Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.24 ч. 13.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Dodaj mi tu skriptu ili dodaj mi ta skripta???  (Прочитано 21311 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
sonja025
Гост
« у: 15.53 ч. 24.06.2008. »

Ljudi meni treba pomoc! Naime sad u utorak cu da polazem prijemni za pravni fax.  I dobila sam u onim orjentacionim pitanjima jedno pitanje:
 zaokruzi slovo ispred pravilno napisane recenice:
a) dodaj mi tu skriptu
b) dodaj mi ta skripta

E , sad ,ja bih UVEK rekla pod a) no, neke profesorice kod kojih su isle moje drugarice su rekle da je tacan odgovor pod b) i to jedno 4 ili 5 profesorica! Ja ne razumem!!! Kosi mi se sa logikom, please help  Huh Huh Huh
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049

« Одговор #1 у: 16.25 ч. 24.06.2008. »

Пошто се ради о именици у множини, правило је заиста под б, дакле:

Додај ми та скрипта.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993

« Одговор #2 у: 16.55 ч. 24.06.2008. »

Била бих мало прецизније (ако немаш ништа против), то је именица која има само множину средњег рода, дакле нема једнину.
Једна од сличних грешака јесте, у последње време веома распрострањена, изговарање именице новине у једнини. Новине су плуралија тантум, тј. именица која има само множину и не може се користити у примерима попут Прочитао сам ту новину. Искључиво Прочитао сам те новине.
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049

« Одговор #3 у: 17.26 ч. 24.06.2008. »

Ма нема проблема.  Smiley
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 17.30 ч. 24.06.2008. »

Пошто смо питање разрешили, мала дигресија: мислим да од скора „постоји“ и панталона, како чујем неке на телевизији. Вероватно их неки кројач кроји маказом — ном. јед. маказа. Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Још да чујем једнину од врата, кола...
Сачувана
sonja025
Гост
« Одговор #5 у: 15.38 ч. 25.06.2008. »

Hvala vam na pomoci, konacno mi je neko objasnio pa mi je sad jasno Smiley
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457

« Одговор #6 у: 16.04 ч. 25.06.2008. »

У реду, правилно је Додај ми та скрипта због тога што се овде ради о плуралија тантум (како је лепо Оли објаснила), односно, скрипта је именица женског рода у множини. Сличан је случај са именицом акта, која у једнини гласи акт, а у множини акти или акта и имао сам прилике да чујем изразе Додај ми те акте, али и Додај ми та акта. Међутим, нико није објаснио збога чега се именица скрипта у последње време све чешће схвата и поима као именица женског рода, али у једнини, па се врло често сусрећемо са фразама Додај ми ту скрипту, Купио сам скрипту, Посудићу ти скрипту  . . .. Мени се чини да је посреди аналогија са речју крипта, која је врло слична речи скрипта, али се у овом случају ради о именици женског рода, али у ЈЕДНИНИ. Тако се крипта склања по падежима као крипта, крипте, крипти  итд, а будући да се на основу облика речи скрипта не може знати да ли се ради о једнини или о плуралија тантум, многи говорници српског прибегавају "логичном" решењу: претпостављају да је скрипта именица женског рода у једнини и склањају је по падежима аналогно сличној именици - крипта. Мало сам приспитао самог себе и закључио сам да сам, чини ми се, све време мислио да је скрипта именица женског рода у једнини и да сам је, следствено томе, и склањао по падежима. Такође мислим да је употреба ове речи у једнини толико узела маха да би лингвистима било најбоље да верификују ту "неправилну" употребу, уосталом, као и  случају са речју "исхитрено" о којој је већ било говора на овом форуму. А ја сам сигуран да ћу и даље користити израз Додај ми ту скрипту, иако се то коси са правописним нормама. Grin
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #7 у: 17.58 ч. 25.06.2008. »

скрипта је именица женског рода у множини.

Не, грешиш. Именице женског рода на имају множину на , тако да је овде у питању именица средњег рода у множини.

Мало сам приспитао самог себе и закључио сам да сам, чини ми се, све време мислио да је скрипта именица женског рода у једнини и да сам је, следствено томе, и склањао по падежима. Такође мислим да је употреба ове речи у једнини толико узела маха да би лингвистима било најбоље да верификују ту "неправилну" употребу, уосталом, као и  случају са речју "исхитрено" о којој је већ било говора на овом форуму. А ја сам сигуран да ћу и даље користити израз Додај ми ту скрипту, иако се то коси са правописним нормама. Grin

