Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.09 ч. 19.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Гласање
Питање: Да ли подржавате идеје Љ. Т. Грујића?
Да - 2 (25%)
Да, уз извесне корекције - 0 (0%)
Не - 2 (25%)
Борим се против његових идеја - 4 (50%)
Немам став - 0 (0%)
Укупно гласова: 7

Странице: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15
  Штампај  
Аутор Тема: Све језичке иницијативе Љубомира ГРУЈИЋА  (Прочитано 123838 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #165 у: 12.04 ч. 11.03.2010. »

Belopoljanski, svaka ti je na mestu. Očigledno je da nema svrhe više upuštati se u jalove rasprave jer zaista nikud ne vode. Kao što Peđa reče, sami smo krivi jer hranimo trolove. Da ih ignorišemo, brzo bi oni otišli i našli drugo mesto gde da prosipaju svoju pamet.

Ово су неки нови моменти у причи на које је занимљиво дати одговор и поставити понеко питање у вези са тим. Игнорисање је свакако највероватнија опција, у случају да се опет пређе преко свега написаног и заврти иста плоча. Све ово је чин чистог оптимизма и наде који жмуре пред искуством. Само да се опет као lupus in fabula не појави Дарков „мистер Хајд“ и испровоцира оштрији одговор, на који ће Дарко да се жали модерацији и захтева бановање читавих ИП-опсега и биће све у реду.  Cheesy
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #166 у: 12.14 ч. 11.03.2010. »

Цитат
Србин је етничка одредница која нема везе са држављанством. Срби живе и изван Републике Србије, штавише, та територија је само један географски мањи део српског етничког простора (тј. географског подручја на којем се налази српски етнички елемент у значајнијем броју), док је територија Р. Србије део етничког простора и других народа и у велик број њених грађана није српске националности.

Није баш тако, по европским стандандардима сада свуда где се тражи да се наведе које држављанство имаш мораш писати српско, а не Републике Србије.

Глобализам је неумољив. То је сада све државотворна одредница. Нисам ја то смислио.

Јеси ти измислио због тога што се може рећи и српска гибаница или српски одбрамбени пас, а да то опет не значи да су та гибаница и тај пас српске националности. Српско држављанство (придев изведен из речи Србија) и српска етничка припадност (придев изведен из именице Срби) нису синоними.

Парламентарне странке су највећи заговорници двоазбучја. Баш те које су усвојиле Устав.

Била је својевременом једна анкета у Политици где су водеће политичке главешине давале своја тумачења на једно питање које је опет било бесмислено.

Добро, то знам, то је било питање изречено са намером да ти изнесеш свој суд о томе како видиш себе у свој тој причи, као усамљеног појединца и опозицију већини, где већина није само народ, већ мислим и на политичке представнике и интелигенцију, и да даш оцену релевантности твог суда и твог мишљења и оцену права да то мишљење предлажеш другима. Наравно да знам да ниједна странка не говори са тих позиција које ти заступаш овде, нисам очекивао да ми само то одговориш.

Видим да се журиш да брзо и моментално одговориш, углавном парцијално и селективно, али то није поента. Хајдемо мало о поенти, мислим ако желиш уопште да разговараш и ако си вољан да образложиш свој став.
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #167 у: 12.25 ч. 11.03.2010. »

Политика је сензационалнно најавила да ће се бавити са више чланака питањем двоазбучја. Та множина се свела само на два чланка.

Због чега? -Због тога што им је после тог првог Гебелсовског чланка са анкетираним политичарима послато писмо да више не замајавају јавност. Политика је објавила још само један, овога пута, трезвен чланак.

Захтев за објективним информисањем српског народа о питању службене употребе његовог језика и писма
http://www.cirilica-beograd.com/%D0%94%D0%9E%D0%9A%D0%A3%D0%9C%D0%95%D0%9D%D0%A2%D0%90/zahtev-politika.html

Сачувана

Како треба или никако!
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #168 у: 12.37 ч. 11.03.2010. »

Добро, Дарко, ја сам оно што сам писао, писао 45 минута и још након тога 15 минута преправљао текст. Технички је немогуће да си све прочитао, размотрио, размислио и саставио зглаван одговор за мање од 10 минута. Немој покретати друге теме и отварати нова питања, врати се на оно што си питао прво и задржи се на мало на томе. Већ сам ти рекао да поента није у томе ко ће одговорити брже и ко ће пре стићи до 15, 20. или 100. странице теме на овакав начин.
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #169 у: 12.48 ч. 11.03.2010. »

Које године су то Срби (и који Срби)  одлучили да им латиница буде равноправно писмо? И шта значи то равноправно писмо?

