Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
04.08 ч. 13.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Radni glagolski pridev  (Прочитано 31645 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #45 у: 20.44 ч. 10.02.2009. »

Prilično sam siguran u supletivizam, i sasvim sam siguran da je „š“ deo osnove gl. prideva radnog a ne nastavaka, ali i ja bih ipak voleo videti još neko mišljenje istoričara jezika.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #46 у: 23.47 ч. 12.02.2009. »

Еурека!  Smiley

Нисам постао за ових неколико дана историчар језика, али сам успео да процуњам по литератури на интернету. Ђорђе је, као што је и било очигледно, у праву: основа за р. г. п. јесте суплетивна.

Решење је толико блиско разуму да је невероватно како неком није пало на памет пре. Глаголу ићи (< iti), наравно, семантички је најближи глагол ходити, ходати (стара основа *hod-) и не чуди што је он (тј. неки његов коренски изданак) облички преузео партиципе (ваљда је основа *id- била прекратка [?]).

Е сад, у историју! Зна се да у стсл. постоји суплетивни партицип перфекта шьлъ-шьла, од којег смо добили данашње ишао (иницијално и доспело је аналогијом према осталим гл. облицима, па су текле стандардне промене ишьлъ > ишалъ > ишал > ишао). Исто се зна да у том језику постоји и партицип претерита шьдъ, а тај је облик и био основа за п. перфекта *šьd- + -lъ > *šьdlъ > šьlъ (уп. исту екстраполацију *pletlъ > plelъ код глагола плести). Најзад, основа *šьd- у вези је с кореном *hod-: редукцијом вокала о (то је превој о : ь) добијено је *hьd-, што је првом палатализацијом дало *šьd-. Ако хоћемо ићи још дубље, руски Етимолошки речник словенских језика каже да је праиндоевропска основа могла гласити *sod-/*sed.

Мени је, такође, занимљиво што овај корен можемо видети у рускословенизму путешествије, који, по етимологији, значи ’ходање, идење путем’ (с је стандардно интерполирано између два експлозива [шед-т], д је касније испало, а меки полугласник се, као што је познато, у руском вокализовао у е). Занимљиво, зар не?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #47 у: 22.08 ч. 13.02.2009. »

Jao! Toliko je jasno da nemam reči. Hvala ti, Joe, što si se potrudio da pronađeš razjašnjenje. Smiley

Hodati — nije nam ni palo na pamet! Još i putešestvije. Cheesy
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #48 у: 23.41 ч. 13.02.2009. »

Молим! Smiley Вредело је тражити. Сат времена нисам могао да скинем осмех с лица.  Cheesy
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!