Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.16 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Штампај  
Аутор Тема: Србин - Србијанац  (Прочитано 93085 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Мирна
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 159


« Одговор #30 у: 11.24 ч. 22.11.2006. »

Чекај, чекај. Можда нисам баш добро разумела, али Немаци живе и у Аустрији и Швајцарској.


Иначе, да не буде забуне, мени не смета да будем Србијанка (нисам ни знала да је то донекле погрднан назив, док нисам овде чула). Ја сам, богами, поносна на своју националну припадност, па како год је звали.


Сачувана

Језик је дом бића. (Хајдегер)
woland
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 93



« Одговор #31 у: 15.36 ч. 22.11.2006. »

 Ni ja ne mislim da je naziv Srbijanac pogrdan. Postoji li još fabrika "Srbijanka" iz Valjeva? Postoji čak i vlastito ime Srbijanka (Turlajić) a teško je zamisliti da bi neko djetetu dao pogrdno ime.
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #32 у: 15.39 ч. 22.11.2006. »

Цитат
Postoji čak i vlastito ime Srbijanka (Turlajić)
Турајлић
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
woland
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 93



« Одговор #33 у: 16.03 ч. 22.11.2006. »

  Prema mojim nalazima sa google-a, ipak je Turlajić, mada je to nebitno...
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #34 у: 16.11 ч. 22.11.2006. »

Погледај мало боље. Жена ми је предавала аутоматику на ЕТФ-у.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
woland
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 93



« Одговор #35 у: 16.56 ч. 22.11.2006. »

 Pogledao sam bolje. Opet piše Turlajić, ali pod Turajlić ima više rezultata tako da si u pravu...

VISOKO obrazovanje u Srbiji na putu ka Evropi četiri godine kasnije : zbornik
radova / [priredili Aljoša Mimica i Zoran Grac]. - Beograd : Alternativna akademska
obrazovna mreža, 2005 (Beograd : Dosije). - 407 str. ; 24 cm
Tiraž 1.500. - Radovi na srp. i engl. jeziku. - Str. 11-12: Predgovor / Srbijanka Turlajić. -



  Posebno mi je bio simpatičan tekst u kom se pominju obje varijante Grin

Profesor dr Srbijanka Turajlic iz Alternativne akademske mreže nije oduševljena Nacrtom zakona o visokom obrazovanju. “Ostalo je oko 85 odsto teksta koji je i do sada bio u svim verzijama i koji je u skladu i sa konvencijom koju je naša zemlja usvojila pre godinu i po dana. Medutim, medu onih 15 odsto ima stvari koje ce suštinski promeniti prvobitnu zamisao. Mislim da ce ovaj zakon omoguciti da se u narednim godinama u našoj zemlji profiliše više savršenih privatnih univerziteta, a da se istovremeno uruši sistem državnih univerziteta, jer ovaj dokument nece biti u stanju da državne univerzitete natera na promene, nego ce to zavisiti od njegovog rukovodstva”, ocenila je dr Turlajic, naglasivši da se nada da ce ponudeni tekst u javnoj raspravi ipak biti poboljšan.
« Задњи пут промењено: 17.04 ч. 22.11.2006. од woland » Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #36 у: 18.38 ч. 22.11.2006. »

Чекај, чекај. Можда нисам баш добро разумела, али Немаци живе и у Аустрији и Швајцарској.

Па да, тамо живе Немци, а у Немачкој су Немачкијанци. Smiley
Сачувана

alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #37 у: 18.58 ч. 22.11.2006. »

S druge strane, uvek sam slušala o Austrijancima i Švajcarcima. Nikad ih ne nazivam Nemcima samo zato što i oni govore nemački, a pitanje je i kako oni sebe doživljavaju...
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #38 у: 19.45 ч. 22.11.2006. »

Па да, тамо живе Немци, а у Немачкој су Немачкијанци. Smiley

U kom rečniku srpskog jezika si našao izraz Nemačkijanci?
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #39 у: 20.03 ч. 22.11.2006. »

U istom u kome sam nasao i Crnogorijance. Doduse, tamo stoji da crnogorijanci mogu da budu i Crnogoraci ili Crnogoranci, zavisno kako se u kom kraju primilo, a i za Nemackijance imaju oblici Nemackaci i Nemackanci. U svim slucajeima ovi nazivi oznacavaju narod koji zivi u sopstvenoj zemlji pa zato ne moze da se zove svojim, nego mora da mu se da drugojacije ime.