Срби, као нација, држава, интелигенција...? Ако мислиш на неки општи народни сабор Срба свих и од свуда на којем је свака породица делегирала свог представника, тако нечег није било. И на какву равноправност мислиш? Равноправност по функцији, употреби...? И међу којим Србима? Православним, католичким, онима под Турцима, онима у Аустрији, онима под Млецима, онима у Србији, Војводини...?

Ако мислиш на Србе као народ у тоталу, латиница се употребљава столећима. Ако мислиш на православне Србе, латинично писмо је од свих меродавних личности признато као постојеће писмо српског језика, од Рајића који наводи како православни Славјани (У Историји Срба, Хрвата и Бугара) користе славјански језик и славјанска слова светих отаца наших, а у међусобној комуникацији и световним стварима користе илирски (који дефинише као „прост дијалект српски“), док Славјани римскога закона илирски користе и у богослужењу, а не служе се славјанским словима, него римским. Без икаквих вредносних квалификација типа „наше“, „туђе“, „наметнуто“ итд. Хладан опис како се за писање истог језика користе славјанска и римска слова. И Вук Караџић у првом издању Српског рјечника штампа колону Serb. lat. у којој наводи латинична слова. Тако да, ето, ако циљаш на православне Србе који говоре о латиници као о равноправном писму српског језика, имаш двојицу јаких аутора са краја 18. и почетка 19. века (док неко не помене старије) којима са српске стране нико није противречио.

...

1) Мене занима само држава. И зашто би држава признала двоазбучје српског језика? Најбаналније, око ових НИС-ових акција сам добио некакав А4 папир на латиници. Без везе.

2) Тада када су постојали Срби католици који су писали латиницом Вук Караџић није рекао да Буквар треба да има двоазвучје - латиница и ћирилица, већ само ћирилицу - вуковицу и, ово се често прескаче, старословенску ћирилицу.

Цитат
Од ближе и даље историје, ниједан битан аутор са подручја српске културе и језика није оспоравао да је и латиница једно од писама српског језика.

Ово ни ја не оспоравам. И 30-ословна арабица јесте писмо српског језика.
Сачувана

Како треба или никако!
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #170 у: 12.51 ч. 11.03.2010. »

Данас сам Пижурици послао поруку не вези http://www.srpskenovinecg.com/kultura/4588-cirilica Он ће то сигурно прочитати.
Сачувана

Како треба или никако!
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #171 у: 14.16 ч. 11.03.2010. »

1) Мене занима само држава. И зашто би држава признала двоазбучје српског језика? Најбаналније, око ових НИС-ових акција сам добио некакав А4 папир на латиници. Без везе.

2) Тада када су постојали Срби католици који су писали латиницом Вук Караџић није рекао да Буквар треба да има двоазвучје - латиница и ћирилица, већ само ћирилицу - вуковицу и, ово се често прескаче, старословенску ћирилицу.

Добро, под латиницом се подразумевају све латиничне варијанте, а под ћирилицом све ћириличне, непрецизност по том питању треба толерисати ако оно није основна тема у разговору или тексту и претпоставити на шта се тачно мисли.

Нису само Срби католици писали латиницом, постоји и латинична литература православних Срба у 19. и 20. веку из времена пре стварања Краљевине СХС, исто као што је било и католика који су писали ћирилицом, али са тиме се вероватно слажеш, овим само допуњујем мисао, не противречим ти. Ако си питање поставио за Србе као народ, одговор је јасан. Ако си питао за државу, и за то сам дао одговор да је у питању последица затеченог стања које је неговано још од 1918. (или приближно тог периода, не знам да ли је баш те године латиница уведена на територији Србије+Војводина) и да је одлука донета тада на основу тога што је заједничка држава створена на територији где се у једном њеном делу тај исти језик доминантно писао латиничним писмом и због тога што то писмо ни самим Србима није било страно и туђе, већ само далеко мање заступљено. Данас је ситуација таква да је латинично писмо доминантно и на територији Србије и да је најзаступљеније изборно писмо међу православним Србима, а да сам опстанак ћирилице морају да штите држава и научне институције својим мерама, јер би у супротном, да је само до народа, она ишчезла.

