nameless
посетилац

Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 15
|
 |
« у: 12.53 ч. 12.03.2009. » |
|
Шта значи ова реч, да ли је својствена српском језику и зашто ју је немогуће пронаћи у било којем речнику? Претпостављам да има значење: замерати, пребацивати и сл. , али нисам сигуран.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
alcesta
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 1.865
|
 |
« Одговор #1 у: 13.47 ч. 12.03.2009. » |
|
Ima. Mada bih rekla da je pre karakteristična za hrvatski, verovatno je zato nema u srpskom rečniku.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|
Miki
Гост
|
 |
« Одговор #2 у: 16.04 ч. 12.03.2009. » |
|
Како, бре, нема? Спочитáвати, -итавам несврш. прекоравати кога због чега, замерати, пребацивати коме што. Није баш толико ретка ни у српском.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #3 у: 16.08 ч. 12.03.2009. » |
|
А где? У РМС, претпостављам?
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|
Miki
Гост
|
 |
« Одговор #4 у: 16.12 ч. 12.03.2009. » |
|
Да. Шестотомник. Ја сам је почесто сретао у писаној речи и сâм је употребљавао.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
alcesta
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 1.865
|
 |
« Одговор #5 у: 16.49 ч. 12.03.2009. » |
|
Ali u jednotomniku ga nema, pa sam zato pretpostavila da se u šestotomniku odnosi na hrvatski deo. Valjda su imali razlog da ga ne stave?
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Оли
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Организација:
Име и презиме: Оливера Потић
Поруке: 993
|
 |
« Одговор #6 у: 18.46 ч. 12.03.2009. » |
|
Никако се не бих сложила да је у питању некаква хрваштина. Користим је, моја мама је умела да употреби ту реч, а није ни прошла поред Хрватске. Знам још неке људе који је користе.
Пошто немам једнотомник, већ само шестотомник, интересује ме у чему је штос с једнотомником. Претпостављам да се званични вокабулар Срба допуни речима које су се појавиле у међувремену или да се дају речи које су најфреквентније или шта? Мислим, није нам се језик сигурно свео са шест томова на један, зар не?
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #7 у: 18.57 ч. 12.03.2009. » |
|
Naravno da nije, ali pretpostavljam da su birali reci koje su vise u upotrebi. Mislim, da bi se sest tomova svelo na jedan, moralo se nekako odluciti koje reci ulaze u recnik a koje ne...
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Оли
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Организација:
Име и презиме: Оливера Потић
Поруке: 993
|
 |
« Одговор #8 у: 19.21 ч. 12.03.2009. » |
|
То ти кажем  . Мој коментар се више односио на алчестину опаску да су ваљда имали разлог да реч не ставе у речник. Ја бих пре рекла да су бирали речи које су имали разлог да ставе.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
alcesta
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 1.865
|
 |
« Одговор #9 у: 19.48 ч. 12.03.2009. » |
|
Pa da, ali ovo nije nikakva egzotična reč niti arhaizam, pa mi je zato i čudno, baš bih po značenju rekla da spada u one koje ne bi trebalo izostaviti.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #10 у: 20.20 ч. 12.03.2009. » |
|
Па не знам, не бих рекла да није архаизам. Мислим да се не користи баш толико у свакодневном говору. Оли нпр. зна за ту реч зато што је њена мајка користи, али да је не користи, питање је да ли би је знала. Мени делује архаично. А то што је Мики користи, не значи да је учестала, јер он баш воли да вади речи из бунара које су одавно заборављене и које нико не користи, као она натукница, на пример... 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
alcesta
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 1.865
|
 |
« Одговор #11 у: 20.51 ч. 12.03.2009. » |
|
Pa, meni se čini da je Hrvati daleko češće koriste u svakodnevnom govoru, ali pomislila sam da je hrvatska baš zato što je bila u rečniku srpskohrvatskog, a sad je nema u rečniku srpskog. Razume se da to nije nikakav dokaz, ali tako mi se učinilo, što ne znači da sam u pravu.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #12 у: 21.26 ч. 12.03.2009. » |
|
Hm, a meni stvarno ne lici na rec koju bi koristili Hrvati. Meni lici na neku arhaicnu rec na koju mozes naleteti u starim srednjovekovnim spisima... To je samo moj utisak, narafski... 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Stoundar
староседелац
  
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 973
|
 |
« Одговор #13 у: 21.43 ч. 12.03.2009. » |
|
HJP reče:
spočitávati
spočitávati (komu, što) nesvrš. 〈prez. spočìtāvām, pril. sad. -ajūći, gl. im. -ānje〉
prekoravati koga zbog čega; zamjerati, prigovarati
✧ s (a)- + po- + v. čitati
spočitávati
spočitávati (komu, što) nesvrš. 〈prez. spočìtāvām, pril. sad. -ajūći, gl. im. -ānje〉
prekoravati koga zbog čega; zamjerati, prigovarati
✧ s (a)- + po- + v. čitati
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Зоран Ђорђевић
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364
|
 |
« Одговор #14 у: 21.45 ч. 12.03.2009. » |
|
Та реч се често чује и у нашој скупштини. У оном значењу које је на почетку навео Мирослав, а отоич и Стоундар.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|