Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.00 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 25
  Штампај  
Аутор Тема: "Muški" nazivi zanimanja u ženskom rodu  (Прочитано 302290 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #225 у: 17.17 ч. 25.11.2007. »

I mene. Mada, mislim da je biologičarka pre za profesorku biologije u školi. Smiley
Ne mogu da verujem da se njima dvojici potkrala takva greška, za ovo sa ženidbom. Shocked

Аха, и ми смо нашу професорку тако звали.

А што не мо’ш да верујеш - нисам могла ни ја. Баш је запарало вид и слух.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #226 у: 23.57 ч. 25.11.2007. »

U opticaju su "biološkinja", "biologinja" i "biologica".

*Biološkinja neće valjati, jer se G ne palatalizuje dodavanjem nastavka -kinja. Jedina dva takva primera su sluškinja i Požeškinja (ovo drugo pored Požežanka), i oni se navode kao izuzeci.

Ostale dve varijante koje si naveo sa stanovišta tvorbe reči su u redu, a možda bi im se mogla pridružiti još neka (bioložica?). Treba ostaviti praksi da presudi između ovih, gramatički pravilnih oblika.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #227 у: 12.12 ч. 26.11.2007. »

Не свиђа ми се ни биологица. Ни биологичарка. И нервира ме претеривање са политичком коректношћу (као и било које друго јавно претеривање).

Просто не могу да верујем да је ствар у некаквој политичкој коректности. Уопште не капирам какве везе то има с политиком.

С друге стране, често нам фале речи за називе занимања у женском роду. Ја не спорим да ти јеси биолог, без обзира на то ког си пола. Понекад, међутим имамо потребу да, поред тога што кажемо за некога да је по занимању то и то, истовремено ставимо до знања и ког пола је та особа (нпр. у оваквом случају). Стога нам заиста треба назив занимања у женском роду. Од понуђеног, некако бих се најпре определио за биологицу. Наравно, нисам ја меродаван, други ће да одлуче, а само бих да кажем да је биолошкиња заиста ружно, те ми је драго што Бојан рече да то неће доћи у обзир.

Ја стварно овде не причам о некаквој морално-политичкој подобности, уопште не мислим да то има везе с некаквим моралом или политиком у било ком смислу. Не видим ни да је ту реч о некаквим женским правима. Реч је о проблему који имамо сви, жене и мушкараци једнако - недостаје нам реч у језику, а треба нам.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #228 у: 12.16 ч. 26.11.2007. »

Не свиђа ми се ни биологица. Ни биологичарка. И нервира ме претеривање са политичком коректношћу (као и било које друго јавно претеривање).

Просто не могу да верујем да је ствар у некаквој политичкој коректности. Уопште не капирам какве везе то има с политиком.

С друге стране, често нам фале речи за називе занимања у женском роду. Ја не спорим да ти јеси биолог, без обзира на то ког си пола. Понекад, међутим имамо потребу да, поред тога што кажемо за некога да је по занимању то и то, истовремено ставимо до знања и ког пола је та особа (нпр. у оваквом случају). Стога нам заиста треба назив занимања у женском роду. Од понуђеног, некако бих се најпре определио за биологицу. Наравно, нисам ја меродаван, други ће да одлуче, а само бих да кажем да је биолошкиња заиста ружно, те ми је драго што Бојан рече да то неће доћи у обзир.

Ја стварно овде не причам о некаквој морално-политичкој подобности, уопште не мислим да то има везе с некаквим моралом или политиком у било ком смислу. Не видим ни да је ту реч о некаквим женским правима. Реч је о проблему који имамо сви, жене и мушкараци једнако - недостаје нам реч у језику, а треба нам.

Pa meni licno se vise dopada resenje da se moze reci "Biolog je rekla", ili "Sudija je rekla", ali cini mi se da to nije dozvoljeno.  Misljenja sam da kad bi se to dozvolilo, problem bi se resio na mnogo bezbolniji i manje smesan nacin...
I ja obijam da budem prevodilica, prevoditeljka ili sta vec... Niti volim da me zovu filoloskinja, filologica ili filologinja... Cheesy
« Задњи пут промењено: 12.21 ч. 26.11.2007. од Brunichild » Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #229 у: 12.51 ч. 26.11.2007. »

а само бих да кажем да је биолошкиња заиста ружно, те ми је драго што Бојан рече да то неће доћи у обзир.

Bojan reče da to nije u redu s lingvističke strane, ali nekako mu se čini da ovi koji insistiraju na sličnim oblicima ne haju mnogo za lingvistiku. Smiley
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #230 у: 14.03 ч. 26.11.2007. »

U opticaju su "biološkinja", "biologinja" i "biologica".