Да би се латиница сада избацила или свела на меру у којој је била заступљена до 1915. године, потребно је спровести читав низ радикалних и скупих законских (а не правописних) мера за које ниједан релевантан политички фактор није спреман и за које ниједан релевантан политички фактор не испољава чак ни политичку вољу. То је одговор на твоје питање „Због чега држава признаје двоазбучност српског језика?“, уз претпоставку да под двоазбучношћу подразумеваш активну паралелну употребу оба писма – нико са иоле битнијим утицајем не иступа са иницијативом да се двоазбучност укине, небитно да ли са позиције некога са јаким друштвеним утицајем или са јаким научним ауторитетом. Држава не може и неће да спроводи радикалне и скупе законске мере којима из корена мења све дотадашње навике ако такве мере не подржавају политичке партије као представници различитих политичких ставова који постоје у народу и ако их не подржавају научне институције. Због чега их научне институције не подржавају, одговор за то сте и ти и Радашин добили на овом форуму од људи који су више него упућени у ту материју. Међутим, чак и да их научне институције подржавају (те мере), оне не могу бити спроведене док их не спроведе политички фактор.

Образложења која ти дајеш су емоционалне природе и посматрања писама као „свог“ и „туђег“, али не са личног аспекта, већ са аспекта целе нације и целог језика, а о таквом ставу се не може говорити јер латиница јесте и традиционално писмо Срба и писмо српског језика. Преостаје једино политичка критика, а политика подразумева гласање и доношење одлука прегласавањем мањине. У овом случају, ставови које заступаш су прегласани. Јесу легитимни да их човек има, али нису легитимни да он захтева њихово беспоговорно спровођење. Може и то, постоје и за то мере, али тим мерама људи са таквим мишљењем морају да дођу до позиција власти у Србији, и то до позиција апсолутне власти јер без жестоког противљења и отпора тако нешто не може бити спроведено – тај отпор се мора неутралисати, а то није могуће у демократском окружењу и с обзиром да се ради о спровођењу одлуке мањине, а не већине.

То је отприлике то, стварно нема ништа више од тога.

Цитат
Од ближе и даље историје, ниједан битан аутор са подручја српске културе и језика није оспоравао да је и латиница једно од писама српског језика.

Ово ни ја не оспоравам. И 30-ословна арабица јесте писмо српског језика.

Јесте, само што арабицу не користи нико. У једној хипотетичкој ситуацији у којој би домаћи муслимани наставили да је користе и у којој би и она била уведена као званично писмо, и да чак постане доминантно писмо и међу православнима, исто бисмо овако причали о њој као што причамо и о латиници. Сада не можемо, јер арабица постоји само теоретски, као историјски споменик и опскурно писмо којег су се одрекли и они чије је то културно обележје било. Да би данас постојала као активно и званично писмо, мора бити општепозната и заступљена, једно повлачи друго.

Правиш грешку у самој поставци проблема, када полазиш од тога да је латиница напрасно уведена 1992. или 2006, небитно, па постављаш питање за непостојећу арабицу (непостојећу у употребном смислу) због чега се не уведе и она. Латиница је живо и активно писмо које у Србију није уведено споља, већ се у оквиру заједничке државе на њу проширило природним путем – људима који су је користили. Превасходно ослањање на западне државе и западну културу и одсецање културних веза са ћириличном цивилизацијом оличеном у СССР-у, у југословенском ћирилично-латиничном окружењу је латиница постала доминантан фактор. Она је у самом старту била домаће писмо на већем делу територије, а с обзиром на културно ослањање на Француску, Енглеску, Немачку и САД као земље латиничне културе, школовање наших људи тамо и усвајањем техничких и научних достигнућа оданде, као и на чињеницу да је већ била једно од писама српског језика, само далеко мање заступљено, она у самом старту није била страна онима за које тврдиш да им је наметнута. Из истог разлога у заједничкој држави у њеним латиничним деловима није превагнуо ћирилични фактор, али то већ није тема, тема је онај део државе (Србија+Војводина) који је пре стварања заједничке државе био ћириличан, а ето објашењења и за то и због чега је баш латиница, а не арабица, глагољица или неко друго писмо ушло на ово подручје и створило у пракси једну двоазбучност таквог типа који ретко где постоји.
« Задњи пут промењено: 14.20 ч. 11.03.2010. од Belopoljanski » Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #172 у: 14.44 ч. 11.03.2010. »

Цитат
... потребно је спровести читав низ радикалних и скупих законских ...

Ти радикални кораци и скупоћа се своде на то да за прелажење на једноазбучје не треба утрошити нити један динар.

Ја знам да си ти читао Клајнов интревју из Политике, али би било добро да прочиташ и коментаре. Има их само два.

Цитат
Јесте, само што арабицу не користи нико. ...

