Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.14 ч. 14.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  
Аутор Тема: Željne rečenice  (Прочитано 54749 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Bojan
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271

« Одговор #15 у: 10.23 ч. 17.02.2009. »

еее свега ми, почећу писати међународним фонетским алфабетом, све у косим цртама, да се нико не љути Smiley

/səb`dʒʌŋk.tɪv/

evo Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #16 у: 10.31 ч. 17.02.2009. »

Pa niko se nije ljutio....
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271

« Одговор #17 у: 10.44 ч. 17.02.2009. »

па то се само тако каже... Grin
или се не каже?
ево мене као Хамлет са својим солилоквијем... Grin
Сачувана
mama Helen
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 68

« Одговор #18 у: 23.42 ч. 17.02.2009. »

"Recenice imaju razlicite uloge i funkcije. Prema tim ulogama recenice mogu biti obavestajne, upitne, zapovedne,uzvicne i zeljne.
..Pojedinim recenicama se saopstavaju zelje, pozdravi, cestitanja i blagoslovi, pa su to ZELJNE recenice.Npr.: -Dobar da.-Laku noc.-Da si mi ziv i zdrav.-Bog ti pomogao.-Srecan ti rodjendan.-Svi ti zelimo puno uspeha."
(Srpski jezik i jezicka kultura i Radni listovi uz ovu knigu, za V razred osnovne skole, pisci Milija Nikolic i Mirjana Nikolic)
Сачувана
mama Helen
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #19 у: 23.52 ч. 17.02.2009. »

"... Za kretanje puza najbolje je reci da on LAZI. Sa glagolom LAZITI verovatno se sad prvi put susreces.....I jezik LAZI kad se plLAZI. I zemlja LAZI kad klizi niz neku strminu. .....Glagol LAZITI prikriveno je usao u tvoje jezicko osecanje i posat GRADITELJ mnostva novih (slozenih) glagola, imenica i prideva. Podseti se: poLAZITI, naLAZITI, uLAZITI, izLAZITI, zaLAZITI,preLAZITI,proLAZITI,siLAZITI, obiLAZITI,doLAZITI,odLAZITI.(Ako polako pises, i tvoja olovka LAZI po hartiji.) NA isti nacin, stvaraj i slozene imenice od reci LAZ i LAZAK: uLAZ, proLAZ,izLAZ, SILAZ...odLAZAK, doLAZAK,siLAZAK,uLAZAK..."
(iz iste knjige kao i u predhodnom postu Smiley)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #20 у: 23.58 ч. 17.02.2009. »

"Recenice imaju razlicite uloge i funkcije. Prema tim ulogama recenice mogu biti obavestajne, upitne, zapovedne,uzvicne i zeljne.
..Pojedinim recenicama se saopstavaju zelje, pozdravi, cestitanja i blagoslovi, pa su to ZELJNE recenice.Npr.: -Dobar da.-Laku noc.-Da si mi ziv i zdrav.-Bog ti pomogao.-Srecan ti rodjendan.-Svi ti zelimo puno uspeha."
(Srpski jezik i jezicka kultura i Radni listovi uz ovu knigu, za V razred osnovne skole, pisci Milija Nikolic i Mirjana Nikolic)

Ovo me veoma  podseca na ucenje konjuktiva u spanskom. Dobar dan je u stvari Zelim ti Dobar dan. Isto kao i Srecan ti rodjendan, ili Laku noc i sl. Na taj nacin se objasnjava upotreba konjuktiva...
Сачувана
mama Helen
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #21 у: 00.04 ч. 18.02.2009. »

Bas sam pricala sa svojim muzem o tome da se pojavio jedan "nov talas kreatoria srpskog pravopisa i gramatike", koji, zapravo, "prevode" engleski pravopis i gramatiku. Na to me je podsetilo ono sa "18vjekovnim naucnikom" (negde sam ovde to procitala, da sad ne trazim), bukvalno prevedena konstrukcija iz engleskog jezika.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #22 у: 00.12 ч. 18.02.2009. »

Nisam ja bas toliko sigurna da su ove zeljne recenice budalastina. Jer, fakat je da nemamo konjuktiv, kojim se izrazava treci nacin — zeljni nacin u drugim jezicima. Indikativ sluzi za izjave za koje smo manje vise sigurni, imperativ za naredjivanje, a sta cemo sa zeljama? Ja mislim da je to ipak ok...
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993

« Одговор #23 у: 18.33 ч. 18.02.2009. »

Немојте, људи, ко бога вас молим! Милија Николић је, поред свих мојих несимпатија према њему, ипак један од познатијих методичара, и човек има сто година, свакако није иноватор у језику. Пре бих му замерила што је узео банку па нико осим њега не може да дође на ред да направи уџбеник. Све те измене и измене нису напамет већ су их направили признати лингвисти, ако су их уопште направили.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #24 у: 21.54 ч. 18.02.2009. »

Baš sam hteo da kažem kako je Milija Nikolić sve samo ne „nov talas“. Smiley Helen, šta misliš da nije dobro u pasusima koje citiraš, i kako to ti misliš da treba da izgleda, ako ovo smatraš bespotrebnom inovacijom?