E da, tamo pise i da Srbijanci nije jedini oblik naziva za Srbe koji zive u maticnoj drzavi. Mogu se zvati i Srbijci pa cak i Srbijati ili Srbijaci, samo da nisu Srbi.
« Задњи пут промењено: 20.08 ч. 22.11.2006. од Предраг Супуровић » Сачувана

Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #40 у: 20.44 ч. 22.11.2006. »

Svaka čast, ovo baš priliči administratoru foruma o srpskom jeziku.

Svi forumi koje znam, na kojima se diskutuje o srpskom jeziku, jesu opšti forumi, a za jezik postoji jedan kutak. Tu, svakako, ima raznih profila ljudi, najčešće onih koji dolaze na druge delove sajta, pa navrate i u taj odeljak. Kada sam naišao na Vokabular, obradovao sam se jer sam verovao da se tu okupljao ljudi kojima je apsolutno jasno da je bilo u kom jeziku pravilno ono što je konstatovano u pravopisima, gramatikama, rečnicima, radovima lingvista i sličnoj literaturi, a ne ono što kažemo moj komšija Mika i ja. Ako tebi kao administratoru to nije jasno, već se sprdaš s referentnom literaturom (!!), onda je možda vreme da se zapitam šta ja ovde tražim.

Nadam se da mi niko neće zameriti ako iznesem jedan predlog. Tamo u zaglavlju, natpis „Srpski jezik — forum“ zameni natpisom „Predragov jezik — forum“, kako bi svima odmah bilo jasno šta da očekuju.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #41 у: 21.38 ч. 22.11.2006. »

Bojane,kao sto smo n puta do sadauli, jezik nije konacan, uvek se menja i nadogradjuje. Jedan od nacinnadogradnje je analogija, tako da csto uopste nije potrebno objasnjavati neku rec nastalu modifikcijom, jer je njeno znacenje jasno iz slicnih modifikacija na drugim recima. Tako se grade reci za nova znacenja i siri recnik.

Ja stvarno ne vidim sta ima lose u analogiji koju ja pravim? Ako je po pravilima da se od imena drzave Srbija, izvodi da su ljudi koji u toj drzavi zive naizaju Srbijancima (pa makar se to odnosilo i sam na Srbe i to samo one koji zive u "uzoj Srbiji"), zasto isto pravilo analogno ne bi moglo da se koristi i u drugim prilikama, u ovom slucaju sa narodom koji zivi u Nemackoj? Sto ti smeta da ako neko upotrebi izraz Nemackijanci (ili neki drugi slican), kada je po samoj analogiji vrlo jasno da time misli na Nemce koji zive u Nemackoj i time ih jasnije odredjuje nego da upotrebi izraz Nemci, koji moze da se protumaci dvojako: ili da se on odnosi na sve Nemce po etnickoj pripadnosti ili da se odnosi na sve stanovnike Nemacke.

To sto takvi izrazi nisu zabelezeni u recnicima, ne znaci da nemaju znacenje, vec da ih recnici nisu zabelezili, kao ni mnogo drugih jos cesce upotrebljavanih reci.

Ja se ne sprdam nego sam zbunjen. Gledajuci analogiju, covek koji zivi u Libiji zove se Libijac a covek koji zivi u Libanu zove se Libanac. Zasto se Libijac ne zove Libijanac a Srbin koji zivi u Srbiji mora da se zove Srbijanac a ne Srbijac? Ispada da neka pravila postoje samo za specificne slucajeve? Zasto po nasoj referentnoj literaturi, Nemac ima pravo da bude Nemac, Francuz da bude Francuz, a Srbin ne moze da bude Srbin nego mora da bude Srbijanac?
Сачувана

alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #42 у: 22.05 ч. 22.11.2006. »

Jezik nije egzaktna nauka i analogija često može da nas prevari. Po mom dosadašnjem iskustvu, to je izuzetno nesiguran način da tumačimo jezička pravila, baš zbog ogromnog broja izuzetaka. A ovde se čak i ne radi o nekom gramatičkom pravilu, tako da je analogija još nesigurnija vodilja.
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #43 у: 22.10 ч. 22.11.2006. »

S druge strane, uvek sam slušala o Austrijancima i Švajcarcima. Nikad ih ne nazivam Nemcima samo zato što i oni govore nemački, a pitanje je i kako oni sebe doživljavaju...