Па, ни ја не користим латиницу!

Мени Судија за прекршаје пошаље позив на латиници, а ја њему одговорим на арабици. Пошто државни чиновник хоће да пише на латиници, зашто и ја не бих писао на арабици!? Исто то бих применио и на приватни сектор.

Мора да постоји некакав ред, а не као до сада...



« Задњи пут промењено: 14.50 ч. 11.03.2010. од Дарко Бабић » Сачувана

Како треба или никако!
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #173 у: 15.05 ч. 11.03.2010. »

Цитат
... потребно је спровести читав низ радикалних и скупих законских ...

Ти радикални кораци и скупоћа се своде на то да за прелажење на једноазбучје не треба утрошити нити један динар.

Ниједан једини динар се неће ни потрошити због тога што један појединац или скуп појединаца без икакве шире подршке у науци или политици тако нешто захтевају, то нека ти одмах буде јасно. Нарочито не за спровођење личних циљева појединаца или скупа појединаца који се односе на читаву државу, нацију и језик, а без јасно изражене већинске воље нације и оних који су надлежни за бављење државом и оних који су надлежни за језичка питања.

Просто као пасуљ.

Цитат
Јесте, само што арабицу не користи нико. ...

Па, ни ја не користим латиницу!

Мени Судија за прекршаје пошаље позив на латиници, а ја њему одговорим на арабици. Пошто државни чиновник хоће да пише на латиници, зато и ја не бих писао на арабици!? Исто то бих применио и на приватни сектор.

Мора да постоји некакав ред, а не као до сада...

Машинац си, бавио си се математичком логиком и познати су ти математички квантификатори. Постоји страховита разлика између чињенице да арабицу не користи нико и чињенице да латиницу не користи неко. Примени их на друштво, где ћеш „нико“ и „неко“ посматрати мало флексибилније и разумније, у контексту већине. На пример, то што ћеш ти као Србин користити арабицу, такође се уклапа у општу оцену да је не користи нико. Друго, теби је латиница позната и њоме савршено бараташ, тако да није тачно да је не користиш, јер ако је не користиш у активном смислу (пишући њоме), користиш је на пасиван начин јер ћеш у сваком случају погледом на латинични текст разумети његов садржај процесом читања и дешифровања написаног.

Ово што си написао, дакле, није тачно. Ти користиш латиницу и способан си за њено коришћење, само то коришћење сводиш на најмању могућу меру. Арабицу не само што нико не користи (не чита је нити пише њоме), већ није ни способан за њено коришћење. Логика наступа ти је потпуно неправилна, на страну то што смо коначно постигли сагласност да се ради о проблему који је на нивоу политичке одлуке, а не на нивоу тематике овог форума. Овде можемо једино да разговарамо о једној политичкој теми као два политичка бића чији глас једнако вреди и чији је збир једнако 2. Ово напомињем чисто зато јер се надам да си свестан да овом расправом не придобијаш нити народ нити релевантне политичке факторе, већ водиш битку једино око мог мишљења и тога да ли ћу га ја одбранити и остати при њему, или бити аргументима поражен и прихватити да си у праву. До сада, мислим да тешко нису у праву и да си логички недоследан и то покушавам да покажем, као у неколико претходних одговора где покретањем нових тема признајеш да су твоји претходни ставови оспорени и да ту нема више шта да се дода.

Ред постоји, само не треба бити као онај човек из приче о вожњи супротном траком на аутопуту.
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #174 у: 15.18 ч. 11.03.2010. »

Цитат
Ниједан једини динар се неће ни потрошити због тога што ...
Просто као пасуљ.

А ја ти кажем да када би се кренуло у спровођење једноазбучја неби требало утрошити нити један динар.

Цео тај процес не би коштао ни динара.

Цитат
Друго, теби је латиница позната и њоме савршено бараташ, тако да није тачно да је не користиш, јер ако је не користиш у активном смислу (пишући њоме), користиш је на пасиван начин јер ћеш у сваком случају погледом на латинични текст разумети његов садржај процесом читања и дешифровања написаног.

То да ли ја знам да прочитам латинички натпис на капији "Чувај се! Пас уједа!" ће морати да докаже власник пса који ме је ујео. То је неизводљиво.

Не можеш ни ти да докажеш да ја знам читати српски језик на латиници.

Додатак: Већ је једном било суђење где се оштећени жалио да на табли упозорења није на ћирилици писало "Пас уједа!" и добио спор.
Сачувана

Како треба или никако!
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #175 у: 15.28 ч. 11.03.2010. »

Цитат
Ниједан једини динар се неће ни потрошити због тога што ...
Просто као пасуљ.

