Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.25 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Штампај  
Аутор Тема: Проценти — с белином или без ње?  (Прочитано 55022 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #90 у: 12.44 ч. 07.01.2010. »

Možda negde postoji neka preporuka po tom pitanju, isto kao i ona za pisanje manjih brojeva slovima u običnim tekstovima. Zaboravih do koliko...
Сачувана
планинарка
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58


« Одговор #91 у: 13.54 ч. 07.01.2010. »

Možda negde postoji neka preporuka po tom pitanju, isto kao i ona za pisanje manjih brojeva slovima u običnim tekstovima. Zaboravih do koliko...
До девет, а од 10 цифрама Smiley
« Задњи пут промењено: 14.06 ч. 07.01.2010. од планинарка » Сачувана
durdubak
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 129


« Одговор #92 у: 14.09 ч. 18.01.2010. »

I mene zanima šta se dešava sa razmacima i kosom crtom (slash).
Pošto nisam našao objašnjenje, kosu crtu pišem po pravilima za crtu, tj. kad je po jedna reč s obe strane, bez razmaka, a kad je više reči, s razmakom.
Primer: danas/juče; danas / za dva dana.

Ne znam da li je ovo u redu, ali ima bar nekakvu logiku.  Smiley
Сачувана
charmed94
Гост
« Одговор #93 у: 14.13 ч. 18.01.2010. »

I mene zanima šta se dešava sa razmacima i kosom crtom (slash).
Pošto nisam našao objašnjenje, kosu crtu pišem po pravilima za crtu, tj. kad je po jedna reč s obe strane, bez razmaka, a kad je više reči, s razmakom.
Primer: danas/juče; danas / za dva dana.

Ne znam da li je ovo u redu, ali ima bar nekakvu logiku.  Smiley
Можда пређем на твоју теорију, пошто нисам имао никакву. Јесте занимљива. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #94 у: 14.24 ч. 18.01.2010. »

Hm, moguće da je ta tvoja logika i tačna. Ne nalazim ništa konkretnije od primera u tački 143e (Školski Pravopis, 2006), gde se daju sledeći primeri: kad znači  okvirno određivanje vremenskog intervala, npr. školska 1989/90. z noći 5/6. januara, knjiga iz 1536/1537. godine, ilii pak u značenju "pored" ili  "ili", pa tu daje primere: nastavak -ov/-ev, ali Hong Kong / Hongkong...

Ne znam sad, da li je ovaj Hong Kong greška (ne bi bila ni prva ni poslednja) ili stvarno tako treba. Ja bih zaključila da je greška, jer ne daje nikakvo objašnjenje.

Ajd, nadam se da će se i neko drugi javiti, možda ipak postoji objašnjenje...
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #95 у: 16.21 ч. 18.01.2010. »

Pošto nisam našao objašnjenje, kosu crtu pišem po pravilima za crtu, tj. kad je po jedna reč s obe strane, bez razmaka, a kad je više reči, s razmakom. Primer: danas/juče; danas / za dva dana.

И ја исто пишем, делује ми као најлогичније решење, пошто правилâ о томе нема.

pa tu daje primere: nastavak -ov/-ev, ali Hong Kong / Hongkong...

Ne znam sad, da li je ovaj Hong Kong greška (ne bi bila ni prva ni poslednja) ili stvarno tako treba. Ja bih zaključila da je greška, jer ne daje nikakvo objašnjenje.

У великом издању нема тог размака. А таман сам се понадао да ћу га ту наћи, да имамо макар имплицитно правило (као за размак код процената).
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #96 у: 16.41 ч. 18.01.2010. »

Pošto nisam našao objašnjenje, kosu crtu pišem po pravilima za crtu, tj. kad je po jedna reč s obe strane, bez razmaka, a kad je više reči, s razmakom. Primer: danas/juče; danas / za dva dana.

И ја исто пишем, делује ми као најлогичније решење, пошто правилâ о томе нема.

Такође и ја. Као у случају са цртом: аутопут Београд—Ниш, а аутопут Београд — Нови Сад.
Сачувана
charmed94
Гост
« Одговор #97 у: 17.35 ч. 18.01.2010. »

Па зар није речено у некој од тема да се размак не ставља код процената?
Сад сам збуњен.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #98 у: 17.44 ч. 18.01.2010. »

Управо тако: правило за размак код процената јесте да се он ту не пише.  Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #99 у: 17.45 ч. 18.01.2010. »

Па зар није речено у некој од тема да се размак не ставља код процената?
Сад сам збуњен.
Pa ne stavlja se, a to smo zaključili na osnovu primera, jer eksplicitno nigde se ne kaže nipšta o tom pitanju.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #100 у: 17.47 ч. 18.01.2010. »

Pošto nisam našao objašnjenje, kosu crtu pišem po pravilima za crtu, tj. kad je po jedna reč s obe strane, bez razmaka, a kad je više reči, s razmakom. Primer: danas/juče; danas / za dva dana.

И ја исто пишем, делује ми као најлогичније решење, пошто правилâ о томе нема.

Такође и ја. Као у случају са цртом: аутопут Београд—Ниш, а аутопут Београд — Нови Сад.
Jao... Ma nije valjda da razmak stoji samo zato što je Novi Sad sastavljen iz dve reči, pa ima razmak između? Ovo je previše komplikovano... Ali zaista isuviše. I nelogično.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #101 у: 17.56 ч. 18.01.2010. »

Јесте компликовано, али је сасвим логично.  Tongue  Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #102 у: 18.04 ч. 18.01.2010. »

Јесте компликовано, али је сасвим логично.  Tongue  Wink
Е, ај објасни, молим те, јер је мени тотално нелогично. Какве везе има да ли име неког места има једну или више речи. Ради се о потпуно истом појму, називу аутопута. Заиста не видим зашто би било Бгд—Ниш, али зато Бгд — Нови Сад. Осим тога, и Иван Клајн је више пута изјавио, што јавно што у препискама са члановима Вокабулара да треба поједноставити нека правила. Мени се све чини да је ово једно од тих.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #103 у: 18.09 ч. 18.01.2010. »

То што је Клајн изјавио не значи да је правило нелогично, него компликовано, како сам и рекао.
Нелогично је стога што би Београд—Нови Сад—Сомбор читаоца најпре упутило да су се хтеле спојити речи Београд—Нови и Сад—Сомбор. Мислим да је ствар најпре у економији: мозгу сигурно више времена треба да декодира Београд—Нови Сад—Сомбор (где се наизглед не зна шта иде с чим) него Београд — Нови Сад — Сомбор (где је одмах јасно да су у питању три напоредна појма).
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #104 у: 18.20 ч. 18.01.2010. »

То што је Клајн изјавио не значи да је правило нелогично, него компликовано, како сам и рекао.
Нелогично је стога што би Београд—Нови Сад—Сомбор читаоца најпре упутило да су се хтеле спојити речи Београд—Нови и Сад—Сомбор. Мислим да је ствар најпре у економији: мозгу сигурно више времена треба да декодира Београд—Нови Сад—Сомбор (где се наизглед не зна шта иде с чим) него Београд — Нови Сад — Сомбор (где је одмах јасно да су у питању три напоредна појма).
Хм, па сад не знам ко не зна да је Нови Сад Нови Сад... Мада има логике у томе што причаш, под претпоставком да се уместо Новог Сада на том месту нађе неко друго име за које никад нисмо чули. Међутим, мислим да је контекст такође битан, јер обично је врло лако закључити шта је једно име а шта два одвојена.
Сачувана
Тагови: merne jedinice merna jedinica 
Странице: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!