Pa Austrijancima i Švajcarcima, kako bi se drugačije osećali? I uzgred budi rečeno, Austrijanci ne ljube mnogo Nemce, i ta netrpeljivost datira još od davnih vremena netrpeljivosti izmedju Austrijanaca i Prusa.

Nije, Pedja sve tako jednostavno u svetu, nema zemlje koja je homogena, ni svi Francuzi se ne osećaju Francuzima, pitaj one u Normandiji da li se osećaju Francuzima pa da vidim kako ćeš živu glavu da izvučeš. Holandija je podeljena na Holandjane i Flandrijce i reci Flandrijcu da je on Holandjanin, proci ceš isto kao da si Hrvatu rekao da je Srbin ili ne daj bože, Srbijanac, ili Srbinu da je Slovenac... Mnogi Katalonci i Baskijci ne vole da im kažeš da su Španci...

Srbijanac nije pogrdan izraz i NIJE od skora. Moja majka je uvek govorila da su Srbijanci opasna sorta(i imala je pravo Wink), moja baka takodje (a obe se udale za dva Srbijanca:)), majka mi ima 63 godine, a baka da je živa, imala bi sada 88 godina. Srbijanac je jednostavno reč kojom se obležava Srbin koji živi u Srbiji. Onom kome ta reč zvuči uvredljivo, ima problem, ali sam sa sobom (a bogami i sa predsobljem:)).
Evo jednog linka, koji govori o toj problematici.
Pozdrav.
http://host.sezampro.yu/jezikdanas/5-98/5-98_4.htm
« Задњи пут промењено: 22.28 ч. 22.11.2006. од natasha2000 » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #44 у: 22.22 ч. 22.11.2006. »

Ja se ne sprdam nego sam zbunjen. Gledajuci analogiju, covek koji zivi u Libiji zove se Libijac a covek koji zivi u Libanu zove se Libanac. Zasto se Libijac ne zove Libijanac a Srbin koji zivi u Srbiji mora da se zove Srbijanac a ne Srbijac? Ispada da neka pravila postoje samo za specificne slucajeve? Zasto po nasoj referentnoj literaturi, Nemac ima pravo da bude Nemac, Francuz da bude Francuz, a Srbin ne moze da bude Srbin nego mora da bude Srbijanac?

Kao što si sam rekao, jezik se razvija. —->Dakle, jezik je živa stvar. —->Dakle, jezik ne sledi matematička pravila i aksiome. ——>Dakle, u jeziku ćeš naći pravila, ali i mnogo izuzetaka od tih pravila. Eto, naziv našeg naroda ima umesto jednog, dva imena. Kao što smo i jedini narod na svetu koji ima dva pisma. Umesto da ti bude drago, ti se buniš. Postojanjem dva imena, ostvaruje se veća preciznost u izražavanju. Ti si Srbijanac, a Bodiroga je samo Srbin. Dakle kad kažem da je Bodiroga Srbin, uopste ne moram više ništa da kažem. Odmah se zna da ne živi u Srbiji.
I niko nije rekao da ne može da se kaže Srbin. Samo Srbin nije isto što i Srbijanac. Srbijanac uključuje u svom značenju i reč Srbin. ali Srbin ne uključuje Srbijanca. Vidiš, ja sam do relativno skoro bila Srbijanka. Sad sam samo Srpkinja... Grin

Evo i ja da citiram Vikipediju, ali ovog puta na srpskom jeziku.
http://sr.wikipedia .org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8
« Задњи пут промењено: 22.37 ч. 22.11.2006. од natasha2000 » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!