Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Osnovna pravila....
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
14.50 ч. 24.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Osnovna pravila....  (Прочитано 30830 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
bagzi94
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
bagzi
Име и презиме:
Dejan Milenković
Струка: Učenik
Поруке: 105



« Одговор #15 у: 15.01 ч. 24.01.2011. »

Ne razumem kakve veze poslednja četiri posta imaju s temom.
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218



« Одговор #16 у: 15.09 ч. 24.01.2011. »

Pročitah samo deo, posle ću ostatak. Smiley Jeste, u pravu si, ali problem koji ja imam s tim, i možda nisam u pravu, jeste da ga onda treba razvijati u pravcu i smeru koji je taj osnovni dijalekt dao, ne skretati prema dijalektu koji ima suprotna pravila. To je mešanje krušaka i trešanja. To bi na neki način bilo ekvivalentno mešanju čakavskog i ekavskog narečja, na primer, ili ekavice i ikavice. Ili je ekavica ili ikavica, ali ne mogu zajedno (čast izuzecima, nisam itd.). Smiley

I ne, čak ni ti obrazovani ne govore suvim standardom. Možda je to 99% standard, ali nije 100%. Uvek se potkrade ‘greška’ ili deo razgovornog jezika. Čak ni službena državna saopštenja nisu pisana standardom, to je u većini slučajeva jeziva mešavina standarda i birokratije. Pravnički jezik sistematski uništava zdrav razum i dobar standard.


Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #17 у: 15.58 ч. 24.01.2011. »

Zanima me kada se piše, evo primera

Ležao sam u sobi i ona mi je rasturila san
Da li to govoriš zato što me mrziš ili si samo ljubomoran
Povređivao sam te ali oduvek sam te voleo
Stajao sam na cesti u tom trenutku se pojavila ona

I još nešto

Napišite mi pravilno ove rečenice

I tada sam joj rekao zašto si otišla bez pitanja

Bio sam u prodavnici i kupio sam paradajz papriku krastavac i sir



Vec si dobio odgovore, ali sam ja imao utisak da si zeleo i izvesno stilsko uoblicavanje?
Ako jesi, evo ti predloga:

"Lezao sam u sobi a ona mi je rasturila san"

"Da li to govoriš zato što me mrziš ili (si samo ljubomoran) iz ljubomore?"

"Povređivao sam te ali oduvek (sam) te voleo"

"Stajao sam na cesti i u tom se trenutku pojavila ona"

I tada sam joj rekao: "zašto si otišla bez pitanja"  ili
"I tada sam je pitao zašto je otišla bez pitanja"

"Bio sam u prodavnici i kupio paradajz, papriku, krastavac i sir






Сачувана
bagzi94
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
bagzi
Име и презиме:
Dejan Milenković
Струка: Učenik
Поруке: 105



« Одговор #18 у: 17.39 ч. 26.01.2011. »

Hvala VladKrvoglade! Nisam želeo, ali ovo nikako nije višak.  Smiley
Сачувана
Prekobrojna
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 202


« Одговор #19 у: 06.54 ч. 27.01.2011. »

...
I tada sam joj rekao: "zašto si otišla bez pitanja"  ili
"I tada sam je pitao zašto je otišla bez pitanja"

"Bio sam u prodavnici i kupio paradajz, papriku, krastavac i sir


Pre bi bilo:
I tada sam joj rekao: "Zašto si otišla bez pitanja?" A umesto rekao - pitao, bez obzira da li je u pitanju upravni ili neupravni govor.
Сачувана
самоникли
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 134


« Одговор #20 у: 10.05 ч. 27.01.2011. »

"Lezao sam u sobi a ona mi je rasturila san"

Ту је обавезан зарез:
Lezao sam u sobi, a ona mi je rasturila san.

Међутим:
Лијепи а глупи.

"Povređivao sam te ali oduvek (sam) te voleo"

И ту је обавезан зарез:
Povređivao sam te, ali oduvek (sam) te voleo.

Међутим:
Лијепи али глупи.
Сачувана
самоникли
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 134


« Одговор #21 у: 10.17 ч. 27.01.2011. »

I tada sam јoj rekao: "Zašto si otišla bez pitanja?"

Иза и може, иако не мора(,)* ићи зарез у овом случају:
I, tada sam јoj rekao: "Zašto si otišla bez pitanja?"



*Зна ли ко, да ли је обавезан тај зарез у загради?
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #22 у: 11.18 ч. 27.01.2011. »

Можда је боље преформулисати реченицу:

У овом случају, зарез иза "и" може ићи, али није обавезан... (или слично).
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #23 у: 11.29 ч. 27.01.2011. »

...
I tada sam joj rekao: "zašto si otišla bez pitanja"  ili
"I tada sam je pitao zašto je otišla bez pitanja"

"Bio sam u prodavnici i kupio paradajz, papriku, krastavac i sir


Pre bi bilo:
I tada sam joj rekao: "Zašto si otišla bez pitanja?" A umesto rekao - pitao, bez obzira da li je u pitanju upravni ili neupravni govor.