*Biološkinja neće valjati, jer se G ne palatalizuje dodavanjem nastavka -kinja. Jedina dva takva primera su sluškinja i Požeškinja (ovo drugo pored Požežanka), i oni se navode kao izuzeci.
U školskom izdanju Gramatike srpskog jezika Stanojčić-Popović naveden je sufiks -kinja za građenje ženskog roda od imenica muškog roda na -log, sa primerom stomatolog-stomatološkinja. Na strani 133 piše: U dodiru g iz završetka -log i sufiksa -kinja, suglasnik G se zamenjuje suglasnikom Š.
Doduše ovo je staro izdanje, ne znam da li novi Pravopis izričito zabranjuje ovakve nastavke ali vidim da ih ima svuda i da se tako učilo u školi, bar u moje vreme... što ne znači da mi se sviđaju, naprotiv. Sad
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #231 у: 15.38 ч. 26.11.2007. »

@Вученовић:
Просто не могу да верујем да је ствар у некаквој политичкој коректности. Уопште не капирам какве везе то има с политиком.
Нисам измис’ила, мајке ми (не оптерећујем се тиме, само уме да ми засмета кад понегде инсистирају), то је Алцеста поменула мало раније: „Ja sam gledala istu emisiju. Možeš da budeš i biologica, ako ti se više sviđa od biološkinje.
Na pojedinim televizijama baš insistiraju na politički korektnim ženskim oblicima zanimanja.“
« Задњи пут промењено: 15.40 ч. 26.11.2007. од Сошке » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #232 у: 15.47 ч. 26.11.2007. »

A veza je objašnjena i na temi koju je Vučenović otvorio o tome, pa mislim da nema potrebe ovde da se više udaljavamo od teme. Smiley
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #233 у: 01.12 ч. 27.11.2007. »

   Данас сам чула „кустоси и кустоскиње“.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #234 у: 14.49 ч. 27.11.2007. »

U školskom izdanju Gramatike srpskog jezika Stanojčić-Popović naveden je sufiks -kinja za građenje ženskog roda od imenica muškog roda na -log, sa primerom stomatolog-stomatološkinja. Na strani 133 piše: U dodiru g iz završetka -log i sufiksa -kinja, suglasnik G se zamenjuje suglasnikom Š.

To znači da oni formulišu pravilo na osnovu kolokvijalnih primera, a tako nešto je u suprotnosti sa svakom lingvističkom logikom (i, naravno, literaturom).

Pored dveju imenica koje sam naveo u prošloj poruci (sluškinja i Požeškinja), imamo samo još jedan primer u opštem slučaju palatalizacije pred nastavkom -kinja: Tadžičkinja (feminimum od Tadžik). Štaviše, sluškinja možda nije nastalo od sluga već od služiti, pa bi i taj primer mogao da otpadne; umesto Požeškinja češće je Požežanka, a Tadžičkinja ne deluje kao nešto što se čuje svaki dan.

U aprilu prošle godine Odboru za standardizaciju upućen je dopis upravo o ženskim oblicima zanimanja, i konstatovano je samo da o tome treba još raspravljati, a u kratkom (nezvaničnom) stavu pomenute su i imenice na -log, i za pomenute kolokvijalne oblike psihološkinja i sl. nije čak ni razmotrena mogućnost da su izvedene od maskulinuma, već od prideva (psihološki), a to opet ne valja.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #235 у: 19.41 ч. 27.11.2007. »

Meni nije jasno kako onda to može da piše u jednom školskom udžbeniku (koji se uzgred koristi i na Filološkom fakultetu na nematičnim katedrama za predmet Srpski jezik). Da nema neko možda novije izdanje? Baš me zanima stoji li to i dalje...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #236 у: 22.31 ч. 27.11.2007. »

Baš me zanima stoji li to i dalje...
Sumnjam da se tekstovi naših udžbenika menjaju i po deset i više godina. Smiley Moje izdanje je iz 2004. U njemu takođe stoji da se g iz sufiksa -log menja u ž na str. 141.

Očigledno, do palatalizacije ne dolazi u primerima Engleskinja (bilo bi "Engleškinja"), Poljakinja (bilo bi "Poljačinja") itd., nego samo kod g iz sufiksa -log (stomatološkinja, psihološkinja; u govornoj praksi). Možda bi se pravilo dalo tako formulisati; da palatalizacija bude dozvoljena makar kod sufiksa -log, jer takav običaj već postoji i dosta je ukorenjen u govornoj praksi, a norma se još uvek jasno ne izjašnjava o građenju ženskih obika od imena zanimanja sa završetkom -log.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #237 у: 11.28 ч. 28.11.2007. »

Možda bi se pravilo dalo tako formulisati; da palatalizacija bude dozvoljena makar kod sufiksa -log, jer takav običaj već postoji i dosta je ukorenjen u govornoj praksi, a norma se još uvek jasno ne izjašnjava o građenju ženskih obika od imena zanimanja sa završetkom -log.

Taj običaj je ukorenjen u govornoj praksi? Ja stvarno ne znam gde ja živim... Nikad nikog nisam čuo da je rekao biološkinja ili nešto slično, stvarno.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #238 у: 12.13 ч. 28.11.2007. »

Taj običaj je ukorenjen u govornoj praksi?
Očigledno, ženski oblici zanimanja na -log se retko navode (mahom se kaže: "ona je biolog"), i na to možda misliš kad kažeš da retko čuješ "biološkinja". Ali onda kad se nekome ipak ćefne da navede ženski oblik zanimanja na -log, mnogi se uglavnom laćaju raznih "-škinja". Biologinje i biologice su znatno ređe (kod nas). I Gramatika koju je alcesta pomenula navodi "stomatološkinju".
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #239 у: 15.29 ч. 28.11.2007. »

Ако је Ђорђе староседелац, шта је онда Брунхилда?
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 25
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!