Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.16 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Из Политике  (Прочитано 12082 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« у: 09.03 ч. 13.05.2008. »

Цитат
Исто тако масовно почели су да купују апарате за прављење еспреса и капућина пошто им је Старбакс, постао сувише скуп.

Капућино?

И једна запета вишка.

Цитат
И док „Волмарт” пратећи ново понашање потрошача трља руке и уноси стотине нових разноразних апарата за справљање кафе или хлеба, Старбакс, ненавикнут на кризне ситуације, објавио је да му је у последњем кварталу опао профит за 28 одсто.

Волмарт са знацима новода, Старбакс без.


Цитат
да је садашњи председник Пољске Александар Квашњевски

Прилично сам сигуран да је Квасњевски.


Цитат
Белгијанка Жистин Енан


Очигледно да су Политикини лектори опет на годишњем одмору. Grin
« Задњи пут промењено: 09.19 ч. 13.05.2008. од Психо-Делија » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 13.43 ч. 13.05.2008. »

Прво је, ваљда, кафучино. Cool

Ја читам Блиц када боравим код куће, па бум покренул нову тему када набасам на нешто занимљиво. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 16.16 ч. 13.05.2008. »

Pazi, to za kapuć/čino je pitanje šta je dozvoljeno, s obzirom da je reč "kapućino" dosta odomaćena, a nije LIČNO ime, pa i ne mora možda da podleže tako čvrsto transkripcionim pravilima. Treba pogledati u neki rečnik...
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #3 у: 16.57 ч. 13.05.2008. »

Клајн и Шипка наводе капучино (уз капуцинер) као правилан облик, а капућино као неправилан. Е сад, будући да се у последње време почињу јављати сумње у компетентност тог речника ...  Grin Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 17.01 ч. 13.05.2008. »

Клајн и Шипка наводе капучино (уз капуцинер) као правилан облик, а капућино као неправилан. Е сад, будући да се у последње време почињу јављати сумње у компетентност тог речника ...  Grin Wink
hehehe... Pa SAM Klajn je rekao da ništa ne valja... Wink
No dobro, ipak bih ja volela da vidim i šta kaže i RMS...

Nekako ne vidim zašto bismo 'ladno odstupali od pravila kod plejstejšn (dakle, nije plejstejšon), a kod kapučina ne, jer su oboje zajedničke imenice...
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #5 у: 17.43 ч. 13.05.2008. »

Богами, РМС наводи капућино и капуцинер.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #6 у: 17.53 ч. 13.05.2008. »

Е сад, будући да се у последње време почињу јављати сумње у компетентност тог речника ...  Grin Wink

Ali ovaj put postoji i Klajnovo nezavisno mišljenje, u RJN (navodi da oblik sa Ć ne valja). Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 17.58 ч. 13.05.2008. »

Е сад, будући да се у последње време почињу јављати сумње у компетентност тог речника ...  Grin Wink

Ali ovaj put postoji i Klajnovo nezavisno mišljenje, u RJN (navodi da oblik sa Ć ne valja). Smiley

A је л' рекао зашто?

Било како било, РМС има главну реч, тако ти рече ономад, је л' тако? Smiley
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #8 у: 19.54 ч. 13.05.2008. »

Pa nema potrebe da kaže zašto, to je italijanski glas koji se kod nas transkribuje kao č, piše ne drugim mestima. Jeste da nije ime, ali ovo važi za sve italijanske reči, izuzetak je samo ćao, nije to Klajn izmislio nezavisno. Smiley
E sad, ako svi budu baš stalno insistirali sa kapućinom, za desetak godina možda se i dozvoli zvanično kao izuzetak uz ćao... volela bih da tada Klajn još bude u prilici da revidira ove stavove, nazdravlje mu bilo. Smiley
Što se Žistin tiče, mislim da je Politika prva ispravila to Enan, ali eto, omakne im se i dalje ponekad...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #9 у: 20.04 ч. 13.05.2008. »

Pa nema potrebe da kaže zašto, to je italijanski glas koji se kod nas transkribuje kao č, piše ne drugim mestima. Jeste da nije ime, ali ovo važi za sve italijanske reči, izuzetak je samo ćao, nije to Klajn izmislio nezavisno. Smiley
E sad, ako svi budu baš stalno insistirali sa kapućinom, za desetak godina možda se i dozvoli zvanično kao izuzetak uz ćao... volela bih da tada Klajn još bude u prilici da revidira ove stavove, nazdravlje mu bilo. Smiley
Što se Žistin tiče, mislim da je Politika prva ispravila to Enan, ali eto, omakne im se i dalje ponekad...

Ја ипак мислим да има потребе да каже зашто, јер као што рекох, ако у енглеском имамо лабавији приступ заједничким именицама, зашто не бисмо имали и у италијанском, шпанском, француском или неком другом језику, уколико је та реч толико већ одомаћена да ју је немогуће искоренити? Ја нисам у првој младости, а колико се могу сетити, целог живота сам чула "капућино" а не "капучино". Затим, ако већ издваја ћао као изузетак, не видим зашто то не би урадио и са капућином, кад су те две речи присутне у српском језику јако дуго, и једна и друга. Дакле, Клајн би морао да наведе разлог зашто за њега капучино није изузетак и зашто капућино сматра неправилним кад МС ту реч сматра потпуно легитимном. У противном, не видим зашто бих њему давала предност над МС. Он јесте стручњак и заиста га веома ценим, али како неко рече, и над попом има поп, а за српски језик је још увек МС поп над поповима, а не Клајн.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #10 у: 20.31 ч. 13.05.2008. »