А ја ти кажем да када би се кренуло у спровођење једноазбучја неби требало утрошити нити један динар.

Цео тај процес не би коштао ни динара.

А ја ти кажем да ти као Дарко Бабић у име државе Србије не можеш да спроводиш тако нешто без одговарајућих овлашћења, па макар тако нешто држави донело и профит. И такође кажем да ти као Дарко Бабић не можеш да убедиш државне органе да спроводе нешто што нема ширу подршку. Да се макар ради о нечему да где год се појавиш околина реагује са подршком, него чак ни то не важи – доживљаваш жестоку опозицију (говорим о овом форуму).

То да ли ја знам да прочитам латинички натпис на капији "Чувај се! Пас уједа!" ће морати да докаже власник пса који ме је ујео. То је неизводљиво.

Не можеш ни ти да докажеш да ја знам читати српски језик на латиници.

Додатак: Већ је једном било суђење где се оштећени жалио да на табли упозорења није на ћирилици писало "Пас уједа!" и добио спор.

Поента је да би ти у том случају свесно лагао и обмањивао суд и у томе да није истина да не умеш да читаш латиницу. Прича о томе да ли је могуће лагати и да ли је могуће да лаж прође на суду као истина је прича друге врсте. Она се не тиче фактичког стања, а о фактичном стању овде причамо.

Надам се да истинољубивост и искреност сматраш за једна од највиших моралних начела?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #176 у: 15.31 ч. 11.03.2010. »

То да ли ја знам да прочитам латинички натпис на капији "Чувај се! Пас уједа!" ће морати да докаже власник пса који ме је ујео. То је неизводљиво.

Nije. Postoje mašine koje mogu da prate pogled, a i one koje mogu da skeniraju mozak (ovima drugima se koriste neurolingvisti, a onima prvima uglavnom psiholingvisti koji ispituju kako teče usvajanje jezika kod beba) i da pokažu kako ti tamo neki neuroni u levoj hemisferi, u centru za jezik u mozgu, kada ti se poturi tekstić na latinici, svjetlucaju. Wink

Игнорисање је свакако највероватнија опција, у случају да се опет пређе преко свега написаног и заврти иста плоча.

Wink
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #177 у: 15.37 ч. 11.03.2010. »

Додатак: Већ је једном било суђење где се оштећени жалио да на табли упозорења није на ћирилици писало "Пас уједа!" и добио спор.

Чисто ме занима, да ли је оштећени био лопов? Обично се лопови које пас изуједа жале на недостатак табле и овакве ствари, па мета крађе горе страда него особа која је покушала крађу.

Чуо сам за случај човека који је у стану држао припитомљеног риса и који је годинама исплаћивао обештећење на име повреда и претрпљеног страха лопову који је провалио у његов стан док он са породицом није био код куће и казну за недозвољено држање дивље животиње, на страну што је свог љубимца морао да се одрекне и који је одвежен у неки зоо-врт у иностранству, јер нашима нису требали рисови.
Сачувана
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #178 у: 15.38 ч. 11.03.2010. »

Цитат
Прича о томе да ли је могуће лагати и да ли је могуће да лаж прође на суду као истина је прича друге врсте.

Није прича друге врсте, оптужени има право да лаже у својој одбрани. То није кривично дело.

Не знам да ли је баш наше право на тим позицијама, али онај суд у Хагу јесте.

Цитат
А ја ти кажем да ти као Дарко Бабић у име државе Србије не можеш да спроводиш тако нешто без одговарајућих овлашћења...
То ја и не смем да спроводим. Та обавеза пада на плећа Републике Србије, овде да има поштовања Закона одавно би се кренуло у причу једноазбучја, а не би се од мојих пара финансирали латинички филмови.
« Задњи пут промењено: 15.42 ч. 11.03.2010. од Дарко Бабић » Сачувана

Како треба или никако!
Дарко Бабић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Бабић
Струка: машинац
Поруке: 101


« Одговор #179 у: 15.40 ч. 11.03.2010. »

Чисто ме занима, да ли је оштећени био лопов? Обично се лопови које пас изуједа жале на недостатак табле и овакве ствари, па мета крађе горе страда него особа која је покушала крађу.

...
Не знам да ли је био лопов, али нека буде да јесте. И лопови су људи. Они исто тако имају неотуђиво право на језик и писмо.
Сачувана

Како треба или никако!
Тагови:
Странице: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!