bagzi94
члан
 
Ван мреже
Организација: bagzi
Име и презиме: Dejan Milenković
Струка: Učenik
Поруке: 105
|
 |
« Одговор #15 у: 15.01 ч. 24.01.2011. » |
|
Ne razumem kakve veze poslednja četiri posta imaju s temom.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Aleph
одомаћен члан
 
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 218
|
 |
« Одговор #16 у: 15.09 ч. 24.01.2011. » |
|
Pročitah samo deo, posle ću ostatak. Jeste, u pravu si, ali problem koji ja imam s tim, i možda nisam u pravu, jeste da ga onda treba razvijati u pravcu i smeru koji je taj osnovni dijalekt dao, ne skretati prema dijalektu koji ima suprotna pravila. To je mešanje krušaka i trešanja. To bi na neki način bilo ekvivalentno mešanju čakavskog i ekavskog narečja, na primer, ili ekavice i ikavice. Ili je ekavica ili ikavica, ali ne mogu zajedno (čast izuzecima, nisam itd.). 
I ne, čak ni ti obrazovani ne govore suvim standardom. Možda je to 99% standard, ali nije 100%. Uvek se potkrade ‘greška’ ili deo razgovornog jezika. Čak ni službena državna saopštenja nisu pisana standardom, to je u većini slučajeva jeziva mešavina standarda i birokratije. Pravnički jezik sistematski uništava zdrav razum i dobar standard.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
VladKrvoglad
староседелац
  
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 1.137
|
 |
« Одговор #17 у: 15.58 ч. 24.01.2011. » |
|
Zanima me kada se piše, evo primera
Ležao sam u sobi i ona mi je rasturila san Da li to govoriš zato što me mrziš ili si samo ljubomoran Povređivao sam te ali oduvek sam te voleo Stajao sam na cesti u tom trenutku se pojavila ona
I još nešto
Napišite mi pravilno ove rečenice
I tada sam joj rekao zašto si otišla bez pitanja
Bio sam u prodavnici i kupio sam paradajz papriku krastavac i sir
Vec si dobio odgovore, ali sam ja imao utisak da si zeleo i izvesno stilsko uoblicavanje? Ako jesi, evo ti predloga: "Lezao sam u sobi a ona mi je rasturila san" "Da li to govoriš zato što me mrziš ili (si samo ljubomoran) iz ljubomore?" "Povređivao sam te ali oduvek (sam) te voleo" "Stajao sam na cesti i u tom se trenutku pojavila ona" I tada sam joj rekao: "zašto si otišla bez pitanja" ili "I tada sam je pitao zašto je otišla bez pitanja" "Bio sam u prodavnici i kupio paradajz, papriku, krastavac i sir
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
bagzi94
члан
 
Ван мреже
Организација: bagzi
Име и презиме: Dejan Milenković
Струка: Učenik
Поруке: 105
|
 |
« Одговор #18 у: 17.39 ч. 26.01.2011. » |
|
Hvala VladKrvoglade! Nisam želeo, ali ovo nikako nije višak. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Prekobrojna
одомаћен члан
 
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 202
|
 |
« Одговор #19 у: 06.54 ч. 27.01.2011. » |
|
... I tada sam joj rekao: "zašto si otišla bez pitanja" ili "I tada sam je pitao zašto je otišla bez pitanja"
"Bio sam u prodavnici i kupio paradajz, papriku, krastavac i sir
Pre bi bilo: I tada sam joj rekao: " Zašto si otišla bez pitanja?" A umesto rekao - pitao, bez obzira da li je u pitanju upravni ili neupravni govor.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
самоникли
члан
 
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 134
|
 |
« Одговор #20 у: 10.05 ч. 27.01.2011. » |
|
"Lezao sam u sobi a ona mi je rasturila san"
Ту је обавезан зарез: Lezao sam u sobi, a ona mi je rasturila san. Међутим: Лијепи а глупи. "Povređivao sam te ali oduvek (sam) te voleo"
И ту је обавезан зарез: Povređivao sam te, ali oduvek (sam) te voleo. Међутим: Лијепи али глупи.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
самоникли
члан
 
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 134
|
 |
« Одговор #21 у: 10.17 ч. 27.01.2011. » |
|
I tada sam јoj rekao: "Zašto si otišla bez pitanja?"
Иза и може, иако не мора(,)* ићи зарез у овом случају: I, tada sam јoj rekao: " Zašto si otišla bez pitanja?" *Зна ли ко, да ли је обавезан тај зарез у загради?
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Психо-Делија
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 1.457
|
 |
« Одговор #22 у: 11.18 ч. 27.01.2011. » |
|
Можда је боље преформулисати реченицу:
У овом случају, зарез иза "и" може ићи, али није обавезан... (или слично).
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
VladKrvoglad
староседелац
  
