Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.11 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Правилно наглашавање  (Прочитано 11459 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
karloružni
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 164


« у: 21.13 ч. 15.03.2007. »

Да ли заправо постоје јасна правила наглашавања односно акцентовања? Мој отац (од ког сам углавном научио основе нашег језика) нпр. говори "факултет", "телефон", "Југославија", "Београд" итд., што наравно није по стандарду. Занима ме која правила налажу да треба рећи нпр. "факултет", "телефон", "Југославија" или "Београд".
Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #1 у: 21.20 ч. 15.03.2007. »

U srpskom jeziku akcenat je „delimično vezan“. To znači da akcenat ipak zavisi od svake reči ponaosob, ali ne može biti potpuno proizvoljan, tj. postoje neka ograničenja. Malo više o tome u ovoj poruci.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #2 у: 21.54 ч. 15.03.2007. »

Čekajte, ljudi, meni ovde ipak nešto nije jasno:
Цитат
"факултeт", "телефoн",

U srpskom jeziku, u višesložnim rečima, akcenat nikada nije na poslednjem slogu. Dakle, na ovim glasovima mogla bi biti dužina, ali akcenat nikako?  Huh
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #3 у: 22.04 ч. 15.03.2007. »

У стандардном српском језику нагласак се никада и никако не може налазити на последњем слогу ма у којој речи (док дужине могу, али дужине нису акценти него - дужине). То је кључно правило акцентовања у нашем језику. Још једно два правила постоје, која мање-више могу олакшати "погађање" акцента неке речи, али као што Бојан рече, неког универзалног правила у вези с акцентима нема. Та два правила су: једносложне речи имају само силазне акценте, било дуг било кратак, и силазни акценти се иначе могу налазити само на првим слоговима у двосложним и вишесложним речима. Говорници новоштокавских дијалеката, на којима се заснива акцентуација у стандарном језику, углавном немају проблема с правилним изговором речи, али велики је број српскохрватских говорника који са становишта стандардног језика јако често греше, јер користе шаблон из својих матерњих дијалеката (рецимо, зетско-јужносанџачког, торлачких дијалеката и др., у којима ова правила не важе, већ нека сасвим друга).
Сачувана
karloružni
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 164


« Одговор #4 у: 22.11 ч. 15.03.2007. »

Čekajte, ljudi, meni ovde ipak nešto nije jasno:
Цитат
"факултeт", "телефoн",

U srpskom jeziku, u višesložnim rečima, akcenat nikada nije na poslednjem slogu. Dakle, na ovim glasovima mogla bi biti dužina, ali akcenat nikako?  Huh

Као што рекох, он не наглашава по стандарду. Пореклом је са Косова, па би можда то могло бити објашњење (не знам да ли се тамо тако говори). Чини ми се да су у питању углавном речи страног порекла, које се у изворном језику наглашавају управо на последњем слогу. Ту су још и "камион", "шампион"...
Сачувана
karloružni
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 164


« Одговор #5 у: 23.08 ч. 15.03.2007. »

То правила очигледно и да нису баш одвећ одржива у свим случајевима. Приклонио бих се Фаренхајтову ставу. (Фаренхајтовом?)  
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #6 у: 23.10 ч. 15.03.2007. »

Баш о томе куцах поруку кад ти помену. Такви нагласци као код твог оца карактеристични су за југ и исток Србије. Нешто шире и знатно чешће користе се парламЕнт, континЕнт, детерџЕнт, дијамАнт, парадАјз (у ствари често парадаиз, тако да то и није задњи слог Cheesy), па онда веровАтно и др. Све то незамисливо је у књижевнојезичкој норми, посебно због силазних (!) акцената који се туда налазе...
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #7 у: 09.19 ч. 16.03.2007. »

То правила очигледно и да нису баш одвећ одржива у свим случајевима. Приклонио бих се Фаренхајтову ставу. (Фаренхајтовом?)  

I ja se priklanjam.

Нешто шире и знатно чешће користе се парламЕнт, континЕнт, детерџЕнт, дијамАнт, парадАјз (у ствари често парадаиз, тако да то и није задњи слог Cheesy), па онда веровАтно и др.

Čini mi se, Đorđe, da se to tvoje "nešto šire", odnosi zapravo na celo srpsko govorno područje. Ta književnojezička norma parlAment, kontInent, detErdžent, dijAmant, kao i mUškaraca, požar je lokAlizovan od strane vatrOgasaca, verOvatno, SkandInavija, AUstralija, MakEdonija, JugOslavija može se čuti samo od tv spikera koji su na silu izmenili svoj govor, ne bi li se prikloniti totalno neprirodnom standardu, standardu koji se ustvari ne upotrebljava nigde, a postoji samo na papiru.

Све то незамисливо је у књижевнојезичкој норми, посебно због силазних (!) акцената који се туда налазе...

Ima li ikakvog smisla književnojezička norma kojoj je nezamislivo onakvo akcentovanje kakvo ceo narod koristi?
« Задњи пут промењено: 09.37 ч. 16.03.2007. од Вученовић » Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!