Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.42 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 59
  Штампај  
Аутор Тема: "Бисери" са српске Википедије  (Прочитано 382434 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
Duja
Гост
« Одговор #735 у: 09.02 ч. 05.06.2009. »

Ово је два пута исправљено, у "пуцао", а наш познаник је вратио оба пута, са образложењем:

Цитат
Током одрастања у БиХ, наслушао сам се, нажалост, мноштва облика глагола „пуцати“, попут пуцати, опуцати, испуцати, распуцати, пропуцати, итд, а опуцати је свакако био чест.

БТЊ, овог глагола уопште нема у једнотомном РМС, а у шестотомном, има три значења, од којих ни један нема везе с било каквом пуцњавом.

опуцати — ам. 1. разго. слатко, с добрим апетитом појести — Мању печеницу сам газда Таса опуца. 2. испуцати исп. опуцао 3. избити, истући батином.

То је СВЕ што пише у Шестотомном РМС. Ни једно од ових значења нема везе са пуцањем ни пуцњавом. Значење бр. 1 је смазати, у сласт појести. 2. испуцати, у смислу испуцане руке, испуцана кожа, лепо пише: исп. опуцао, тј. испореди/упореди са опуцао, а код опуцао пише: испуцао, храпав 3. мислим да је јасно.

Враћено је на "пуцао". Трећи пут. Да видимо шта ће сад да измисли...  Grin

Pošto sam mu zemo, bliska mi je ta upotreba glagola opucati kao svršenog vida od pucati. Međutim, ne bi mi palo na pamet da taj glagol upotrebim u tom kontekstu. Može fudbaler da opuca po lopti, majka da opuca dete po guzi. Može čak i četa da opuca po neprijatelju (=raspali, da mu ga da po pucanju). Ali nikad, nikad nisam čuo da neko nekom opuca u glavu (uz ogradu da sam iz Bosne otišao pre poslednjeg rata, pa se u međuvremenu možda ustalio novi žargon vezan za upotrebu oružja  Cry ).



Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #736 у: 10.16 ч. 05.06.2009. »

Можда је то локализам? Код нас се рецимо често каже "упуцати", када се мисли на конкретан погодак пуцњем, то јест код нас би рекли "упуцао га". Колико знам у употреби је и "упуцавање" у смислу увежбавање пуцања (при том се то не мора односити на оружје, већ више на гађање уопште, када је намера погодити конкретан циљ, лоптом на пример). Мислим да се упуцавање употребљава и у смислу подешавање нишана на оружју.
« Задњи пут промењено: 10.18 ч. 05.06.2009. од Pedja » Сачувана

Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #737 у: 10.18 ч. 05.06.2009. »

Па да. Сва срећа да и ја имам шестотомник (руке се позлатиле једном тати у пензији...) Cheesy

Nema tata u penziji veze sa šestotomnikom, on je zaslužan za Pravopis. Smiley Pobrkala si. Tongue
Jao jeste! Cheesy No, nema veze, šetotomnik je mnogo veći posao, fala onome ko god da je... Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #738 у: 10.20 ч. 05.06.2009. »

Можда је то локализам? Код нас се рецимо често каже "упуцати", када се мисли на конкретан погодак пуцњем, то јест код нас би рекли "упуцао га". Колико знам у употреби је и "упуцавање" у смислу увежбавање пуцања (при том се то не мора односити на оружје, већ више на гађање уопште, када је намера погодити конкретан циљ, лоптом на пример). Мислим да се упуцавање употребљава и у смислу подешавање нишана на оружју.
Ma Peđa, ne sumnjam ja da se ta reč negde koristi, ali kao što ti kažeš, jasno je ko dan da se radi o lokalizmu, kome nema mesta u pisanju jedne enciklopedije (barem je to moje mišljenje).
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #739 у: 10.28 ч. 05.06.2009. »

'Ajde sad to lepo promenite na viki u "opalio", i izljubite se, da vas ne bih sve blokirao zbog 3RR  Cool.

