Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.34 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 21 22 [23] 24 25
  Штампај  
Аутор Тема: "Muški" nazivi zanimanja u ženskom rodu  (Прочитано 303903 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #330 у: 18.36 ч. 23.03.2009. »

Juče je u Blicu pisalo da će u Evropskoj uniji biti zabranjeno razlikovanje gospođe i gospođice jer to nije politički korektno, tj. uvredljivo je razlikovati žene po bračnom statusu, pa vi sad vidite. Evo i link http://www.blic.rs/svet.php?id=84671

Због овога се више не говори Перићева и Перићка, него само Перићева.
"Политичка коректност" је ђавоља ствар. Свашта се ту може подметнути (и наметнути).
Слажем се са Ђорђем и Мирославом да је то будалаштина. Зашто је увредљиво бити удата или неудата?

Ne, Zorane, govori se Perićka. A zašto je bitno razlikovati udate i neudate žene?
Сачувана
aleksandra7
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58



« Одговор #331 у: 18.39 ч. 23.03.2009. »


 Јел' то сигурно Перићка? Чула сам од сестре која живи у Београду да је као исправно Перићева и да је сви исправљају кад каже Перићка. А она је иначе завршила Учитељски факултет у Загребу. Стварно ми сад ништа није јасно.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #332 у: 18.44 ч. 23.03.2009. »

Moja greška. Izvinjavam se. Obrnuto je, onako kako je Zoran rekao. Sad sam proverila kod Klajna. Samo -va. Perićeva, Tačerova, itd. No dobro, nije to poenta. Poenta je da se izgubila potreba za razlikovanjem udatih od neudatih žena. Eto, čak i u srpskom... Cheesy Dakle, nije neka basmislena izmišljotina trulog Zapada... Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #333 у: 18.45 ч. 23.03.2009. »

Hoću da naglasim da se ne radi o političkoj korektnosti nego o svrsishodnosti. Danas to više nema nikakvog smisla.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #334 у: 18.46 ч. 23.03.2009. »

Проверићу, али мислим да је Перићка госпођа Перић, а Перићева је госпођица Перић. Знаће то још неко.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #335 у: 18.47 ч. 23.03.2009. »

Док ја куцам ти већ одговараш.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #336 у: 18.49 ч. 23.03.2009. »

Eto. Ja sam malo brzopleta, a trebalo je da proverim prvo kod Klajna. Perićeva se danas koristi. A i meni je drago. Lepše zvuči od Perićka. Čisto subjektivan utisak... Smiley
Сачувана
aleksandra7
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58



« Одговор #337 у: 18.51 ч. 23.03.2009. »

Не знам како они то као мушкарци и разликују, али знам да ја као жена то не разликујем уопште у данашња времена. Јер данас се каже за неку жену да је удата ако је регуларно венчана у општини и цркви ил' само у општини, а исто и за жену која ето живи с неким се каже да је удата. Лично  мени није брак то што они у новије време сматрају.  Ал' нова времена су то.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #338 у: 18.53 ч. 23.03.2009. »

Прочитао сам и чланак, будалаштина.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #339 у: 19.01 ч. 23.03.2009. »

Šta je brak osim obično parče papira? Mnogo ti taj papir znači, ako u toj zajednici nema ljubavi i poštovanja. Danas u svetu narod sve više smatra tu instituciju zaastarelom, pogotovu što klasična porodica mama, tata i deca nije više jedina porodica koja danas postoji. Prvo, sve je veći broj jednoparentalnih porodica (sa jednim roditeljem), a zatim tu su i gej zajednice, koje, fakat, svidelo se to nekom ili ne, postaju u današnjem svetu sve normalnije. Ljudi ne žele sebi da kompplikuju život jer je u mnogim zemljama izuzetno skupo razvesti se, pa makar to bilo i sporazumno, a ako nije sporazumno, mnogima je nedostižno. S druge strane, zakonodavstva sve više uzimaju u obzir i vanbračne zajednice i regulišu ih, tako da supružnici u slučaju smrti, nasleđivanja, zajedničke kupovine i podizanja kredita i sl. imaju ista prava kao i da su venčani. U svetlu svega toga, malo je anahrono insistirati i dalje na starim "titulama", kad zajednica u kojoj te titule važe više nije jedina porodična zajednica ljudskih bića koja danas postoji. Svet napreduje, nekad je bilo nezamislivo da žena radi, danas je to sasvim normalno i svako muško koje bi pokušalo da zabrani ženi da radi, smatrao bi se seksistom i reakcionarom. Shodno tome, ne vidim zašto i sama institucija braka kao jedine porodične zajednice ne bi mogla da pretrpi promene...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #340 у: 19.09 ч. 23.03.2009. »

Прочитао сам и чланак, будалаштина.

