Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.59 ч. 19.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Moja pitanja  (Прочитано 30642 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
shlapica
Гост
« Одговор #15 у: 22.30 ч. 20.06.2010. »

E stvarno ne znam sta bih bez vase pomoci. Ali ne znam da li cu to imati na ispitu,ali volim svasta da znam.
Ako budem imala jos pitanja obraticu vam se,mada mislim da mi je do sada sve jasno.
Сачувана
Обрен Старовић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Обрен Старовић
Струка: рачунарство и аутоматика
Поруке: 102


« Одговор #16 у: 01.58 ч. 19.01.2011. »

Pri-krad-a-ti. Morfeme su one čestice od kojih je reč izgrađena, najmanje jedinice jezičke strukture koje nose značenje. Molim te pretraži na forumu da ne pišem ponovo, sigurno ima negde detaljno objašnjeno kako da ih prepoznaš; — ali svakako, princip je taj da se vodiš značenjem, promenom reči i tvorbenim procesima, kako bi izdvojila one najmanje, dalje nedeljive čestice koje zajedno čine tu reč. Sad ću i ja probati da nađem gde smo o tome već pisali.
Ја капирам то дељење на морфеме, али шта да рецимо добијем задатак да поделим на морфеме реч руски? Како?
рус ски?
ру ски?
рус ки? Контам да ово треће ваљда није, пошто је неко правило као увек је оно друго најглавно, а прво мора да га слуша.
Сачувана

Иде Црвенкапица шумом.  Наиђе неписмени вук и каже:
-Шта то носиш баци?
И Црвенкапа баци. . . . .
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #17 у: 11.20 ч. 04.02.2014. »

Ja bih podelila na rus-ki, prema značenjskom prioritetu. Wink

Ovde imamo slučaj da je se zadnje slovo morfeme rus, poklapa (tj. isto je) sa prvim slovom sufiksa -ski, koji služi za građenje prisvojnih prideva. Znači, pre bih tumačila da se gubi ono s iz -ski, negoli s iz rus-.

rus+ski > rus- (s)ki
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!