Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
23.43 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7
  Штампај  
Аутор Тема: Ljubomir Simović  (Прочитано 119214 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #75 у: 15.17 ч. 02.04.2009. »

Ја се извињавам што упадам онако, без реда, али ме интересује да ли Клајн (немам ту књигу, имам само Велики речник...) објашњава зашто се опредељује за нит уместо нит` кад се код првог може мислити да је реч о нити (као конац, траг или нешто треће) док је код другог очигледно у питању изостављање последњег вокала што се назначава апострофом?
Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #76 у: 16.00 ч. 02.04.2009. »

Каже: "Није потребан апостроф". Слично пише и у Правопису: "Нема потребе да се апостроф пише у доста обичним краћим облицима као што су нек, међ, нит, рад" (+ инфинитиви на и ).
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #77 у: 23.09 ч. 02.04.2009. »

Није ми то јасно, стварно, знам да се почело са таквим писањем у уметничкој прози кад би неко хтео да буде онако баш скроз аутентичан па је уз то ишло и да се тако нешто напише као, и то је нормално кад већ лик (књижевни лик, хоћу да кажем, сад већ и ту може да буде забуне) тако говори. Нисам сигурна да ми се допада.  Undecided
Сачувана
miki1993
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Miljan Jeremic
Поруке: 3


« Одговор #78 у: 22.10 ч. 27.05.2009. »

Da li bi neko mogao da mi kaze cime je Ljubomir Simovic bio inspirisan kada je pisao "Baladu o Stojkovicima" i da mi je malo pojasni tj.  analizira?Zanima me nesto o Ljubomirovom zivotu posto se na internetu skoro nista ne moze naci?MOLIM VAS POMOZITE MI HITNOOOOO!!!!
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #79 у: 22.37 ч. 27.05.2009. »

Pročitaj ovo: http://www.uzice.net/pisci/ljsimovic/index.htm
Сачувана
miki1993
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Miljan Jeremic
Поруке: 3


« Одговор #80 у: 22.44 ч. 27.05.2009. »

Hvala vam mnogo,dobicu 5. . . . valjda. . . . Samo jos da pitam ko su Stojkovici i zasto je bas njima posvecena ova pesma?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #81 у: 06.37 ч. 28.05.2009. »

Hvala vam mnogo,dobicu 5. . . . valjda. . . . Samo jos da pitam ko su Stojkovici i zasto je bas njima posvecena ova pesma?

Боље размишљај у правцу кога Стојковићи представљају. Не очекуј конкретне одговоре, јер онда та петица припада ономе ко ти је одговор дао.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #82 у: 11.47 ч. 28.05.2009. »

Bije batinaš, bogme svojski raspalio — je li ti poznat Drobac iz Putujućeg pozorišta Šopalović? Možda se može napraviti neka paralela.

Taj batinaš, kralj, kraljica, sudije, dželati, ostali koji biju, bese i streljaju deo su neke vlasti, a Stojkovići običan su narod. (I kada dođu kući, bave se sasvim običnim poslovima. Večeraju, pogledaju oko kuće, a onda na spavanje, da ujutru ne bi zakasnili na streljanje.)

A mi živi, i umrećemo od smeha — prkos, inat, ili natprirodna sila? Rekao bih da ova pesma ima jak socijalni motiv, koji se ostvaruje kroz kontrast Stojkovića, prostog naroda, i vlasti, svih onih sudija i dželata koji ih sve vreme ubijaju i ubijaju; i kroz snažnu ironiju: a mi živi, kada dođu kući ništa neobično, ležu da ne bi ujutru zakasnili, itd.

Dakle, ova je pesma jedna satira, ona demistifikuje svaku vlast, izvrće je ironiji, travestiji, i staje na stranu običnog naroda, nekih Stojkovića, koje svakog dana iznova i iznova ubijaju — a oni opet živi, i umreće jedino od smeha! Smiley

Znaš li, sa časova književnosti, kakva je pesma balada? Zašto se ova pesma zove Balada o Stojkovićima? Balade su tragične pesme, obično sa tužnim završetkom, a u kojima se događaji ne gledaju sa stanovišta čitavog kolektiva, kao u epskim pesmama, već se „uobličavaju iz ugla obiteljskog ili osobnog viđenja“ kao „kazivanje o čovjeku“ (H. Dizdarević). Zato se ovde i ne govori o narodu koji ispašta, već o Stojkovićima, jednoj porodici, koja ispašta, da bi se ispoštovale norme balade, a da bi se ispoštovale norme balade, ali ironično i parodično, i ova pesma ima „tužan završetak“: Stojkovići umiru, ali od smeha. Ovo je, znači, i parodija balade, ironično poigravanje njome također radi satiričnog efekta čitave pesme.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #83 у: 19.55 ч. 28.05.2009. »

Ђоле, одличан пет. Ја му дадох наговештај у ком правцу да размишља, а ти му све издекламова...
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #84 у: 11.39 ч. 29.05.2009. »

Има Стојковића и угледних људи, па и професора универзитета, глумац Стојковић такође.
Можда није реч само о простом народу и човеку, можда је реч о грађанину насупрот неком режиму или тако нешто, нека од вечних балканских тема?  Wink
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #85 у: 11.56 ч. 29.05.2009. »

Naravno, b. n. — građanin i režim, narod i vlast.

Ђоле, одличан пет. Ја му дадох наговештај у ком правцу да размишља, а ти му све издекламова...

Pa nisam sve izdeklamovao. I ja sam dao nagoveštaj i samo nekolike teze za neku buduću potpunu analizu koju će Miljan, nadam se, sâm napraviti.
Сачувана
miki1993
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Miljan Jeremic
Поруке: 3


« Одговор #86 у: 19.05 ч. 01.06.2009. »

Najbolji ste!!!Hvala vam puno!!!!
Сачувана
charmed94
Гост
« Одговор #87 у: 20.25 ч. 31.05.2010. »

Зна ли неко где могу наћи списак свих песама (још боље и саме песме) из лектире Љубомира Симовића — „Хлеб и со“? Такође, ако би неко могао да ми препоручи једну да научим напамет. Треба ми за сутра. Sad Нисам ни знао.

Хвала Ђорђу који је исписао доста његових песама!
Нигде другде их нисам успео наћи.

Каже: "Није потребан апостроф". Слично пише и у Правопису: "Нема потребе да се апостроф пише у доста обичним краћим облицима као што су нек, међ, нит, рад" (+ инфинитиви на и ).
Је л' исто то важи и за ал', скраћено од али?
« Задњи пут промењено: 20.28 ч. 31.05.2010. од charmed94 » Сачувана
J o e
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #88 у: 20.47 ч. 31.05.2010. »

Не важи. Само ал’ (поред пуног али).

Ја обожавам Баладу о стојковићима. Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #89 у: 20.49 ч. 31.05.2010. »

Ја обожавам Баладу о стојковићима. Smiley

Јес’ да су Стојковићи обичан народ, ал’ немо’ с малим словом да их пишеш. Wink Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!