Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.37 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Задушнице  (Прочитано 26109 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #15 у: 00.28 ч. 06.11.2013. »

Mene zapravo najvise i zanima da objasnim takve stvari.
Na primer: zasto muslimanima prorok zabranjuje da jedu svinjetinu (u uslovima velikih vrucina je svinjsko meso veoma pokvarljivo i religiozna je zabrana bila mnogo efektniji nacin da se ljudima nametne bioloska higijena koju bi iz materijalistickih razloga ("da se ne baci!") mozda ipak zanemarili, poboljevali se i mozda pali i na brigu onim ostalim.
Ista je stvar sa nasom verom: ja sam nisam vernik, ali mi je zanimljivo da nasu veru upoznajem sa svih strana. I psiholoskih i drustvenih i moralnih, istorijskih itd.

Да, у исламу има доста више тих необичних ствари које су саставни део вере. Овакви обичаји, иако повезани са вером, нису сами срж православне/хришћанске вере. Али неједење свињетине јесте врло битно у исламу (има ту још дијеталних прописа). Нисам сигуран какав однос они имају са тим прописима, али када се све то прочита, стиче се помало нелагодан утицај. Мухамед је неколико пута мењао правило о пијењу алкохола. Једном пијанцу је чак говорио да се уздржава сад, а после смрти ће имати реке алкохола. Не контам логику, али њихово је. Ако им ваља, срећно им.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #16 у: 00.36 ч. 06.11.2013. »

Posto imamo sagovornika koji je ocito vernik, zanimljoivo je pokrenuti i pitanje zasto vernici 'jedu telo Hristovo' i 'piju njegovu krv'?
Kakav li tek prastari mehanizam lezi u prapocetku ovakvog obreda....? Smiley

Ради се о сједињавању са Богом (кад се говори о Христосу, не мисли се само на човека), настављању обреда који је он започео, што није нимало небитно чак и да нема других објашњења, промени динамике паганског (не волим коришћење овог термина, али ето) човек боговима, у хришћанско човек Богу (приношење дара), и Бог човеку (причешћивање). Али битно је указати на то да у православној теологији није прихватљиво потпуно објашњавати значење овог чина, јер је појам свете тајне јако битан. Анализе су за нас битне само онолико колико доприносе вери, а све друго је у сфери науке и/или нагађања.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Danga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: професор српског језика
Поруке: 205



« Одговор #17 у: 00.37 ч. 06.11.2013. »

Цитат
zasto muslimanima prorok zabranjuje da jedu svinjetinu (u uslovima velikih vrucina je svinjsko meso veoma pokvarljivo i religiozna je zabrana bila mnogo efektniji nacin da se ljudima nametne bioloska higijena koju bi iz materijalistickih razloga ("da se ne baci!") mozda ipak zanemarili, poboljevali se i mozda pali i na brigu onim ostalim.

Сложио бих се с тобом Влад! Замислите свињетину на +50 С...Колико би ту болести и које чега било! Не верујем у оно тумачење које каже да је пророк Мухамед рекао да је свиња прљава јер је сваштојед...
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #18 у: 00.43 ч. 06.11.2013. »

Цитат
zasto muslimanima prorok zabranjuje da jedu svinjetinu (u uslovima velikih vrucina je svinjsko meso veoma pokvarljivo i religiozna je zabrana bila mnogo efektniji nacin da se ljudima nametne bioloska higijena koju bi iz materijalistickih razloga ("da se ne baci!") mozda ipak zanemarili, poboljevali se i mozda pali i na brigu onim ostalim.

Сложио бих се с тобом Влад! Замислите свињетину на +50 С...Колико би ту болести и које чега било! Не верујем у оно тумачење које каже да је пророк Мухамед рекао да је свиња прљава јер је сваштојед...

Нисам довољно упознат са исламским тумачењем те забране, али пре мислим да се ради о преузимању јеврејских и можда старо-арапских обичаја од стране Мухамеда, него било чему практичном. Може бити да је идеја о прљавости ове или оне хране у јеврејској религији прво изникла из тога што помињете, али сумњам да је Мухамед у овоме био оригиналан.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #19 у: 00.44 ч. 06.11.2013. »

Цитат
zasto muslimanima prorok zabranjuje da jedu svinjetinu (u uslovima velikih vrucina je svinjsko meso veoma pokvarljivo i religiozna je zabrana bila mnogo efektniji nacin da se ljudima nametne bioloska higijena koju bi iz materijalistickih razloga ("da se ne baci!") mozda ipak zanemarili, poboljevali se i mozda pali i na brigu onim ostalim.

