Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.23 ч. 13.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 6 7 [8] 9
  Штампај  
Аутор Тема: Jednačenje po zvučnosti  (Прочитано 106134 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ratko Jocker
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
NIS Naftagas
Име и презиме:
Ratko Jocker
Поруке: 5

« Одговор #105 у: 21.12 ч. 19.12.2008. »

Hvala svaka cast na brzini i preciznosti
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865

« Одговор #106 у: 21.14 ч. 19.12.2008. »

Nema na čemu, nadam se da neće biti potrebno i drugi put po istom pitanju, i da će na fakultetu ovo da prihvate. Valjda je lakše njima da opet otkucaju dva-tri rešenja nego tebi da ponovo koričiš sve te primerke. O troškovima da ne govorim.
Ово је нешто око чега се граматичари и техничари стално споре. Техничарима је мање битна граматика, а више јасноћа. Отуда инсистирају на под-, пред- и сл. Предпојачало, подповршинска, подфамилија... Ко је у праву, не знам. Вероватно и једни и други, свако са своје тачке гледишта.
Ali i sam pravopis dopušta izuzetke kad bi moglo doći do nesporazuma zbog jednačenja. A šta može da bude nejasno u reči potpovršinski, ili potfamilija?

Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049

« Одговор #107 у: 21.24 ч. 19.12.2008. »

E, hvala Vam puno svima nemate pojma koliko ste mi pomogli.  Naime, ja sam predao ukoricen primerak magistarskog rada, a oni me zovu danas sa fakulteta da mi kazu da raskoricim i promenim naslov u podpovrsinska jer su oni tako napisali u svojim odlukama.
Дакле, није у питању граматика него глупост администрације.  Huh
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #108 у: 02.40 ч. 20.12.2008. »

E, pa morace oni da promene jer su oni pogresili. Iskreno se nadam da ce se uzeti u pamet i poslusati te, Ratko. U svakom slucaju, molim te, javi nam sta je na kraju bilo. Mene zivo zanima da li ce da ipak teraju svoje uprkos literaturi koju ces im poturiti pod taj njihov nepismeni nos ili ce i to tvoje biti jos jedna u nizu bitki sa vetrenjacama, kako to obicno biva kad se strucnjaci nelingivisticikih struka pocnu mesati u lingvistiku...
Сачувана
Ratko Jocker
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
NIS Naftagas
Име и презиме:
Ratko Jocker
Поруке: 5

« Одговор #109 у: 19.29 ч. 23.12.2008. »

Dobre vesti, nisam morao da raskoricim nista, uvazeni su vasi (moji Wink) argumenti.  Jos jednom veliko hvala uz jos jedno pitanje za vas kako pravilno napisati titulu magistra

mr Petar Petrovic dipl.  inz.  geologije ili bez diplomiranog inzenjera na kraju ili vec kako.  Jos nesto nivo magistra odgovarana anglosaksonskoj tituli M. S.  zar ne?

Hvala jos jednom, ipak je ostalo malo razuma u ovoj sirotoj zemlji
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #110 у: 19.38 ч. 23.12.2008. »

Е, баш нам је драго.

Клајн каже да се титуле пишу без тачке, дакле мр Пера Перић. Сад да ли ти треба оно иза дипл. инж. или не, не знам.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993

« Одговор #111 у: 21.40 ч. 23.12.2008. »

Правопис каже инж. а не инг.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #112 у: 21.43 ч. 23.12.2008. »

Правопис каже инж. а не инг.

Ко је написао инг?
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993

« Одговор #113 у: 21.46 ч. 23.12.2008. »

Можда нисам разумела око чега си у дилеми. Имала сам утисак да ниси била сигурна у ту скраћеницу, можда си се питала нешто друго, а ја у брзини схватила ово што сам ти одговорила.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #114 у: 21.50 ч. 23.12.2008. »

Не, ниси ме добро схватила... Нисам сигурна да ли оном мр треба да дода и то дипл. инж. или не. Сад са овом Болоњом правила су промењена, раније си магистрирао тек пошто би дипломирао, а сад је то некако другачије, иде некако све ђутуре, па су се и титуле промениле, те не знам да ли треба да пише само мр или и мр дипл. инж. Јер то је Ратко и питао... Барем сам ја тако схватила, јер видим да он зна да је инж. с обзиром да је тако написао (јес' да је заправо инз. али с обзиром да је осисана латиница, рекла бих да је заправо написао инж.).

Знам ја да је инж. запамтила сам Wink, више пута се то овде помињало, а и погледала сам у правопис пре него што сам написала...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #115 у: 22.08 ч. 23.12.2008. »

Е, баш нам је драго.

Клајн каже да се титуле пишу без тачке, дакле мр Пера Перић. Сад да ли ти треба оно иза дипл. инж. или не, не знам.

Кадаје скраћеница прво и последње слово - доктор, магистар, онда иде без тачке, а остали - инж., проф., са тачком.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #116 у: 22.55 ч. 23.12.2008. »

Odlična vest. Smiley
Ne znam baš, nešto mi je tu viška da stoji i mr i dipl. Valjda čovek mora da diplomira da bi magistrirao? Problem je ako mora da se naglasi struka. Kako glasi titula, magistar geoloških nauka ili nešto drugo?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #117 у: 23.05 ч. 23.12.2008. »

Što se pravopisa tiče, skraćenice „mr“, zatim „dipl.“ i „inž.“ od reči „magistar“, „diplomirani“, odnosno „inženjer“ su sasvim u redu; a kako će ih neko upotrebiti, hoće li ih navoditi ili ne, to se tiče njegove struke, njegovog izbora i onoga kako se to obično radi u njegovoj sredini, dakle nije pitanje pravopisa već običaja pisanja.

Dakle, Dejane, sa „dipl. inž.“ iza imena, ili ispred, ili bez toga, zavisiće od toga kako je običaj navoditi i pisati akademska zvanja u tvojoj struci. Wink
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #118 у: 23.23 ч. 23.12.2008. »

Заборавили смо да човеку честитамо на дипломи.
Нека ти је са срећом, Дејане.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #119 у: 23.25 ч. 23.12.2008. »

A nisam shvatila da je već magistrirao... znam da obično dosta vode protekne od predaje rada do odbrane. U svakom slučaju, bravo! Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 6 7 [8] 9
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!