I ja sam pokušao da kažem da je lokalizam. A što se tiče toga da mu "nema mesta u pisanju jedne enciklopedije" , i to se slažem, samo ne vidim kakve veze to ima sa vikipedijom?  Roll Eyes
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #740 у: 10.35 ч. 05.06.2009. »

A što se tiče toga da mu "nema mesta u pisanju jedne enciklopedije" , i to se slažem, samo ne vidim kakve veze to ima sa vikipedijom?  Roll Eyes

Cheesy
Kad bi samo znao koliko si u pravu. Cudi me da JA to stalno zaboravljam...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #741 у: 10.51 ч. 05.06.2009. »

Pazi odgovora:

Цитат
У српском језику префикси пре-, са-, по-, про-, раз-, из-, о-, испре-, до-, итд. се могу везати уз скоро сваки могући глагол, и у рјечнику се не може навести свако значење сваког од њих, него се више познаје какво додатно значење ти префикси дају глаголима. Тако имамо, конкретно за глагол „пуцати“, разне варијанте:

* испуцати
* пропуцати
* распуцати
* запуцати
* упуцати
* опуцати
* напуцати
* препуцавати
* испрепуцати
* спуцати
* итд.

За објашњење сваког значења ових префикса у садејству са сваким глаголом био би потребан 20-томни рјечник српског језика, али он није потребан, јер су значења која ови префикси дају глаголима позната, а глаголи са овим префиксима споменути са основним значењима. Наравно, значења тих префикса се не уче, него свако ко живи у српском говорном подручју, или макар свако ко познаје српски језик, зна кад се који од тих префикса користи. Исте префиксе имамо и за многе друге глаголе, са истим подзначењима, па тако имамо отрести, истрести, протрести, претрести, стрести, итд. поломити, сломити, разломити, преломити, изломити, саломити (отуда несаломиви), итд. измијенити, смијенити, промијенити, размијенити, намијенити, итд. обити, пребити, разбити, сабити, забити, набити, збити, убити, пробити, итд.

Мислим, но цомент.... Smiley
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #742 у: 22.10 ч. 08.06.2009. »

Цитат
Опет једна недокументована измена. Зашто Ин-з-брук? Можда грешим, али Немци с изговарају као с испред сугласника. А Аустријанци поготову! И ево контра примера: Српска Православна Црква Ин-с-брук, са све сликом.—Ирић Игор (разговор) 22:47, 7. јун 2009. (CEST)



"Опет недокументована измена" је потврђена у Правопису и Правописном речнику. И мали савет: имаш Правопис на интернету, скини га и прочитај. Има тамо пуно корисних ствари.

—Sly-ah (разговор) 23:51, 7. јун 2009. (CEST)


Слаја се претпостављам позива на ово
 

„S између самогласника и на почетку речи испред самогласника, као и у сугласничким комбинацијама LS, RS, MS, и NS — З
Moser — Мозер; Seidlitz — Зајдлиц; Elsass — Алзас“

Али промакла му је једна битна чињеница, да има два Н, што изговор доводи у претходну позицију, будући да сам учио немачки 10 година, а Инсбрук сам спомињао милион пута, з није било део ове речи - никада.—Metju (разговор) 00:27, 8. јун 2009. (CEST)

Ало, господо, Инзбрук је као ОДРЕДНИЦА забележен у Правописном речнику на страни 383 (Правопис из 1993/4), затим у тачки 76ф тог истог Правописа (стр. 147), а такође и у РЈН Ивана Клајна на стр. 68. Да ли је све ово довољно да вас натера да се оставите теоретисања и мудровања у вези са Правописом српског језика?

