Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Trol
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.12 ч. 27.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Trol  (Прочитано 17957 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #30 у: 02.32 ч. 18.01.2009. »

Znam za čumu i za moru; ali kod nas se kaže i za nekog da je prava čuma, u smislu pošast, napast, da za njim trava ne raste. Smiley
Bajke je pazarila Soške, ali rekla bih da si u pravu, osim što se nekad trol koristi i za patuljke, pa dolazi do zabune. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #31 у: 02.33 ч. 18.01.2009. »

Trolovi su u nordijskoj mitologiji strašna bića, zveri, napasnici, razbojnici, ološ. Po tome sam izlistao ove naše ekvivalente nordijskim trolovima. Često se u njihovim mitovima događa da trolovi otmu kraljevu kćer ili ubiju nekoga (to će Alčesta potvrditi sada kada je pazarila Norveške bajke Smiley). Jedino što ih izdvaja jeste to što su, kako god okreneš, veoma glupi. Zato sam ih uporedio sa smlatom.


А да ли је тај смлата и опасан?
Сачувана
Шишмиш
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: ждера
Поруке: 126



« Одговор #32 у: 02.33 ч. 18.01.2009. »

Код нас за чуму(као кугу) постоји још један израз: пришт. Веле наше бабе "Пришт те погодио!" и "Пришт ти очи избио!".

А што се смлате тиче, тачно сам у глави имао слику оног помоћнока витеза Које. Вероватно ми се зато и допао.
Сачувана

[citation needed]
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #33 у: 02.38 ч. 18.01.2009. »

А да ли је тај смлата и опасан?

Svakako je nepoželjan. Smiley

Код нас за чуму(као кугу) постоји још један израз: пришт. Веле наше бабе "Пришт те погодио!" и "Пришт ти очи избио!".

Mislim da je prišt ponegde i rak (kancer). Čini mi se u Matavuljevoj pripoveci „Povareta“ da je to rak? (Tamo kažu, na dalmatinskom, „zlić“ — eto još jednog zgodnog naziva. Wink)

А што се смлате тиче, тачно сам у глави имао слику оног помоћнока витеза Које. Вероватно ми се зато и допао.

Jao, pa to je onaj pas Mlata Zamlata, ha, ha. Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #34 у: 02.39 ч. 18.01.2009. »

Зар пришт није краста? Оно као, био је пун приштева...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #35 у: 02.39 ч. 18.01.2009. »

Bajke je pazarila Soške, ali rekla bih da si u pravu, osim što se nekad trol koristi i za patuljke, pa dolazi do zabune. Smiley

Uh, izvini molim te, pobrkao sam vas.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #36 у: 02.42 ч. 18.01.2009. »

Зар пришт није краста? Оно као, био је пун приштева...

Jeste, a kaže se još i ošk(l)opac za prišt i za čoveka po kome izađu prištevi. (Takođe jedna Matavuljeva „dalmatinska“ pripovetka, „Oškopac i Bila“.) Dijalekatska leksika je veoma šarenolika — osim što je bogata u rečima, često je bogata i u značenjima, pa negde nešto znači jedno, a negde nešto slično ali opet malčice drugojačije. Wink
« Задњи пут промењено: 02.46 ч. 18.01.2009. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #37 у: 12.54 ч. 18.01.2009. »

Prebacila sam ovo u novu temu, trudila sam se da prebacim sve, nadam se da nisam ništa zabrljala....


Dakle, trol na srpskom može da se kaže i.... ? Grin
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!