Мислим да због овог првог очекујеш и надаш се овом другом Cheesy. Аналогија нас у језику често води у заблуду. Мој омиљени пример је именица конкретно коју треба акцентовати као додатно. Ако акцентујеш конкретно како је погрешно распрострањено (краткосилазни на е), акцентуј тако и додатно, и види шта добијаш Huh. Тако би аналогија у неким случајевима уништила језик. Мислим да ће народ говорити (та) скрипта у једнини, али тешко да ће "победити", зато што би онда (по аналогији) врло лако победиле и речи новина, маказа, панталона... и све остале речи које имају само множину. А грешка се јавља управо зато што је облик средњег рода множине често једнак женском роду једнине (та жена, та деца; та кућа, та села...)
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #8 у: 19.40 ч. 25.06.2008. »

У праву си. Средњи род множине. А сад за казну идем да оптрчим неколико кругова око зграде. Ионако ми је време за ђогинг. Ба.Grin
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #9 у: 19.49 ч. 25.06.2008. »

Али, баш бих волео да спроведем једну малу анкету (анкетицу чак) на овом часном Форуму. Да се појединачно изјаснимо (али ИСКРЕНО) како у свакодневном животу кажемо: да ли Додај ми ту скрипту, или Додај ми та скрипта. Мислим да би резултати били прилично занимљиви, а занимљивост би се сигурно повећала када би у анкетицу били укључени и "обични људи" (разумемо се, наравно). Ја и даље тврдим да врло мали број људи (рецимо, студената) за увезану гомилу листова на којима су одштампана предавања наког професора, дакле, за нешто што личи на књигу врло мали број њих каже Додај ми та скрипта, већ углавном Додај ми ту скрипту, а под скриптом подразумева то нешто што личи на књигу, па је самим тим логично да буде у једнини (та књига).  Cool
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #10 у: 19.56 ч. 25.06.2008. »

Боље то него да (као ја) скачеш с моста Cry.

Само још да додам (пошто сам у међувремену схватила да постоје две врсте погрешне употребе ове именице, неки мисле да је та скрипта једнина женски род, па мењају кроз падеже као скрипта, скрипте, скрипти...; други мисле да је женски род множине па мењају скрипта, скрипта, скриптама...) промену кроз падеже: скрипта, скрипата, скриптима, скрипта, скриптаааа! Grin, скриптима, о скриптима; значи у дативу (и њему по облику истим падежима) гласи скриптима, као селима.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #11 у: 19.57 ч. 25.06.2008. »

Али, баш бих волео да спроведем једну малу анкету (анкетицу чак) на овом часном Форуму. Да се појединачно изјаснимо (али ИСКРЕНО) како у свакодневном животу кажемо: да ли Додај ми ту скрипту, или Додај ми та скрипта. Мислим да би резултати били прилично занимљиви, а занимљивост би се сигурно повећала када би у анкетицу били укључени и "обични људи" (разумемо се, наравно). Ја и даље тврдим да врло мали број људи (рецимо, студената) за увезану гомилу листова на којима су одштампана предавања наког професора, дакле, за нешто што личи на књигу врло мали број њих каже Додај ми та скрипта, већ углавном Додај ми ту скрипту, а под скриптом подразумева то нешто што личи на књигу, па је самим тим логично да буде у једнини (та књига).  Cool

Ех, ех, ех. Како упадамо у замку онога против чега се у неким другим околностима и сами боримо Wink.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #12 у: 20.31 ч. 25.06.2008. »

Човек се учи док је жив. Нисам знао да је скрипта плуралија тантум, ево, ради анкете Grin, али морам да додам како нисам никад рабио Smiley измишљене једнине других плуралиâ тантумâ. Smiley *Врато, рецимо. Или *наочар. Grin Grin Grin Вероватно ћу усвојити та скрипта и тако надаље говорити, макар да бих гледао изразе лица оних којима ово овако саопштим. Grin Grin Grin

Допуна: сад замијетих Smiley нешто поучен малочашњим Smiley коментаром: кад кажемо вратно крило, овде смо ипак употребили једнину именице која иначе постоји смо у множини. Да ли је онда ово неисправно рећи? Опет, крило вратију дође некако извештачено и не верујем да би неко ово рекао (јесте ли за анкету? Grin Grin Grin).
« Задњи пут промењено: 20.43 ч. 25.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #13 у: 20.48 ч. 25.06.2008. »

Само си направио придев. Људски род, људски поступак, да ли је од једнине човек (или боље људ) или од множине људи?
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #14 у: 20.51 ч. 25.06.2008. »

Допуна: сад замијетих Smiley нешто поучен малочашњим Smiley коментаром: кад кажемо вратно крило, овде смо ипак употребили једнину именице која иначе постоји смо у множини. Да ли је онда ово неисправно рећи?

Ili leđni pršljen, ili kolski put, ili (što da ne) gaćni lastiš. Smiley Nije neispravno.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!