Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.52 ч. 19.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 21
  Штампај  
Аутор Тема: Смрт ошишаној латиници!  (Прочитано 171342 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Боки
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44



« Одговор #195 у: 12.35 ч. 11.04.2008. »

Цитат
Можда се варам, али ми се чини да, поред осталог, наш свет ћирилицу доживљава као писмо полуписмених, основношколски писмених, и да је писати латиницом  коми фо.

Мислим да томе у великој мери доприносе и електронски медији који ћирилично писмо користе само у емисијама за децу и сељаке (Б92).
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #196 у: 12.39 ч. 11.04.2008. »

Časlave, na kompjuteru je salonski utoliko ukoliko (u ogromnoj većini slučajeva oslobođenih tehničkih poteškoća) klikom na dva dugmeta (Select All, pa Transliterate) slobodno biraš na kom će pismu biti tvoj završni produkt, te prema tome izbor pisma kao "iskaz ličnosti" može biti daleko "kozmetičkiji" nego što cela ova tema pokušava da ga predstavi.
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #197 у: 12.41 ч. 11.04.2008. »

Цитат
Можда се варам, али ми се чини да, поред осталог, наш свет ћирилицу доживљава као писмо полуписмених, основношколски писмених, и да је писати латиницом  коми фо.

Мислим да томе у великој мери доприносе и електронски медији који ћирилично писмо користе само у емисијама за децу и сељаке (Б92).

Za razliku od onih medija koji latinicu koriste u emisijama za visoke intelektualce (48 sati svadba, Svet plus, Sve za ljubav, Menjam ženu).
« Задњи пут промењено: 12.44 ч. 11.04.2008. од Нескафица » Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #198 у: 12.42 ч. 11.04.2008. »

Кхм, кад смо већ код факултета, бележака, писања руком и на рачунару. У Немачкој сам сусрео једну занимљиву сорту студентску, рачунмагове. Седне човек с лаптопом на предавање, неко техноматематичко, и крене да хвата белешке тако што их директно утипкава, са све формулама; одмах после предавања објави их на Нету, слога као за књигу. Мало је било таквих, јер је за то потребна и моћна присталост рачунару и моћан софтвер, али је било надреално за посматрати...
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #199 у: 12.44 ч. 11.04.2008. »

"Za posmatrati" - uh!
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #200 у: 12.53 ч. 11.04.2008. »

Цитат
Можда се варам, али ми се чини да, поред осталог, наш свет ћирилицу доживљава као писмо полуписмених, основношколски писмених, и да је писати латиницом  коми фо.

Мислим да томе у великој мери доприносе и електронски медији који ћирилично писмо користе само у емисијама за децу и сељаке (Б92).

B92 za seljake? hahahaha.... Cheesy
Сачувана
Боки
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44



« Одговор #201 у: 13.22 ч. 11.04.2008. »

Цитат
B92 za seljake? hahahaha....

Извини коме је намењена емисија "Знање на поклон"?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #202 у: 13.25 ч. 11.04.2008. »

Цитат
B92 za seljake? hahahaha....

Извини коме је намењена емисија "Знање на поклон"?

Nemam pojma, jer ne gledam TV, ali mi je bilo smesno da u istoj recenici stoji B92 i seljaci, s obzirom da je B92 paradigma za "urban style" zivot uopste... Cheesy
Сачувана
Боки
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44



« Одговор #203 у: 13.36 ч. 11.04.2008. »

Цитат
Nemam pojma, jer ne gledam TV, ali mi je bilo smesno da u istoj recenici stoji B92 i seljaci, s obzirom da je B92 paradigma za "urban style" zivot uopste...

Проблем и јесте у том "urban style" начину живота. Они сматрају да су страшно модерни и "урбани" и наравно као и сви урбани људи форсирају једно писмо (оно "урбано"), а за руралне људе користе друго писмо (оно "сељачко").

Није много бољи ни РТС. У забавним емисијама, у онима које се баве Европом, светом, омладином, технологијама користи се само латинично писмо. Што се тиче емисије "48 сати свадба", та емисија није у продукцији РТС-а, већ "Емоушна" ако се не варам.
Занимљиво је и то да постоје телевизије са националном фреквенцијом које апсолутно игноришу ћирилично писмо као на пример "Фокс" и "Кошава", е они су тек "урбани". Wink
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #204 у: 13.37 ч. 11.04.2008. »

Цитат
B92 za seljake? hahahaha....

Извини коме је намењена емисија "Знање на поклон"?

