Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.28 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Акценат именице ’телевизија’ и сличних  (Прочитано 22732 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #15 у: 01.05 ч. 07.01.2007. »

Лепо ми је почео овај Божић.
Управо сам открио да сам многе речи изговарао неправилно са силазним акцентом на унутрашњем слогу.  Sad
Нпр., реч такозвани сам изговарао овако: такозвâни, уместо такòзвани или тàкозвани.
Тако ми и треба када у ове ситне сате копам по књигама.  Smiley
« Задњи пут промењено: 01.08 ч. 07.01.2007. од Дарко Новаковић » Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #16 у: 01.15 ч. 07.01.2007. »

Ne budi tako strog prema sebi Smiley Mislim da me niko neće naterati da kažem "velèpoštovani" umesto "velepȍštovani", a da ne govorimo o imenicama na -ant/-ent: da li je iko ikada ikoga čuo da kaže "refèrent", "konstitùent", "inkàsant" i sl.? ("Dirìgent" se još i čuje, ali uglavnom samo od "izdrilovanih" spikera. Takođe, od hemičara će se i čuti "detèrgent", ali s druge strane od naroda praktično isključivo "deterdžȅnt".)

(Primer nema političku konotaciju.) Kakav je akcenat u "velikosrpski"? Naravno - velikosȑpski. Da vidim nekoga kome "velikòsrpski" neće zaparati uši Smiley
Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #17 у: 01.29 ч. 07.01.2007. »

da li je iko ikada ikoga čuo da kaže "refèrent", "konstitùent", "inkàsant" i sl.?

Ja tako govorim (kao i elEment, asIstent, intErvju...). Doduše, nije da me drugi ne „ispravljaju“, niti mi je milo što je norma takva da je 99,9 % ljudi ne poštuje, ali meni je ipak pravilnost iznad svega (mada poštujem i tuđ izbor, posebno u ovako osetljivom slučaju).
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #18 у: 01.35 ч. 07.01.2007. »

Verujem da će revizija akcenatske norme biti jedan od ogromnih poslova za normativiste u narednim godinama. Akcenatska praksa i akcenatska norma nepomirljivo se razlikuju u već čitavim klasama slučajeva (ne samo u pojedinim rečima), i u vezi s tim verovatno će se desiti ono što se predviđa u članku iz "Jezika danas" koji sam okačio u jednoj prethodnoj poruci. Minimum koji bi se morao priznati jeste postojanje dubletnih varijanata.
Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #19 у: 01.41 ч. 07.01.2007. »

Nije u pitanju samo velik posao, biće i velik problem i veliko razmimoilaženje među lingvistima, jer će se podeliti na one koji hoće da ozvaniče praksu, i one koji neće tek tako da se odreknu jedina dva pravila koja imamo za akcente (a ni njihov stav nije besmislen).

Uzgred, čuo sam Klajna kako kaže verovAtno.
« Задњи пут промењено: 01.49 ч. 07.01.2007. од Бојан Башић » Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #20 у: 02.39 ч. 07.01.2007. »

Eto vidiš...

Da li izgovaraš "impozȁntan, fascinȁntan, redundȁntan, tolerȁntan, relevȁntan"? Premeštanje akcenta unapred zbilja neće doći u obzir, a mutiranje u kratkouzlazni možda bi tebi kao Novosađaninu bilo "bliže uhu" (ali ga možda ipak ne praktikuješ?).

Ili recimo, vaRIjanta? Ili iz zajedničke struke: deterMInanta? Ipak ne.
« Задњи пут промењено: 03.04 ч. 07.01.2007. од Фаренхајт » Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #21 у: 10.28 ч. 07.01.2007. »

Uzgred, čuo sam Klajna kako kaže verovAtno.

А како треба да се каже? Ја исто тако изговарам. Huh

Ili recimo, vaRIjanta? Ili iz zajedničke struke: deterMInanta? Ipak ne.
Зар је ово правилно акцентовање тих речи? Звучи ужасно! Shocked
« Задњи пут промењено: 10.30 ч. 07.01.2007. од Maduixa » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #22 у: 16.06 ч. 07.01.2007. »

Ја "вероватно" изговарам или тако или "ВЕроватно", како ми падне под језик. Мрзи ме сад да гледам у речник да ли је ово друго правилно. Мислим да ћитаби прописују "веРОватно".

То би ТРЕБАЛО да буде правилно, да би се одстранио силазни акцент унутар речи. Друго решење би било да акценат остане где јесте, али да се промени у краткоузлазни, али мислим да се то у пракси не дешава. Ево још примера: флагрȁнтан, рискȁнтан, педȁнтан, резонȁнтан.

Очито, придеви на -антан СИСТЕМСКИ се акцентују краткосилазно на претпоследњем слогу, и ту чињеницу ће акценатска норма кад-тад морати да призна.
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #23 у: 16.44 ч. 07.01.2007. »

Ја "вероватно" изговарам или тако или "ВЕроватно", како ми падне под језик. Мрзи ме сад да гледам у речник да ли је ово друго правилно. Мислим да ћитаби прописују "веРОватно".
Da izvineš, meni to verOvatno liči na onaj najgori šmInkerski Izgovor beOgradskih šmIzli.... Grin Onih istih što kažu da su stali na bAnanu i udarili u bAnderu Roll Eyes Roll Eyes
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #24 у: 17.49 ч. 07.01.2007. »

Da li izgovaraš "impozȁntan, fascinȁntan, redundȁntan, tolerȁntan, relevȁntan"? Premeštanje akcenta unapred zbilja neće doći u obzir, a mutiranje u kratkouzlazni možda bi tebi kao Novosađaninu bilo "bliže uhu" (ali ga možda ipak ne praktikuješ?).