Сложио бих се с тобом Влад! Замислите свињетину на +50 С...Колико би ту болести и које чега било! Не верујем у оно тумачење које каже да је пророк Мухамед рекао да је свиња прљава јер је сваштојед...

Ma, on to jeste rekao sigurno! Ali poenta je u razlogu zasto je to rekao: da je dodatno zgadi i odstrani kao predmet hranljive zudnje! Uostalom, mozda je i sam verovao da je to razlog zasto se iznimno cesto desava da se ljudi razbole jeduci svinjetinu: " to je zato sto je svinja prljava" na jezuku sedmog veka = ima mnogo latentnih bakterijskih kultura na jeziku dvadesetprvog veka.
Uostalom, Muhamed je najverovatnije preuzeo ovaj obicaj od Jevreja, znaci samo ga je ponovio, mozda razumejuci svrhu, a mozda cak i ne!

Uostalom, ista je stvar sa alkoholom: potreba za uzivanjem i opustanjem je zajednicka svim ljudima. Ali na pustinjskoj temperaturi piti alkohol...?
Naravno, alkohol je zabranjen...ali hasis i opijum nisu. Jer siguran sam da imaju manje DIREKTNIH posledica na toj vrucini - od opijanja!
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #20 у: 00.49 ч. 06.11.2013. »

Цитат
zasto muslimanima prorok zabranjuje da jedu svinjetinu (u uslovima velikih vrucina je svinjsko meso veoma pokvarljivo i religiozna je zabrana bila mnogo efektniji nacin da se ljudima nametne bioloska higijena koju bi iz materijalistickih razloga ("da se ne baci!") mozda ipak zanemarili, poboljevali se i mozda pali i na brigu onim ostalim.

Сложио бих се с тобом Влад! Замислите свињетину на +50 С...Колико би ту болести и које чега било! Не верујем у оно тумачење које каже да је пророк Мухамед рекао да је свиња прљава јер је сваштојед...

Ma, on to jeste rekao sigurno! Ali poenta je u razlogu zasto je to rekao: da je dodatno zgadi i odstrani kao predmet hranljive zudnje! Uostalom, mozda je i sam verovao da je to razlog zasto se iznimno cesto desava da se ljudi razbole jeduci svinjetinu: " to je zato sto je svinja prljava" na jezuku sedmog veka = ima mnogo latentnih bakterijskih kultura na jeziku dvadesetprvog veka.
Uostalom, Muhamed je najverovatnije preuzeo ovaj obicaj od Jevreja, znaci samo ga je ponovio, mozda razumejuci svrhu, a mozda cak i ne!

Uostalom, ista je stvar sa alkoholom: potreba za uzivanjem i opustanjem je zajednicka svim ljudima. Ali na pustinjskoj temperaturi piti alkohol...?
Naravno, alkohol je zabranjen...ali hasis i opijum nisu. Jer siguran sam da imaju manje DIREKTNIH posledica na toj vrucini - od opijanja!


Када читате исламске списе, поприлично је запрепашћујуће (можда је то преоштар термин, али за мене је свакако шок) колико је нека од правила којих се муслимани данас строго држе, он готово извлачио из шешира, или мењао током живота. Алкохол из почетка није био забрањен, осим током молитве. Касније је у сусрету са оијанцем схватио да алкохол може довести то зависти, па да није свакоме могуће престати пити. Тек онда је забранио алкохол.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #21 у: 00.54 ч. 06.11.2013. »

Posto imamo sagovornika koji je ocito vernik, zanimljoivo je pokrenuti i pitanje zasto vernici 'jedu telo Hristovo' i 'piju njegovu krv'?
Kakav li tek prastari mehanizam lezi u prapocetku ovakvog obreda....? Smiley

Ради се о сједињавању са Богом (кад се говори о Христосу, не мисли се само на човека), настављању обреда који је он започео, што није нимало небитно чак и да нема других објашњења, промени динамике паганског (не волим коришћење овог термина, али ето) човек боговима, у хришћанско човек Богу (приношење дара), и Бог човеку (причешћивање). Али битно је указати на то да у православној теологији није прихватљиво потпуно објашњавати значење овог чина, јер је појам свете тајне јако битан. Анализе су за нас битне само онолико колико доприносе вери, а све друго је у сфери науке и/или нагађања.