Ne bih se slozio da se 'rekao' mora zameniti sa 'pitao'.  Postoje situacije u opisivanju, gde se moze naprosto navesti  sta je neko rekao, bez obzira da li je to pitanje ili ne. I ja sam to prvo hteo ispraviti, ali sam mislio da Bagzi i zeli postici izvesnu narativnu napetost, koja se postize neutralnim tonom iznosenja cinjenica, bar se lepo vidi iz ovog rukoveta recenica da su povezane izvesnim literarnim pokusajem.
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #24 у: 11.33 ч. 27.01.2011. »

Sto se tice zareza pred "a" ili "ali", mislim da je to pleonazam u rastavljanju recenica. A/ali jesu vec rastavni sveznici, meni je stilski nepotreban zarez da to jos jednom odvoji - osim ako ne zelim da nesto bas naglasim.

Hocu reci: obicno zarez ne ide ni ispred 'i', ali je u nekim situacijama stilski dozvoljen (bese li se zove oksfordski zarez?)
Naravno, ako cemo formalno, uobiajeno je da se zarez stavi.

« Задњи пут промењено: 11.37 ч. 27.01.2011. од VladKrvoglad » Сачувана
bagzi94
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
bagzi
Име и презиме:
Dejan Milenković
Струка: Učenik
Поруке: 105



« Одговор #25 у: 11.36 ч. 27.01.2011. »

Kod kojih slučajeva se stavlja zarez ispred "ali"?

Dobio sam odgovore koji mi nisu potrebni, a još uvek nisam za postavljeno pitanje.
Pa ću, još jednom, da pitam: Može li neko da mi odgovori na ovaj citat gore? Smiley
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #26 у: 11.44 ч. 27.01.2011. »

I tada sam јoj rekao: "Zašto si otišla bez pitanja?"

Иза и може, иако не мора(,)* ићи зарез у овом случају:
I, tada sam јoj rekao: "Zašto si otišla bez pitanja?"



*Зна ли ко, да ли је обавезан тај зарез у загради?

Pa, nije ti potreban. Ja smatram da ti ta recenica bez problema moze glasiti ovako:
"Iza 'i' moze (,) iako ne mora ici zarez, u ovom slucaju."
("U ovom slucaju, iza 'i' moze, iako ne mora ici zarez")
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #27 у: 11.58 ч. 27.01.2011. »

Kod kojih slučajeva se stavlja zarez ispred "ali"?

Dobio sam odgovore koji mi nisu potrebni, a još uvek nisam za postavljeno pitanje.
Pa ću, još jednom, da pitam: Može li neko da mi odgovori na ovaj citat gore? Smiley


Evo ti strucnijeg odgovora:

http://stitch.blog.hr/2004/12/119077/o-pisanju-zareza-ispred-veznika.html


Inace, koliko sam video iz nekih njegovih drugih postova, ovaj je tip 'gramaticki nacista'.   Roll Eyes
« Задњи пут промењено: 12.03 ч. 27.01.2011. од VladKrvoglad » Сачувана
самоникли
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 134


« Одговор #28 у: 12.07 ч. 27.01.2011. »

Sto se tice zareza pred "a" ili "ali", mislim da je to pleonazam u rastavljanju recenica. A/ali jesu vec rastavni sveznici, meni je stilski nepotreban zarez da to jos jednom odvoji - osim ako ne zelim da nesto bas naglasim.

Hocu reci: obicno zarez ne ide ni ispred 'i', ali je u nekim situacijama stilski dozvoljen (bese li se zove oksfordski zarez?)
Naravno, ako cemo formalno, uobiajeno je da se zarez stavi.

Слажем се с тим да би за јасноћу структуре реченице требало довољно бити то што је неки везник раставни. Али(,)* правопис ипак налаже стављање зареза испред а и али. Барем колико ја знам.

* У основној школи, наставник српскохрватског би ми увијек додавао црвеном тинтом зарез иза оних везника а и али којима бих почињао реченицу. Отад се никад нисам потрудио да провјерим то правило. Зато, да питам сада вас на Вокабулару, држе ли те његове исправке воду или је он само покушавао себе импресионирати?
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #29 у: 12.17 ч. 27.01.2011. »

Evo sta tip kaze bas o a/ali:

 
http://stitch.blog.hr/arhiva-2004-12.2.html#119090

Dakle, ne primenjivati pravilo MEHANICKI.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!