Nemam pojma, jer ne gledam TV, ali mi je bilo smesno da u istoj recenici stoji B92 i seljaci, s obzirom da je B92 paradigma za "urban style" zivot uopste... Cheesy


Ma zanemari čoveka: "Kad se već raspravlja o ćirilici, daj da umetnem i jedan pljuc po devedeset dvojci, neće da škodi."
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #205 у: 13.44 ч. 11.04.2008. »

Цитат
Nemam pojma, jer ne gledam TV, ali mi je bilo smesno da u istoj recenici stoji B92 i seljaci, s obzirom da je B92 paradigma za "urban style" zivot uopste...

Проблем и јесте у том "urban style" начину живота. Они сматрају да су страшно модерни и "урбани" и наравно као и сви урбани људи форсирају једно писмо (оно "урбано"), а за руралне људе користе друго писмо (оно "сељачко").

Није много бољи ни РТС. У забавним емисијама, у онима које се баве Европом, светом, омладином, технологијама користи се само латинично писмо. Што се тиче емисије "48 сати свадба", та емисија није у продукцији РТС-а, већ "Емоушна" ако се не варам.
Занимљиво је и то да постоје телевизије са националном фреквенцијом које апсолутно игноришу ћирилично писмо као на пример "Фокс" и "Кошава", е они су тек "урбани". Wink

Hm, jesi li ti siguran da je to sve bas tako? A mozda je ipak moja teorija tacnija: cirilicari su uspeli da stvore pogresnu sliku u javnosti cirilica = srpski nacionalizam, pa onda svi koji nece da budu izjednaceni sa srpskim nacionalizmom, koriste latinicu, to jest, hteli ili ne hteli, morali su da prihvate igru srpskih nacionalista da svoj politicki stav izjasnjavaju kroz pismo kojim se koriste...

Sve je to meni totalno glupo i nepotrebno trosenje energije.

Nego, uputila bih vas na ovu temu, pa cete videti da i u brace Hrvata ima slicnih problema, i isto tako normalnih ljudi koji odbijaju da se povinuju nacionalistickom diktatu izmisljanja novih reci po svaku cenu (samo da bi bilo drugacije od srpskog)... Procitajte, mnoge od vas ce iskreno nasmejati...
Сачувана
Боки
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44



« Одговор #206 у: 13.47 ч. 11.04.2008. »

Пре ће бити да то има везе са малограђанштином него са дистанцирањем од српског национализма.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #207 у: 13.50 ч. 11.04.2008. »

Пре ће бити да то има везе са малограђанштином него са дистанцирањем од српског национализма.
Definisi malogradjanstinu.
Сачувана
Боки
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44



« Одговор #208 у: 13.55 ч. 11.04.2008. »

Глорификовање свега што долази из света, исмевање свега што има дубоку традицију у народу.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #209 у: 14.02 ч. 11.04.2008. »

Vucenovicu:

Reakcija mog prijatelja JESTE bila preterana, ekstremna i sl., to sam i rekla kad sam pisala o tome, medjutim, veoma olako preskaces cinjenicu da je ta ista reakcija bila izazvana pa samim tim i unekoliko opravdana (naravno, neopravdana je jer su se na meni slomila kola ni krivoj ni duznoj, ali opravdana u smislu da mu je bio pun kufer onih koji u cirilici vide mnogo vise toga od obicnog pisma i koji etiketiraju kojekakvim ruznim imenima sve one koji ne misle isto).

Nije resenje u ukidanju jednog pisma, nego u civilizovanju tih koji insistiraju na koriscenju iskljucivo jednog pisma, a zna se ko je prvi poceo s tim. Mislim, ako te boli ruka, lecices je, neces je valjda odseci?Huh Ili hoces? Grin

A sad zaista, necemo vise o ovome, jer smo debelo zabrazdili u off-topic...

Ali, zaista, zaista ne preskačem tu činjenicu, pa pročitaj još jednom šta pišem. Hm... da li ti to zapravo namerno radiš? Izvini, ali stvarno ne mogu da verujem da mi to prebacuješ. Nisam li prvo istakao baš te koji iritiraju tvog prijatelja, pa tek potom taj njima suprotni tabor kome pripada tvoj prijatelj?

I dobro znaš da ja nisam rekao da je rešenje u ukidanju, nemoj da se praviš luda, nego sam naprotiv rekao da bi takav potez bio veoma loš. Samo se ne slažem s tobom u tome što mislim da to što imamo dva pisma donosi višestruko više štete nego koristi. A činjenica je da imamo dva i ne pada mi na pamet da podržim ideju da sada treba da odbacimo jedno od ta dva, jer bi tek to izrodilo prave, velike probleme.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 21
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!