Slažem se. Mislim, u nekim jezicima (kao što je srpski, npr.) jednostavno ne postoje neutralni nazivi, kao što je to slučaj s engleskim (police officer, flight attendant). Mislim, pratilja tokom leta je PO MENI mnogo veće degradiranje nego stjuardesa, pogotovu što imamo i muški oblik koji sasvim lepo zvuči - stjuart. Mislim, šta bi bio stjuart onda? pratilac tokom leta? Totalna budalaština. Nema toga ni u španskom. Baš me zanima kako će da oslovljavaju žene ako ne kao senore? Nema ništa treće, kao npr. u engleskom ono Ms. koje opet, u engleskom lepo čuči, ali u drugim jezicima NEMA toga, pa se ne može izmisliti. Neka kaže Miki, on bolje zna, ali ja bih rekla da nekog srednjeg rešenja izmešu frojlajn i frau nema ni u nemačkom. Ili je jedno ili je drugo. Treće nema.

Mislim da svaki jezik treba da uređuje određena institucija kojoj je to posao, a ne političari Evropske unije. Nek se oni i dalje bave veličinom banana... Cheesy

Druga stvar, postoji mogućnost da onaj koji je pisao ovaj članak nije baš najsrećnije preveo neke reči. To je očigledno u primeru sa pratiljama... Grin Svašta...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #341 у: 19.13 ч. 23.03.2009. »

Цитат
Šta je brak osim obično parče papira? Mnogo ti taj papir znači

Ово може да важи и за дипломе.  Smiley
Ја не бих много о браку, далеко ће нас одвести.
 У Индији, многољудној земљи, преко 90% бракова се још увек уговара преко родитеља. Кад кажеш: a zatim tu su i gej zajednice, koje, fakat, svidelo se to nekom ili ne, postaju u današnjem svetu sve normalnije... имај на уму да је "данашњи свет" релативан појам.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #342 у: 19.18 ч. 23.03.2009. »

Цитат
Šta je brak osim obično parče papira? Mnogo ti taj papir znači

Ово може да важи и за дипломе.  Smiley
Ја не бих много о браку, далеко ће нас одвести.
 У Индији, многољудној земљи, преко 90% бракова се још увек уговара преко родитеља. Кад кажеш: a zatim tu su i gej zajednice, koje, fakat, svidelo se to nekom ili ne, postaju u današnjem svetu sve normalnije... имај на уму да је "данашњи свет" релативан појам.

Pod današnjim svetom smatram moderne, razvijene i demokratske zemlje čije društvo počiva na laičkom a ne na verskom zakonodavstvu. Indija svakako ne spada među takve zemlje, a Srbija se (koliko mi se čini) trudi da postane jedna od njih....

A što se tiče poređenja braka i diplome... Ne bih se složila s vama. No, u pravu ste. Bolje da ne širimo temu. Daleko ćemo otići.... A i otišli bismo daleko u off topic...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #343 у: 19.21 ч. 23.03.2009. »

Neka kaže Miki, on bolje zna, ali ja bih rekla da nekog srednjeg rešenja izmešu frojlajn i frau nema ni u nemačkom. Ili je jedno ili je drugo. Treće nema.

Могу рећи да Fräulein нисам заиста дуго чуо на немачком говорном подручју. И девојкама се каже Frau, и то је одавна тако овде. Не би ме чудило да је ова замисао о неразликовању потекла са немачке стране. И да одговорим на питање — нема прелазног решења између фројлајн и фрау. Ето, код нас има: госпа. Wink То је ваљда и оно енглеско Ms.

Pod današnjim svetom smatram moderne, razvijene i demokratske zemlje čije društvo počiva na laičkom a ne na verskom zakonodavstvu. Indija svakako ne spada među takve zemlje, a Srbija se (koliko mi se čini) trudi da postane jedna od njih....

Још мало па стижемо Индију, без бриге. Smiley
« Задњи пут промењено: 19.26 ч. 23.03.2009. од Мирослав » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #344 у: 19.32 ч. 23.03.2009. »

Мислим да је небулозно равнати друге језике са развијеним родовским системом према енглеском који то нема, или има у назнакама. Нисам приметио да су се женски говорници енглеског (или су можда говорнице? Smiley) бунили што се не каже policewoman већ female policeman, нпр.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 21 22 [23] 24 25
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!