимског солстиција (мислим да Бугари и Божић називају Коледом), па сам одатле и назив колиндрање повезао са коледарским обичајима, а коринђање као изведеницу од колиндрање.

Амери и Канађани имају Халовин (Halloween) за децу која од куће до куће скупљају слаткише (сем када крене Х1Н1), а за Божић се певају песмице (Christmas carols, caroling). Коринђање му дође као обједињење оба обичаја.

За колиндрање нисам чуо, али је могуће и да сам то уствари пречуо, јер нисам се баш редовно давао у такве подухвате.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #18 у: 01.59 ч. 31.05.2010. »

Па певају песмице за бомбоне и остале слаткише (јес вала, крисмас керолс, нисам се могла раније сетити). За Ноћ вештица прете несташлуцима (трик ор трит би било буквално испрескакаћу те или ме части) па опет добију слаткише. То колиндрање би било као ово њихово за Божић. Нема то везе с Хелоувином.
Сачувана
mirkoandjic
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Мирко Анђић
Струка: Програматор
Поруке: 61



« Одговор #19 у: 02.29 ч. 31.05.2010. »

Па певају песмице за бомбоне и остале слаткише (јес вала, крисмас керолс, нисам се могла раније сетити). За Ноћ вештица прете несташлуцима (трик ор трит би било буквално испрескакаћу те или ме части) па опет добију слаткише. То колиндрање би било као ово њихово за Божић. Нема то везе с Хелоувином.
Разлика је у количини слаткиша. Пред Божић се продаје све и свашта, али не толико слаткиша. Керолинг данас видиш на филму и можда у руралнијим срединама. За Ноћ вештица, који ја сматрам да спонзоришу зубари, продају се невиђене количине најбезвезнијих слаткиша и јако је популаран код деце која то не пропуштају.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #20 у: 09.00 ч. 31.05.2010. »

Цитат
који ја сматрам да спонзоришу зубари
Cheesy Grin
Сачувана
Normal girl
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Duska Zdravkovic
Поруке: 8


« Одговор #21 у: 10.50 ч. 31.05.2010. »

Koledarenje je prisutno  kod Rusina i Ukrajinaca u Vojvodini, tako da nije samo vezano za Bugare.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #22 у: 12.33 ч. 31.05.2010. »

Koledarenje je prisutno  kod Rusina i Ukrajinaca u Vojvodini, tako da nije samo vezano za Bugare.

А да ли постоји код Русина и Украјинаца у Украјини?
Сачувана
Обрен Старовић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Обрен Старовић
Струка: рачунарство и аутоматика
Поруке: 102


« Одговор #23 у: 23.44 ч. 31.05.2010. »

Па ја сам до пре коју кодину редовно коринђао.  ::)Сада водим сестричину сваке године. Лепо се премаскирамо у пастире, овце, вукове, медведе и сл. и идемо па певамо песмице. У другом разреду сам написао састав о коринђању и отишао је у годишњак. Grin
Мама ми каже да је чула за израз рајцати. То значи правити неред, дивљати... То је вероватно само скраћена верзија.
Сачувана

Иде Црвенкапица шумом.  Наиђе неписмени вук и каже:
-Шта то носиш баци?
И Црвенкапа баци. . . . .
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #24 у: 23.58 ч. 31.05.2010. »

Мама ми каже да је чула за израз рајцати. То значи правити неред, дивљати... То је вероватно само скраћена верзија.

Одакле ти је мама? У Ваљеву је постојао Јарцан, локална луда, па је одатле ваљда дошао израз јарцати се. Моја мајка је имала обичај да нам каже "Доста више јарцања" кад бисмо превршили сваку меру у урлању и јурцању по кући... Smiley
Сачувана
Обрен Старовић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Обрен Старовић
Струка: рачунарство и аутоматика
Поруке: 102


« Одговор #25 у: 00.04 ч. 01.06.2010. »

Она је то чула од мамине стране породице. (маме моје маме) Они су из Сомбора.
Сачувана

Иде Црвенкапица шумом.  Наиђе неписмени вук и каже:
-Шта то носиш баци?
И Црвенкапа баци. . . . .
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #26 у: 00.12 ч. 01.06.2010. »

Kakvih sve izraza nema u narodu koje nijedan rečnik ne beleži... Cheesy Rajcati, jarcati, korinđati, rajnzovati... Cheesy
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #27 у: 00.18 ч. 01.06.2010. »

Знам за то јарцање, само су нама рекли да је то од јарића пошто су они изузетно немирни и несташни.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #28 у: 00.26 ч. 01.06.2010. »

Она је то чула од мамине стране породице. (маме моје маме) Они су из Сомбора.

По бабине линије. Smiley

Одјављујем се за следеће три недеље, идем да издржавам бању.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #29 у: 09.44 ч. 01.06.2010. »

Знам за то јарцање, само су нама рекли да је то од јарића пошто су они изузетно немирни и несташни.
Pa verovatno i jeste tako, a Jarcan je dobio ime po glagolu... Tongue Stalno je nesto skakao i izvodio neke kerefeke, kako prica mama...
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!