Ili recimo, vaRIjanta? Ili iz zajedničke struke: deterMInanta? Ipak ne.

Ne vaRIjanta i deterMInanta svakako, ali šta fali kratkouzlaznom? Kao i za sve reči koje si na početku naveo, i kao za sve (ili veliku većinu) prideva na -antan. Štaviše, nisam previše često ni čuo kratkosilazni akcenat.

Ја "вероватно" изговарам или тако или "ВЕроватно", како ми падне под језик. Мрзи ме сад да гледам у речник да ли је ово друго правилно. Мислим да ћитаби прописују "веРОватно".

Propisuju i jedno i drugo, samo ne treće. Smiley Lično kažem veROvatno (Nataša, nećemo sad da se vređamo Wink) i oČIgledno (za ovu reč važi potpuno isto), ali čini mi se da je od dvaju ispravnih akcenata nešto češći onaj na prvom slogu. Što se tiče Klajna, malo sam se iznenadio, ne zbog toga što se povinovao ŠNI (širokom narodnom izgovoru Smiley), već zbog toga što u RJN za pridev adekvatan naglašava da se akcentuje na prvom slogu; VErovatno i veROvatno još je i mogao čuti, ali ȁdekvātan nikako, pa mi nije jasno zalaže li se on za menjanje norme ili za poštovanje postojeće. Lično verujem da je tad kad sam ga čuo jednostavno pogrešio u brzini priče.
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #25 у: 18.15 ч. 07.01.2007. »

Ne, Bojane, taman posla. Grin
Ja samo kažem kako mi to zvuči. Oduvek sam me je užasavao taj rastegnuti akcenat po kome smo bili ozloglašeni SVI Beograđani širom one naše EX a i ove sadašnje domovine... I sad ispada da te pekmeze govore pravilno a ja ne... Huh Huh Huh

Ja prosto ne mogu da se pomirim s tim da je veROvatno i aDEkvatan ispravno... Ne mogu pa da me ubiješ.... Kad to tako izgovorim, samo mi još fali da dodam "mis'im, jeeebote!" Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
« Задњи пут промењено: 18.17 ч. 07.01.2007. од Maduixa » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #26 у: 18.20 ч. 07.01.2007. »

Kao što rekoh, mutacija u kratkouzlazni zacelo je bliža Novosađanima (uputstvo za Beograđane: onog momenta kad na novosadskoj ulici izgovorite "Novosáđani", znaće se da ste iz Beograda Smiley dakle, trenirajte izgovor "Novòsađani" Smiley) nego Beograđanima, prosto zato što su uzlazni akcenti u novosadskom govoru daleko jasniji i izrazitiji, POSEBNO kad su na pretposlednjem slogu, a ja ti zaista garantujem da se, makar po OVDAŠNJIM medijima i ulicama, u svim tim pridevima čuje kratkosilazni (ako još umem pravilno da razaznam akcente, a verujem da umem). Isto i za imenice "varijanta, determinanta".

Evo sad baš pevušim - da li se "varijante" auditivno rimuje sa "tante" iz "tante za kukuriku"? Ne. (U Beogradu.)

Kakav čudan akcent - ȁdekvātan. Tako bi upravo izgovorio npr. Mađar koji nije dobro savladao srpsku akcentuaciju. Smiley ("Srpskiji" bi bio kratkouzlazni.) Uzgred, to verovatno stoji u šestom izdanju RJN-a? Pošto u petom ne nalazim tu odrednicu.

Jagoda, šta bi tek rekla za "neveROvatno"? Tu čak i nema druge pravilne varijante - "neveroVAtno" je nepravilno iz istog razloga kao i "veroVAtno".
« Задњи пут промењено: 18.30 ч. 07.01.2007. од Фаренхајт » Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #27 у: 18.55 ч. 07.01.2007. »

Ja prosto ne mogu da se pomirim s tim da je veROvatno i aDEkvatan ispravno...

Nisi dobro shvatila, veROvatno je ispravno, ali aDEkvatan nije; ispravno je ȁdekvātan (ako imaš problema da pročitaš ovo, zamisli, kao što je Farenhajt rekao, kako bi to izgovorio prosečan Mađar koji ima problema sa srpskim akcentima — e, to je ispravno). Smiley Farenhajte, to stoji u petom Čigojinom izdanju, ovom (pročitaj celu temu, pa ćeš videti kakva je petljancija s izdanjima nastala), a isti akcenat je dat u RMS (isključivo).
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #28 у: 19.30 ч. 07.01.2007. »

Farenhajte, to stoji u petom Čigojinom izdanju... a isti akcenat je dat u RMS (isključivo).

Uh, pročitao sam već tu temu, i privatno odlučio da ću zaobići Čigojina izdanja RJN-a (treba da pazarim šesto Srpske školske knjige - trenutno se služim petim, tj. prvim ćiriličnim).

Što se tiče akcenta propisanog u RMS-u, ne znam šta da kažem Smiley kao i toliko mnogo puta dosad, načiniću greh i uopšte ga neću poštovati. (Kako li izgleda lingvistički pakao posle smrti? Verujem da ću saznati jednog dana Smiley)
« Задњи пут промењено: 19.32 ч. 07.01.2007. од Фаренхајт » Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #29 у: 19.58 ч. 07.01.2007. »

Uh, pročitao sam već tu temu, i privatno odlučio da ću zaobići Čigojina izdanja RJN-a (treba da pazarim šesto Srpske školske knjige - trenutno se služim petim, tj. prvim ćiriličnim).

Ja imam šesto u izdanju SŠK i peto Čigojino, gorepomenuto (imam i „čuveno“ četvrto, ali to retko koristim), pa nešto ima ovde, nešto tamo, neke greške su ispravljene u ovom, neke u onom — kombinuješ i uživaš. Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!