—Sly-ah (разговор) 00:35, 8. јун 2009. (CEST)
Молио бих, ГОСПОДИНА да припази на тон и начин обраћања, приликом разговора, хвала.—Metju (разговор) 00:42, 8. јун 2009. (CEST)
Ти Злајо стварно само тражиш да се свађаш. Постоје и правила лепог понашања да се скину са интернета. Горе си споменуо да се доказ за Инзбрук може да нађе и у Правопису на интернету. Молим за линк. Ја сам нашао исто што и Метју, плус следеће правило које каже да се С у истој ситуацији може транскрибовати и као С и као З. Плус, врло је чудно у oвим правилима за немачки гледати слово испред слова С, тога нема нигде у сличним правилима. Шта радити са Ернстом Махом, немачи Ernst Mach, пребацити га у Ернзт? Осим тога руски је Инсбрук, бугарски и украјински такође. Све су ово докази који недвосмислено показују зашто се треба референцирати у чланцима на Википедији.—Ирић Игор (разговор) 01:55, 8. јун 2009. (CEST)

Овај разговор је индикативан па вам га достављам на увид. Уживајте. Grin



Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #743 у: 22.26 ч. 08.06.2009. »

Који би смешко овде највише одговарао, Делијо? Онај што се распада „на парчитји“ од смеха, онај што повраћа или онај што се крсти и левом и десном руком?

Стварно је ван памети какви се све [mod: uklonjen uvredljivi deo poruke] баве Правописом изналазећи притом „лингвистичке“ аргументације и доказе... Дошло лето, време да се секу нокти на ноге — тј. крајње је време за чистку на тој јадној Вики...
« Задњи пут промењено: 20.48 ч. 09.06.2009. од Pedja » Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #744 у: 22.40 ч. 08.06.2009. »

Цитат
Који би смешко овде највише одговарао, Делијо? Онај што се распада „на парчитји“ од смеха, онај што повраћа или онај што се крсти и левом и десном руком?

Сва три. Па онда помножено са, рецимо, десет. Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #745 у: 22.42 ч. 08.06.2009. »

...тј. крајње је време за чистку на тој јадној Вики...

To bogami, neces doziveti. Kad su mogli onako da se sprdaju s Prcicem... Ovo sto je Delija zalepio uopste ne iznenadjuje. Jos ce taj Zlaja ispasti nevaspitan... Cheesy
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #746 у: 22.45 ч. 08.06.2009. »

Цитат
тј. крајње је време за чистку на тој јадној Вики...

Ма, јест. Највећи проблем је у томе што су аутори ових "бисера" тек неколико месеци на Википедији и што су покушали да створе један "антиправописни" клан истовремено покушавајући да разним смицалицама, провокацијама и блесавим питањима и потпитањима отерају неколико сарадника који се труде да барем по питању правописа уљуде ово "чудо" од енциклопедије које, изгледа, више нико не узима за озбиљно, па чак ни њени сарадници. Cool
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #747 у: 20.55 ч. 09.06.2009. »

Обавештење!

С обзиром да у послење време начин коментарисања и критике писмености чланака на српској Википедији често и грубо излазе ван оквира уљудног понашања, убудуће ће дискусије на ову тему бити под јачим надзором и свако одступање од прихватљивог начина понашања ће бити уређивано на одговарајући начин.

На форуму никада није спутавана критика, нарочито оправдана критика али се то мора радити на прихватљив начин. Увредљиво изражавање и ословљавање, надевање имена, исмевање и други облици неуљудног понашања нису прихватљиви и од сада ће бити оштрије регулисани.

Под оштрије, сматрајте да ће вам бити обрисана цела порука ако садржи макар једну неприхватљиву реч.
Сачувана

Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #748 у: 22.15 ч. 09.06.2009. »

Nastavak rasprave o Inzbruku:

Цитат
[9] Медицински факултет у Београду, [10] Народна библиотека Србије, [11] Правни факултет у Београду, [12] Гетеов институт у Београду, [13] Библиотека у Бору, [14] САНУ [15] САНУ [16] Библиотека Матице српске

Једногласно: Инсбрук

А ви са правописним ћитапима, сликајте се са њима.

Ja mogu samo reći:no comment.
« Задњи пут промењено: 22.22 ч. 09.06.2009. од Brunichild » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #749 у: 17.33 ч. 13.06.2009. »

Jos malo i InSbruku. http://tinyurl.com/n9ae9h

Ja nemam reci. Najbolji biser mi je argument:Sta, znaci treba da kazem i Landn, Pari i Vin, koji se precesto upotrebljava a nema mnogo veze s mozgom, i to je svakom ko iole poznaje pravopis jasno kao dan...
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 59
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!