Razumem ja logiku pricesca. Ali, radi se naravno o vrsti caranja. "Konzumirajuci nesto, postajes i ti nesto". Ista stvar lezi u obicajima stare vere, gde lovac jede srce neke snazne zivotinje  - da i sam postane srcan!
Ipak, moja primedba je u tome da se 'jede' Hrist i 'pije' njegova krv! Mislim, ja iz zezanja sebi dadoh nadimak 'Krvoglad', ali hej! Paradoks nije za zaobici:
S jedne strane je kanibalizam nesto sto hriscanstvo s gnusanjem odbacuje (setite se Maora na N. Zelandu i hriscanskih Engleza) a s druge strane imamo ociti anahronizam iz vremena kad su Jevreji bili kanibali (Hriscanstvo direktno preuzima Stari Zavet, i kroz njega ogromnu zaostavstinu judaizma iz prastarih vremena)
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #22 у: 01.00 ч. 06.11.2013. »

Uzgred, s.z., verujem da ste vi svesteno lice...?
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #23 у: 01.06 ч. 06.11.2013. »

Posto imamo sagovornika koji je ocito vernik, zanimljoivo je pokrenuti i pitanje zasto vernici 'jedu telo Hristovo' i 'piju njegovu krv'?
Kakav li tek prastari mehanizam lezi u prapocetku ovakvog obreda....? Smiley

Ради се о сједињавању са Богом (кад се говори о Христосу, не мисли се само на човека), настављању обреда који је он започео, што није нимало небитно чак и да нема других објашњења, промени динамике паганског (не волим коришћење овог термина, али ето) човек боговима, у хришћанско човек Богу (приношење дара), и Бог човеку (причешћивање). Али битно је указати на то да у православној теологији није прихватљиво потпуно објашњавати значење овог чина, јер је појам свете тајне јако битан. Анализе су за нас битне само онолико колико доприносе вери, а све друго је у сфери науке и/или нагађања.

Razumem ja logiku pricesca. Ali, radi se naravno o vrsti caranja. "Konzumirajuci nesto, postajes i ti nesto". Ista stvar lezi u obicajima stare vere, gde lovac jede srce neke snazne zivotinje  - da i sam postane srcan!
Ipak, moja primedba je u tome da se 'jede' Hrist i 'pije' njegova krv! Mislim, ja iz zezanja sebi dadoh nadimak 'Krvoglad', ali hej! Paradoks nije za zaobici:
S jedne strane je kanibalizam nesto sto hriscanstvo s gnusanjem odbacuje (setite se Maora na N. Zelandu i hriscanskih Engleza) a s druge strane imamo ociti anahronizam iz vremena kad su Jevreji bili kanibali (Hriscanstvo direktno preuzima Stari Zavet, i kroz njega ogromnu zaostavstinu judaizma iz prastarih vremena)

Да, али губите из вида чињеницу да Христос није нешто ван нас, нити само припадник исте врсте. Ми не једемо његово физичко тело. Да једемо, до сада би био поједен. Ради се о духу, и трансформацији. Посматрати на овај механизам из чисто антропоцентричног угла је помало препросто - за хришћане, наравно и небитно -, с било које канибалистичке асоцијације су последица наших искварених схватања. Није проблем у причешћу то што га неки можда доживљавају на тај начин, већ је проблем у човековој природи - наравно, ово је са верске тачке гледишта.

Што се јудејске заоставштине тиче, као и Старог Завета, православни уопште немају претерано благонаклон став према њима и многи хришћани Старом Завету нису придодавали никакав значај. Све што је супротно Христовом учењу је зло, па таман било у Мојсијевим заветима. Стари Завет, или оно у њему што је од Бога, је такво само када се протумачи кроз Нови Завет и Црквено Предање и покаже као исправно (прихватљиво). Све остало је небитно за нас и на Јеврејима је да објасне зашто, како и.т.д.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #24 у: 01.18 ч. 06.11.2013. »

Kada kazem da shvatam logiku, mislim na preneseno znacenje koje ste opisali: 'jedenje duha'.
Ipak, s psiholoskog stanovista posmatrano, ideja 'jedenja' Boga je indikativna, prastara, praiskonska ideja koja je ocito bazirana na istinskom nekadasnjem praktikovanju kanibalizma.
Ova ideja se moze pratiti kod raznih naroda, dakle, nije samo Jevrejska ili Maorska.
Na primer, kod Grka: Uran prozdire svoju decu i time ih zeli podciniti.
Ovde bi naravno ideja radjanja/stvaranja potomaka kao razlog starenja i razlaganja roditelja - bila drugi koren ovog 'caranja', odnosno njena suprotnost.
U prakticnom zivotu i jeste tako: brinuci o deci, u koju si ulozio sebe, ali i svoje zdravlje (pogotovo zene), cini ti se da ne bi ni stario da to nisi uradio! Smiley)) Salim se, govorim strogo akademski Smiley
« Задњи пут промењено: 01.20 ч. 06.11.2013. од VladKrvoglad » Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #25 у: 01.31 ч. 06.11.2013. »