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 1.137
|
 |
« Одговор #23 у: 11.29 ч. 27.01.2011. » |
|
... I tada sam joj rekao: "zašto si otišla bez pitanja" ili "I tada sam je pitao zašto je otišla bez pitanja"
"Bio sam u prodavnici i kupio paradajz, papriku, krastavac i sir
Pre bi bilo: I tada sam joj rekao: " Zašto si otišla bez pitanja?" A umesto rekao - pitao, bez obzira da li je u pitanju upravni ili neupravni govor. Ne bih se slozio da se 'rekao' mora zameniti sa 'pitao'. Postoje situacije u opisivanju, gde se moze naprosto navesti sta je neko rekao, bez obzira da li je to pitanje ili ne. I ja sam to prvo hteo ispraviti, ali sam mislio da Bagzi i zeli postici izvesnu narativnu napetost, koja se postize neutralnim tonom iznosenja cinjenica, bar se lepo vidi iz ovog rukoveta recenica da su povezane izvesnim literarnim pokusajem.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
VladKrvoglad
староседелац
  
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 1.137
|
 |
« Одговор #24 у: 11.33 ч. 27.01.2011. » |
|
Sto se tice zareza pred "a" ili "ali", mislim da je to pleonazam u rastavljanju recenica. A/ali jesu vec rastavni sveznici, meni je stilski nepotreban zarez da to jos jednom odvoji - osim ako ne zelim da nesto bas naglasim.
Hocu reci: obicno zarez ne ide ni ispred 'i', ali je u nekim situacijama stilski dozvoljen (bese li se zove oksfordski zarez?) Naravno, ako cemo formalno, uobiajeno je da se zarez stavi.
|
|
|
|
« Задњи пут промењено: 11.37 ч. 27.01.2011. од VladKrvoglad »
|
Сачувана
|
|
|
|
bagzi94
члан
 
Ван мреже
Организација: bagzi
Име и презиме: Dejan Milenković
Струка: Učenik
Поруке: 105
|
 |
« Одговор #25 у: 11.36 ч. 27.01.2011. » |
|
Kod kojih slučajeva se stavlja zarez ispred "ali"?
Dobio sam odgovore koji mi nisu potrebni, a još uvek nisam za postavljeno pitanje. Pa ću, još jednom, da pitam: Može li neko da mi odgovori na ovaj citat gore? 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
VladKrvoglad
староседелац
  
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 1.137
|
 |
« Одговор #26 у: 11.44 ч. 27.01.2011. » |
|
I tada sam јoj rekao: "Zašto si otišla bez pitanja?"
Иза и може, иако не мора(,)* ићи зарез у овом случају: I, tada sam јoj rekao: " Zašto si otišla bez pitanja?" *Зна ли ко, да ли је обавезан тај зарез у загради? Pa, nije ti potreban. Ja smatram da ti ta recenica bez problema moze glasiti ovako: "Iza 'i' moze (,) iako ne mora ici zarez, u ovom slucaju." ("U ovom slucaju, iza 'i' moze, iako ne mora ici zarez")
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
VladKrvoglad
староседелац
  
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 1.137
|
 |
« Одговор #27 у: 11.58 ч. 27.01.2011. » |
|
Kod kojih slučajeva se stavlja zarez ispred "ali"?
Dobio sam odgovore koji mi nisu potrebni, a još uvek nisam za postavljeno pitanje. Pa ću, još jednom, da pitam: Može li neko da mi odgovori na ovaj citat gore?  Evo ti strucnijeg odgovora: http://stitch.blog.hr/2004/12/119077/o-pisanju-zareza-ispred-veznika.htmlInace, koliko sam video iz nekih njegovih drugih postova, ovaj je tip 'gramaticki nacista'.
|
|
|
|
« Задњи пут промењено: 12.03 ч. 27.01.2011. од VladKrvoglad »
|
Сачувана
|
|
|
|
самоникли
члан
 
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 134
|
 |
« Одговор #28 у: 12.07 ч. 27.01.2011. » |
|
Sto se tice zareza pred "a" ili "ali", mislim da je to pleonazam u rastavljanju recenica. A/ali jesu vec rastavni sveznici, meni je stilski nepotreban zarez da to jos jednom odvoji - osim ako ne zelim da nesto bas naglasim.
Hocu reci: obicno zarez ne ide ni ispred 'i', ali je u nekim situacijama stilski dozvoljen (bese li se zove oksfordski zarez?) Naravno, ako cemo formalno, uobiajeno je da se zarez stavi.
Слажем се с тим да би за јасноћу структуре реченице требало довољно бити то што је неки везник раставни. Али(,)* правопис ипак налаже стављање зареза испред а и али. Барем колико ја знам. * У основној школи, наставник српскохрватског би ми увијек додавао црвеном тинтом зарез иза оних везника а и али којима бих почињао реченицу. Отад се никад нисам потрудио да провјерим то правило. Зато, да питам сада вас на Вокабулару, држе ли те његове исправке воду или је он само покушавао себе импресионирати?
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|
|
|