Ili, hajdemo ovako — kakva je to rečenica „Dobar dan“? Obaveštajna? Nije, njome ne obaveštavamo sagovornika kako je dan dobar. Zapovedna? Nije, njome ne zapovedamo da dan mora biti dobar. Uzvična? Možda, ako vičemo na sagovornika. Upitna? Nije ni upitna, jer njome se ne pitamo je li dan dobar. Ovo je željna rečenica, jer njome sagovorniku želimo dobar dan.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #25 у: 22.05 ч. 18.02.2009. »

Цитат
Uzvična? Možda, ako vičemo na sagovornika.

Hehe, pa Đole, ne mora samo da se viče na sagovornika da bi rečenica bila uzvična. Može i da se iznenadi, da se razočara, da se ljuti... Grin
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #26 у: 22.23 ч. 18.02.2009. »

Hteo sam reći kako ovo može biti i uzvična rečenica ako dreknemo nekome „Dobar dan!“ — ili, to što ti kažeš, ako se iznenadimo, razočaramo, naljutimo... Wink

„Dobar dan.“
„Dobar dan! Kakav crni dobar! Nemoj mi govoriti 'dobar dan'.“

Ili:

Kako uđe, tako viknu s vrata: „Dobar dan, junače!“

Cheesy
« Задњи пут промењено: 22.28 ч. 18.02.2009. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #27 у: 22.44 ч. 18.02.2009. »

Ali ima jedna caka u svom tom vikanju: svuda se podrazumeva "Želim ti", pa samim tim to i ne moš' biti ništa drugo do željna rečenica... Grin
Сачувана
durdubak
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 129

« Одговор #28 у: 22.59 ч. 18.02.2009. »

Stvarno ne mogu da poverujem o čemu pričate. Da li postoje željne rečenice? To treba da se nauči u petom razredu.  Grin
Takođe mi nije najjasnije ni ono s pužem. Deca, valjda, treba nešto u školi i da nauče. Širenje rečnika je, čini mi se, poželjno. Ili mama helen misli da je to glupa novotarija?
I još mi nije jasno zašto se ova tema nalazi u podforumu Pravopis srpskog jezika?
Сачувана
mama Helen
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #29 у: 21.10 ч. 19.02.2009. »

Ne napadajte me toliko, ko Boga vas molim Grin Mama Helen, nije toliko dzngrizava iako je sa svojom decom prosla sve moguce reforme skolstva, i prolazi ih jos uvek Grin

Baš sam hteo da kažem kako je Milija Nikolić sve samo ne „nov talas“. Smiley Helen, šta misliš da nije dobro u pasusima koje citiraš, i kako to ti misliš da treba da izgleda, ako ovo smatraš bespotrebnom inovacijom?

Ili, hajdemo ovako — kakva je to rečenica „Dobar dan“? Obaveštajna? Nije, njome ne obaveštavamo sagovornika kako je dan dobar. Zapovedna? Nije, njome ne zapovedamo da dan mora biti dobar. Uzvična? Možda, ako vičemo na sagovornika. Upitna? Nije ni upitna, jer njome se ne pitamo je li dan dobar. Ovo je željna rečenica, jer njome sagovorniku želimo dobar dan.

Sta mislim da nije dobro? Za mene je to samo novina, jer sam ove skolske godine prvi put cula za zeljne recenice. A nisam "jezicarka" Wink, pa, kako je vama to poznato, mogu samo da zakljucim da ste ucili na Filoloskom fakultetu. Onda, pitala sam se sledece, bas me zanima: obavestajne, upitne, uzvicne i zapovedne recenice imaju potvrdni i odricni oblik. A zeljne? Ako su to pozdravi, cestitke, zelje i blagoslovi, ne mozes kazati Ne zelim ti srecan rodjendan, ili umesto blagoslova treba baciti kletvu Cheesy Salim se. I ne znam postoje li i molbene recenice, logicno bi mi bilo, ako vec postoje zeljne. Ako nekome pises molbu za posao, nije pitanje, nije obavestenje, nije zapovest.., ili ako se molis Bogu. Nisam strucnjak, laik sam, samo pitam.
Sto se tice glagola laziti, saznala sam da se u okolini Vranja kaze da dete lazi, i nisam, sem tamo, cula da jos neko zna za taj glagol, a posebno da je graditelj slozenih glagola. Nemam nista protiv pisca, vidim da ga vi, ljudi iz struke, poznajete. Ali se pitam odakle je izvukao ovo, nista drugo. Ako je on "starac Koca od stotinu ljeta", kako onda ja nisam pre 30 godina ucila u V osnovne te zeljne recenice i glagol laziti? Ili su to ucili studenti na Fililoskom, a zasto je sada prebaceno na nivo od 11 godina? ili toga nije ni bilo, znaci da je ipak novotarija? Eto, to me zanima.
Danas me jedna uciteljica ubedjuje da je sada pravilo i oba i obadva Shocked Huh Ispasce da smo svi koji smo zavrsili osnovnu skolu pocetkom 80-tih godina proslog veka, imali odlicnu ocenu(ili isli na takmicenja i isticali se) iz, tada, srpsko-hrvatskog, pa onda otisli u neke druge struke koje nemaju veze sa jezikoslovljem, danas, za nasu decu-nepismeni.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!