Kada kazem da shvatam logiku, mislim na preneseno znacenje koje ste opisali: 'jedenje duha'.
Ipak, s psiholoskog stanovista posmatrano, ideja 'jedenja' Boga je indikativna, prastara, praiskonska ideja koja je ocito bazirana na istinskom nekadasnjem praktikovanju kanibalizma.
Ova ideja se moze pratiti kod raznih naroda, dakle, nije samo Jevrejska ili Maorska.
Na primer, kod Grka: Uran prozdire svoju decu i time ih zeli podciniti.
Ovde bi naravno ideja radjanja/stvaranja potomaka kao razlog starenja i razlaganja roditelja - bila drugi koren ovog 'caranja', odnosno njena suprotnost.
U prakticnom zivotu i jeste tako: brinuci o deci, u koju si ulozio sebe, ali i svoje zdravlje (pogotovo zene), cini ti se da ne bi ni stario da to nisi uradio! Smiley)) Salim se, govorim strogo akademski Smiley


Свакако, али то није нешто што има претеран утицај на хришћанство. Постоје верски системи у којима човек жели постати бог, потчинити богове и слично, чисто из жеље да присвоји моћ. Такав однос са оном духовном страном (Богом) проузрокован истим емоцијама које су навеле Адама, у Библијској причи, да се окрене против Бога. Постоје и друге религије, попут ислама, где је потчињеност Богу потпуна. У исламу постоје посебни термини за све нелогичности у Курану као и оне божје заповести које људи доживљавају као супротне њиховим моралним осећањима (значи, сами муслимани сматрају поједине аспекте ислама неморалним по људским мерилима). И један и други пример веровања нема нимало негативан ефекат на хришћанство - ако ишта, чак и потврђује одређене ствари.

Што се самог хришћанства тиче, психолошка запажања која помињете овисе о томе да ли ми Богу приступамо са жељом да га поједемо, што није тачно за већину (нећу рећи све).

И, наравно, на крају је све ствар (не)веровања и различитог појмања света. Ви претпостављате да Бог не постији, дог ми чинимо супротно, па је логично да су нам запажања, као и сам процес расуђивања, различити у овом погледу.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #26 у: 01.50 ч. 06.11.2013. »

Zanimljivo je u ovoj diskusiji pratiti sledecu stvar: postigli smo kopernikanski obrt koji traje kao obrt a ne kao rezultat!
Dakle, isti materijal iz ugla 'Bog je stvorio coveka prema svom liku' nasuprot onom 'covek je stvorio boga prema svom liku i potrebama'.

Posto dolazimo u opasnost da predjemo na diskusiju o veri i ateizmu, predlazem da stanemo. Iz iskustva znam da onaj koji veruje - veruje, a onaj koji ne veruje - ne veruje.
U svakom slucaju, hvala na zanimljivim replikama. Smiley
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #27 у: 06.46 ч. 06.11.2013. »

Zanimljivo je u ovoj diskusiji pratiti sledecu stvar: postigli smo kopernikanski obrt koji traje kao obrt a ne kao rezultat!
Dakle, isti materijal iz ugla 'Bog je stvorio coveka prema svom liku' nasuprot onom 'covek je stvorio boga prema svom liku i potrebama'.

Posto dolazimo u opasnost da predjemo na diskusiju o veri i ateizmu, predlazem da stanemo. Iz iskustva znam da onaj koji veruje - veruje, a onaj koji ne veruje - ne veruje.
U svakom slucaju, hvala na zanimljivim replikama. Smiley

Нема проблема, хаха. И управу сте. Ко верује - верује. Само бих додао да ја свакако гледам помало из оба угла, јер без обзира на то што је Бог створио свет, човекова перцепција 'онога изнад' је производ његових сопствених психолошких, друштвених и моралних процеса. Виши нивои богоспознања приближавају нашу перцепцију реалној слици - наравно, ако верујете да слика уопште постоји.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!