Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
04.52 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Facebook  (Прочитано 48946 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #15 у: 00.20 ч. 15.09.2008. »

Ми смо и то звали „споменар“. Smiley Некако је и логичније: неко то попуњава да би питалац имао успомену на питаног. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #16 у: 00.30 ч. 15.09.2008. »

Hm, pa ti leksikoni nisu imali funkciju uspomene, nego zadovoljenja decje znatizelje... I veoma cesto se desavalo da se svake godine, cak svakog polugodja pravi novi, jer onaj stari vise nije bio aktuelan...

Spomenar je ipak nesto sasvim drugo. To je obicno neka lepa sveska, nesvakidasnja, u koju ti drugarice upisuju stihove i lepe rime sa najlepsim zeljama. Leksikoni su obicno bili obicne sveske u linije (kako bi se svako upisivao u jednu liniju) Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #17 у: 00.36 ч. 15.09.2008. »

Mорам да признам како ми је испуњавање тих лексикона/споменара било болно незанимљиво, али куд сви ту и ти. Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #18 у: 00.38 ч. 15.09.2008. »

E, to je zavisilo i od onih koji su pre tebe popunjavali... Ako se medju njima nalazio neko ko je tebe posebno interesovao... Wink
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #19 у: 16.29 ч. 17.02.2009. »

*Fejzbuk ne dolazi u obzir, pošto je u pitanju engleski suglasnik /s/, ne /z/ (prema Longmanovom izgovornom rječniku, IPA izgovor za Facebook je /feɪs bʊk/). 

Da li je baš riječ Facebook transkribovana, ili zasebno riječi face i book, pošto meni dobro zvuči i /'feɪs bʊk/ i /'feɪzbʊk/, tj. pošto je jedna riječ, a i izgovara se kao jedna riječ, mislim da bi primarni stres trebalo da ide na prvi slog, pa mi onda tu ima smisla ovo ozvučivanje...

etoo... Smiley
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #20 у: 17.12 ч. 17.02.2009. »

Da, radi se baš o Facebooku (izdanje Longmana je prošlogodišnje, pa ima i tu riječ), a razmak u Longmanu označava samo granicu između slogova, isto što i tačka u kembričkom rječniku.
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #21 у: 17.13 ч. 17.02.2009. »

interesantno, hvala  Grin Wink
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #22 у: 18.26 ч. 17.02.2009. »

еее ево провјерих у алофонским правилима, ипак изгледа не може фејзбук, јер нема правила гдје безвучан фрикатив може да се озвучи, имају само два правила, и то када звучан фрикатив остаје звучан, и када постаје безвучан... нема обрнуто...
тако да сам се преварио Smiley

Фејсбук ол д веј Smiley
Сачувана
Владимир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владимир В.
Струка:
Поруке: 50



« Одговор #23 у: 00.26 ч. 17.03.2009. »

По мени није грешка, јер можемо да одступамо од гласовне промене ако су речи страног порекла, нарочито у транскрипцији...

Пример: Вашингтон, а када бисмо користили звучност било би ВАШИНКТОН, што ми наравно не користимо и ова реч је изузетак. И ја сам за Фејсбук, јер ипак пиши како говориш, а не кажеш фејЗбук сугурно! Увек имаш паузу између фејс и бук, и зато може да се чује С а не З
« Задњи пут промењено: 00.28 ч. 17.03.2009. од Владимир » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #24 у: 13.24 ч. 17.03.2009. »

И ја сам за Фејсбук, јер ипак пиши како говориш, а не кажеш фејЗбук сугурно! Увек имаш паузу између фејс и бук, и зато може да се чује С а не З

Одакле ти сад та пауза? Не правим ја ту паузу сигурно.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #25 у: 13.34 ч. 17.03.2009. »

Постоји ипак малена станка на саставу „сб“. Ако изговориш без ње чује се /фејзбук/ или /фејспук/. Smiley
Сачувана
Владимир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владимир В.
Струка:
Поруке: 50



« Одговор #26 у: 15.01 ч. 17.03.2009. »

Баш на то мислим. Кад кажеш фејс(па застанеш мало, једва приметно)бук или пук
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #27 у: 19.07 ч. 18.03.2009. »

Ne zastaneš. Ako pišeš sastavljeno — Fejsbuk — a pišeš, onda je to jedna reč, a u sred reči ne može biti pauze. Pišemo Fejsbuk i fonemski beležimo /fɛjsbuk/, ali čitamo [fɛjzbuk], fonetski, jer je tako i jedino moguće.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #28 у: 19.10 ч. 18.03.2009. »

Ако изговориш без ње чује се /фејзбук/ или /фејспук/. Smiley

Samo [fɛjzbuk], jer se kod nas suglasnici po zvučnosti uvek jednače prvi prema drugom; tzv. progresivno jednačenje. No, ima i jezika gde se jednačenje po zvučnosti vrši i unazad, regresivno, drugi prema prvom. Smiley Ali kod nas ne.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #29 у: 19.22 ч. 18.03.2009. »

Да; ја сам једино напоменуо шта се у свакодневном говору погдекад чује. Неко изговара први део речи баш као /фејс/, па се због недостатака говорног апарата — ако то можемо тврдити — по логици ствари наједном други сугласник једначи према првом, те други део речи постане /пук/. Нисам ниједног тренутка спорио словничку нетачност оваквог једначења. Ако неко баш настоји да каже /фејсбук/, настаје малена станка на споју звучнога и безвунога сугласника.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!