Koji je za RMS radio recenziju. Cheesy Više kolega mi je skrenulo pažnju na greške u RMS, koje nažalost nisam popisala, a sećam se samo da sam našlo da je sako italijanska reč, o čemu smo već ranije govorili. S obzirom da je u pitanju jedno slovo koje lako može biti štamparska greška i da najnovija i najbolja trenutno Gramatika italijanskog Saše Moderca i Srpski jezički priručnik NE navode kapućino kao izuzetak, što bi moralo da se posebno napomene ako se piše sa ć, ne mogu da jedino RMS prihvatim kao autoritet za ovo ako nema još neku potvrdu (u Velikom pravopisu, na primer).
Što se tiče engleskog, mislim da je tu labavije prosto zato što se više stručnjaka time bavilo, između ostalog i vrsnih anglista kao što je Prćić. Zahvaljujući Rečniku novijih anglicizama imamo mogućnost da "olabavimo" stavove. Za italijanski i ove druge jezike to nažalost uglavnom nije slučaj, a bar kad je reč o italijanskom tu od Klajna nema većeg stručnjaka na našem jezičkom području, ako srpski i ne uzimamo u obzir. Pošto dakle za kapućino ima potvrda samo na jednom mestu u literaturi, ipak mi treba još jedna bar.
A prva bih bila najsrećnija da se dozvoli kapućino, jer mi se prevrne stomak kad god treb a da napišem kapučino. No kao i kod potforuma koji mi je isto tako mrzak, navići ću se vremenom...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 20.57 ч. 13.05.2008. »

Цитат
Koji je za RMS radio recenziju.

Па баш зато треба да се изјасни... Smiley

Цитат
Više kolega mi je skrenulo pažnju na greške u RMS...

Ех, сад... Прво Клајн-Шипка је пун грешака, сад РМС... Заиста почињем да губим поверење у стручњаке, не због недостатка стручности, него због очигледног вишка брљивости...  Grin

Мени лично је та реч врло занимљива и мада се увек повинујем ономе што кажу стручњаци, ипак, ИПАК бих волела да Клајн објасни зашто је у својим речницима ставио капучино а у РМС капућино... Мислим, као рецезент, требало је да темељно прегледа све што се писало... Или не..? Huh

С друге стране, није први пут да Клајн сам себи скаче у уста. Први пут сам наишла на противречност код њега код речи виндоуз... У Клајн-Шипка речнику виндоуз стоји малим словом (заправо пише виндоус у том речнику, али то је већ јавно рекао да је грешка), да би у оном писму на википедији он сам, лично и персонално (барем то претпостављам!) написао више пута Виндоуз великим словом... Сад капуч/ћино, и ако му се омакне трећи пут, има да му пишем и да тражим објашњење... Wink
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #12 у: 21.08 ч. 13.05.2008. »

Мислим, као рецезент, требало је да темељно прегледа све што се писало... Или не..? Huh
Paaa... iz mog iskustva to bi tako TREBALO, a ne znači da se tako uvek i radi. Smiley Šta bi s onom knjigom o matematici i čudnim brojevima? Cheesy
S druge strane, u onako ogromnom materijalu ne čudi me da se dosta toga omakne; trebalo je bar pet ili više recenzenata, a ne samo dva. Zato ja i čekam novog Klajna-Šipku, sve u nadi da će da bude ispravljeno i dopunjeno izdanje...

Pisanje radi objašnjenja nije uopšte loša ideja, samo se ja stalno nešto ustručavam, sramota me... Embarrassed
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #13 у: 21.10 ч. 13.05.2008. »

Е, па, Алчеста, ко пита, тај не скита... Wink
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #14 у: 21.30 ч. 13.05.2008. »

Мислим да рецензент речника није дужан да прочита цео речник (нека ме неко исправи ако грешим), већ се рецензије углавном пишу на основу неколико страница (или десетака страница) које аутор пошаље рецензенту. Мислим да је ово случај код речника, а вероватно је код прозе (нпр. романа) "други пар опанака", односно, да би се написала озбиљна и поштена рецензија, мора да се прочита цео роман. То је моје мишљење, али, могуће да и грешим.

Што се тиче капучина/капућина: ја сам цео живот говорио капучино (вероватно због тога што никако нисам подносио то помодно "умекшавање" изговора италијанских речи наметањем Франћеска, Ћинећите и Анћелотија као јединих исправних транскрипција). С друге стране, и ја сам много пута чуо изговор (и видео написано) капућино , али сам доследно говорио капучино. Питање је да ли можемо говорити о укорењености било које верзије с обзиром на то да (колико ме памћење служи) ниједна није старија од тридесетак година што (по неким мишљењима) није довољно дуг период да би се нешто прогласило укорењеним и уобичајеним у неком језику. Е сад, у компетентној литератури имамо нерешен резултат, с тим да капучино има још једну потврду али од истог аутора, што се вероватно не може рачунати као "пун поен", већ само као потврда доследности тог аутора (барем по питању капучина/капућина). Тај аутор (наравно, мислим на гдина Клајна) је на још један начин потврдио своју доследност у вези са овом речју (али, овај пут индиректно), када је неколико пута, сугеришући да би се италијанско ci у српском требало транскрибовати као "ч", навео да постоји само неколико изузетака (ћао, гроф Ћано и да ли оно беше Ћоћара), а међу тим изузецима није помињао cappuccino Grin

А на питање "зашто капучино, а не капућино" Клајн би вероватно навео неке од горепоменутих аргумената. Cool

А нови Правопис би требао изаћи на јесен (циници ће вероватно питати: а које године?), па је могуће да ће та "књига над књигама" и "приручник свих приручника" дати коначан (да не кажем ултимативан) одговор И на ово питање.  Grin
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!