Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.58 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Множина мушких речи на -а  (Прочитано 11684 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Mallrat
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 142


« у: 11.00 ч. 09.07.2007. »

Знам да неке мушке речи имају две форме, например "комунист" и "комуниста" или "националист" и "националиста".
Има дакле, предпостављамо, "српски комунист" и у множини "српски комунисти", овде нема питања, а сад:
"српски комуниста", а како се говори у множини (номинатива, наравно), "српски комунисте" или "српске комунисте"??
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #1 у: 12.20 ч. 09.07.2007. »

комунисти
Сачувана

Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #2 у: 16.01 ч. 09.07.2007. »

   Не знам зашто се код нас чешће говори демократе, дипломате, бирократе, документа... уместо  дипломати, демократи... што је, по мом мишљењу, логично, пошто су то именице мушког рода. Има именица као што су владика, ага,  које у номинативу множине имају облик као да су женског, али ове не спадају у те.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #3 у: 16.29 ч. 09.07.2007. »

Ukoliko su posredi reči koje imaju dve forme, kako kažeš, onda je i množina oblika na -a često muškog roda: srpski komunisti, ali nije pogrešna ni množina u ženskom rodu. Ukoliko reč nema dve forme, kao: sluga, sudija, paša, moguća je množina samo u ženskom rodu.

Bilo da ima dve forme ili ne, uz množinu po ženskom rodu ispravni su pridevi i glagoli kako u ženskom, tako i u muškom rodu: srpske komuniste i srpski komuniste; moje sluge i moji sluge; pravedne sudije i pravedni sudije. Bitno je napomenuti da je drugi način danas izuzetno redak, ali se ipak sreće u jeziku mnogih dobrih pisaca, svakako pre svih Ive Andrića: „A jednog i drugog su podsticali moćni paše, vođeni iskrenom odanošću ili sebičnim ciljevima“ (Prokleta avlija).
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #4 у: 22.34 ч. 09.07.2007. »

Zakleo bih se da u RJN-u postoji odredba o grčko-latinskim (ne turskim) imenicama tog tipa, ali sad uopšte ne mogu da je nađem. Elem, imenice poput "internist(a), arhitekt(a), komunist(a), demokrat(a)" i sl. u jednini se mogu menjati po oba roda, ali u množini samo po muškom: "internistima, arhitektima, komunistima, demokratima" itd.

Klajn je nedavno imao kolumu u NIN-u gde baš o tome piše. U novinarskom jeziku uvrežila se distinkcija da su "demokrati" generalno svi demokratski orijentisani ljudi, a "demokrate" (promena po ženskom rodu) članovi Demokratske stranke, no po Klajnovom sudu, to je neopravdano.
Сачувана
Милош Бркушанин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: biologist-to-be
Поруке: 93



« Одговор #5 у: 13.02 ч. 08.09.2009. »

pre svih Ive Andrića...

Иве или Ива? Ако је номинатив Иво, онда је Ива; ако је Ива, онда је Иве, зар не?
Немој мислити да доводим твоје знање у питање, сигурно је веће од мог, али постављам питање увек када посумњам у своје знање. Smiley
Сачувана

Нека тајна се плела међу нама, дивна лудост што се зове говор, чинила је чудо.
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #6 у: 14.37 ч. 08.09.2009. »

pre svih Ive Andrića...

Иве или Ива? Ако је номинатив Иво, онда је Ива; ако је Ива, онда је Иве, зар не?
Немој мислити да доводим твоје знање у питање, сигурно је веће од мог, али постављам питање увек када посумњам у своје знање. Smiley

Dobro je što sumnjaš i dobro je što tada postavljaš pitanja, jer u ovom slučaju grešiš. Pročitaj prvo ovu poruku, pa onda ovu, te na posletku i ovu.
« Задњи пут промењено: 14.41 ч. 08.09.2009. од Вученовић » Сачувана
Милош Бркушанин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: biologist-to-be
Поруке: 93



« Одговор #7 у: 15.32 ч. 08.09.2009. »

Ех, да ми је сада овде професорка српског језика!!! Smiley
Хвала, Миркин унуче. Smiley
Сачувана

Нека тајна се плела међу нама, дивна лудост што се зове говор, чинила је чудо.
Милош Бркушанин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: biologist-to-be
Поруке: 93



« Одговор #8 у: 15.37 ч. 08.09.2009. »

te na posletku...
Ја не смем више да посећујем овај форум. Smiley Где год погледам, нешто бих питао. Сада ме копка ово ''на послетку'' за које бих ја написао ''напослетку''.  Huh
« Задњи пут промењено: 16.06 ч. 08.09.2009. од Милош Бркушанин » Сачувана

Нека тајна се плела међу нама, дивна лудост што се зове говор, чинила је чудо.
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #9 у: 16.32 ч. 08.09.2009. »

Ја не смем више да посећујем овај форум. Smiley Где год погледам, нешто бих питао. Сада ме копка ово ''на послетку'' за које бих ја написао ''напослетку''.  Huh

Мислим да би ти најпрактичније било да из Тамног вилајета скинеш Правопис српскога језика јер ћеш брже доћи до одговора и он ће бити 100% тачан. За граматичка пак питања, погледај у Граматику Станојчића и Поповића (и ње има у Вилајету). Ако у тим приручницима нема одговора на твоје питање, слободно постави овде, ако се о томе није већ говорило.

Треба напослетку.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #10 у: 16.45 ч. 08.09.2009. »

...ако се о томе није већ говорило.

А да би то видео прелистај претходно форум. Користи претрагу (мени би се више допало да пише "претраживање").
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #11 у: 09.58 ч. 13.09.2009. »

te na posletku...
Ја не смем више да посећујем овај форум. Smiley Где год погледам, нешто бих питао. Сада ме копка ово ''на послетку'' за које бих ја написао ''напослетку''.  Huh

...
Треба напослетку.

Прво ме збунило ово, како то спојено, кад се „на крају“ свакако пише раздвојено. Онда размишљам даље — па реч „последак“ у ствари уопште и не постоји, постоји само „напослетку“, у томе је ствар, зар не?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #12 у: 10.48 ч. 13.09.2009. »

Јесте.  Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!