Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.02 ч. 20.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Гласање
Питање: Колико користите латиницу и ћирилицу?
Користим оба писма по потреби - 15 (35.7%)
Коритим углавном ћирилицу - 10 (23.8%)
Користим само ћирилицу - 6 (14.3%)
Користим углавном латиницу - 7 (16.7%)
Користим само латиницу - 4 (9.5%)
Укупно гласова: 36

Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  
Аутор Тема: Колико користите латиницу и ћирилицу?  (Прочитано 51603 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Александра
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 29



« Одговор #15 у: 21.38 ч. 04.02.2006. »

Можда у твом граду ћирилица није угрожена, али у Београду, Новом Саду, Панчеву.. јесте. 90% назива продавница, кафића, реклама итд. је на латиници.

Прошлог лета ме је пријатељ из Берлина запитао: ,,А због чега су вам називи улица исписани на латиници?" Нисам умела да му одговорим. Дечко обожава Балкан, словенске земље и уопште словенску културу и традицију, и очекивао је да ће наша земља обиловати националним карактеристикама.. Кад оно - у Београду ни трага од тога.

Веома ми је тешко када ме посете пријатељи из иностранства да им покажем нешто што не може да се види код њих.. Кнез-Михајлова се претворила у прави мали Холивуд ): странцима то уопште није интересантно - они долазе у Србију да би видели нашу традицију, а не да на све стране гледају оно што гледају свакодневно у својој околини..
« Задњи пут промењено: 21.41 ч. 04.02.2006. од Александра » Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #16 у: 22.09 ч. 04.02.2006. »

Zar sam ja manji Srbin ako pišem latinicom?

   Немам одговор на Ваше питање. Из простог разлога што ни ја не знам критеријум по коме се људи деле на ''велике'' и ''мале'' Србе.
   До сада сам добио само једно разложно објашњење зашто неко пише латиницом. Погледајте Фантинин прилог од 23. јануара. Сви остали се позивају на уставно право да то раде, иако им то нико и не оспорава.
   Мени то, најпростије речено, личи на шлихтање (улагивање, удварање, додворавање) некоме ко то ни на који начин није заслужио.
   Којим писмом су писали Никола Пашић, Слободан Јовановић, Јован Дучић, Дража Михајловић? Писати латиницом није ништа модерније, европскије, савременије, како се некима можда чини.
Сачувана
Александра
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 29



« Одговор #17 у: 22.51 ч. 04.02.2006. »

Мени је ћирилица много лепше писмо и то је још један разлог због чега је користим. Латиница ми је, некако, оштра... Сећам се како смо је сви "мрзели" у основној школи... Нико није умео да пише писана слова латинице!!! Оно велико слово С, па силна два знака за један глас... Све нас је то бунило (-:
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #18 у: 00.38 ч. 05.02.2006. »

Ако ћемо тако, онда нико од нас није ни С од Србина, с обзиром колико не познајемо винчанско писмо...

Мада и ја се слажем, а и стручњаци у области графичких облика писама се слажу да је ћирилско писмо пријемчивије за око.
Сачувана

Igor
Гост
« Одговор #19 у: 03.44 ч. 05.02.2006. »

Moje lično mišljenje je da teže za čitanje od latinice.
Сачувана
Братислав Ранчић
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Поруке: 37



« Одговор #20 у: 15.21 ч. 05.02.2006. »

Kada bi me neko pitao posle pročitane knjige kojim je pismom bila pisana, ne bih znao da odgovorim. I kada popunjavam formulare, nekako automatski, nesvesno, popunjavam tražene podatke istim pismom. Trenutno ovo pišem latinicom jer imam "YU-latin" tastaturu, a mrzi me da flomasterom obeležavam ćirilična slova nj, lj... sem toga crna je, pa se ne bi ni videlo... Mislim da su oba pisma lepa i nije problem koje se pismo koristi. Opasno je nešto drugo. Zloupotreba stranih reči i izraza, "kvarenje" jezika :  "...kad hoćeš da osvojiš neki narod, uništi mu teritoriju, kad hoćeš da ga zatreš, uništi mu jezik!..." Ali, to je već druga tema...
Сачувана

У јаком извору се муљ не задржава!
Igor
Гост
« Одговор #21 у: 15.28 ч. 05.02.2006. »

Ako znaš slepo kucanje, ne treba ti flomaster.
Сачувана
Александра
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 29



« Одговор #22 у: 20.14 ч. 05.02.2006. »

Па ни ја немам обележена ћирилична слова на тастатури, не знам слепо куцање, па опет користим ћирилицу (где могу) на интернету...
Сачувана
Братислав Ранчић
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Поруке: 37



« Одговор #23 у: 22.09 ч. 05.02.2006. »

Pa, sad... neko tumači 'bukvalno' ( a bukvalna tumačenja, počev od biblije pa do mnogih događaja i stanja, su uzrok mnogih loših stvari oko nas, da ne upotrebim oštriji izraz...), a neki će znati
Сачувана

У јаком извору се муљ не задржава!
Братислав Ранчић
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Поруке: 37



« Одговор #24 у: 22.12 ч. 05.02.2006. »

Pitao bih, koje kodiranje je upotrebljeno za ovaj forum ( kod mene u mozili je ' CE W-1250'), da ne bih dobijao znak pitanja umesto velikog 'š'?
Сачувана

У јаком извору се муљ не задржава!
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #25 у: 22.35 ч. 05.02.2006. »

UTF-8
Сачувана

Александра
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 29



« Одговор #26 у: 18.14 ч. 06.02.2006. »

Ја ипак мислим да они који не користе ћирилицу угрожавају српско писмо - тиме што га не користе, да. Но, добро, ни сви Срби нису Срби... (:

{јаооо вероватно ћу сада бити изложена јавном линчу јер сам патриота!! (% :p
а не мислим ништа лоше, само ми је мноооого жао јер је наше национално писмо угрожено.. А самим тим и наш национални идентитет!  Хах, шта кажете, да се ја обратим комитету за људска права?!   (-;}
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #27 у: 18.55 ч. 06.02.2006. »

Извини, али винчанско писмо је више српско него савремена ћирилица. Њега врло мало нас зна, дакле, одавно, смо се одродили од српства Smiley

Да ли ово значи да одустајеш од тога да учествујеш у развоју Вокабулара јер омогућава приказ података и на латиници?
Сачувана

Александра
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 29



« Одговор #28 у: 21.25 ч. 06.02.2006. »

Не сматрам да смо се одродили... Још увек...

Ја, ево, спремна сам и да се вратим старој паганској вери (: а и винчанском писму када га неки нови Вук лепо нашминка (:

Не одустаје ми се од развоја Вокабулара јер постоји шанса и да се латиница укине (-;
« Задњи пут промењено: 21.28 ч. 06.02.2006. од Александра » Сачувана
Igor
Гост
« Одговор #29 у: 17.10 ч. 07.02.2006. »

Цитат
Не одустаје ми се од развоја Вокабулара јер постоји шанса и да се латиница укине (-;

Taj film ovde nećeš gledati.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!