Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.19 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Моменат у којем изгубим поверење у своје знање...  (Прочитано 30392 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #30 у: 02.25 ч. 28.10.2007. »

Ne treba. Akcenatske dvoumice su inherentni deo srpskog jezika, i dosad se nisu rešavale upotrebom velikog slova gde mu po pravopisu ne bi bilo mesta (nego obeležavanjem željenog akcenta kao takvog, gde je to potrebno). Verujem da ne bi napisao "Sin mi je primljen na Mašinstvo, mada je razmišljao i o Veterini i o Farmaciji" - shodno tome, ne treba ni "Građevina".

1. Ako se koristi skraćeni oblik zvaničnog naziva fakulteta, nije pogrešno staviti veliko slovo: "Diplomirao sam na Biološkom"; "upisao sam Defektološki".

2. Ako se ime nauke/delatnosti koristi UMESTO punog/skraćenog naziva fakulteta, stavlja se malo slovo: "diplomirao sam biologiju"; "upisao sam defektologiju".

3. Imena predmeta pišu se načelno malim slovom, a velikim se (i to samo u punom obliku) mogu pisati u zvaničnim prilikama, kao što je Bojan već rekao: "Juče sam odgovarao fiziku i dobio dvojku", "Pukô sam kô zvečka na pismenom iz matematike" - ali "Dana 12. oktobra 2007. održaće se ispit iz predmeta Neorganska hemija VII" - ali pak "Uradio sam samo dva zadatka na pismenom iz neorganske."

Uputstvo za Muju: idući put nek stavi "Sin mi je prošao prijemni na Građevinskom."
« Задњи пут промењено: 02.39 ч. 28.10.2007. од Нескафица » Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #31 у: 02.36 ч. 28.10.2007. »

   У реду. Хвала. Примих к знању.
   Нисам ја баш много размишљала о томе шта сме, а шта не сме... Оно са дефинисањем нечега на почетку, па у даљем писању помињањем само дела имена тога нечега ми је јасно, само нисам размишљала о томе да баш не сме да се пише „Грађевина“...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #32 у: 02.45 ч. 28.10.2007. »

   У реду. Хвала. Примих к знању.
   Нисам ја баш много размишљала о томе шта сме, а шта не сме... Оно са дефинисањем нечега на почетку, па у даљем писању помињањем само дела имена тога нечега ми је јасно, само нисам размишљала о томе да баш не сме да се пише „Грађевина“...
Ма, сме, Сошке,  Grin али  малим словом, јер то није скраћено име факултета, нити је та реч део  пуног имена факултета, као што је то случај са "Грађевински" (пун назив је Грађевински факултет.

Мада, мислим да је из стилских разлога ипак боље преформулисати реченицу, како је то Несица рекао.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #33 у: 02.53 ч. 28.10.2007. »

Zaista ne vidim zašto bi uslov za pisanje velikim slovom bio to da skraćeni naziv mora biti sadržan u punom nazivu institucije. Dovoljno je da naziv predstavlja neki konkretan pojam.

Ako neko Biloski fakultet skraćeno zove Biologija, onda ne vidim razlog zašto taj naziv ne bi pisao velikim slovom. Da li je naziv zvaničan ili nije, nebitno je, sve dok taj pojam u datom kontekstu označava upravo i samo Biološki fakultet.
Сачувана

Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #34 у: 02.57 ч. 28.10.2007. »

Pravopis u šake pa čitaj (umesto što večito izigravaš tvrdoglavog gerilca sa pseudoargumentacijama tipa "ne vidim zašto" - ako ne vidiš, ima ko će te prosvetliti, a ako NEĆEŠ da vidiš, e onda je to druga pesma).
« Задњи пут промењено: 02.59 ч. 28.10.2007. од Нескафица » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #35 у: 02.59 ч. 28.10.2007. »

Zaista ne vidim zašto bi uslov za pisanje velikim slovom bio to da skraćeni naziv mora biti sadržan u punom nazivu institucije. Dovoljno je da naziv predstavlja neki konkretan pojam.

Ako neko Biloski fakultet skraćeno zove Biologija, onda ne vidim razlog zašto taj naziv ne bi pisao velikim slovom. Da li je naziv zvaničan ili nije, nebitno je, sve dok taj pojam u datom kontekstu označava upravo i samo Biološki fakultet.

Па вероватно зато да би постојао ипак некакав ред. Онда би свако могао да зове одређену институцију како му се ћефне и да је пише великим словом, иако можда само он зна на шта се дотична реч односи. Тако бих ја, на пример могла да кажем да су ми нека правила енглеске граматике постала јасна тек на Језицима, мислећи на Филолошки факултет, а ти би се питао о ком се факултету ради, и да ли се уопште ради о факултету или некој приватној школици језика.

А да ли су нека правописна правила нама логична или нису... Па свако од нас може наћи неко правило које му се чини нелогичним, међутим, није поента у томе. Поента је да правила постоје и да треба да се поштују. Док се не промене. Ако се промене. Grin
« Задњи пут промењено: 02.00 ч. 28.10.2007. од Brunichild » Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #36 у: 02.11 ч. 28.10.2007. »

Па вероватно зато да би постојао ипак некакав ред. Онда би свако могао да зове одређену институцију како му се ћефне и да је пише великим словом, иако можда само он зна на шта се дотична реч односи. Тако бих ја, на пример могла да кажем да су ми нека правила енглеске граматике постала јасна тек на Језицима, мислећи на Филолошки факултет, а ти би се питао о ком се факултету ради, и да ли се уопште ради о факултету или некој приватној школици језика.

Ne bi moglo, jer pretpostavka jeste da taj naziv u kontekstu jasno oznacava datu instituciju. Nemozes da upotrebis veliko slovo ako u kontekstu nije jasno da ta rec oznacava instituciju. Nemoguca je situacija da upotrebis taj naziv, a da citalac vec ne zna sta on predstavlja.

Цитат
А да ли су нека правописна правила нама логична или нису... Па свако од нас може наћи неко правило које му се чини нелогичним, међутим, није поента у томе. Поента је да правила постоје и да треба да се поштују. Док се не промене. Ако се промене. Grin

Stoji, ali ja sam uvek bio ubedjenja da samo ona pravila koja su logicna ili su opsteprihvacena imaju smisla. Mogu da delujemkao namcor, tupadzija ili sitnicar ali ja uvek nastojim da znam logiku koja stiji iz pravila. Ako je ne znam, sa takvim pravilom uvek imam problem, pocev od toga da ga zapamtim, pa to toga da ga primenjujem. Vrlo tesko prihvatam nesto zdravo za gotovo.
Сачувана

Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #37 у: 02.13 ч. 28.10.2007. »

Upravo ćeš objašnjenja i pronaći u Pravopisu. Nije skup.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #38 у: 02.16 ч. 28.10.2007. »

Stoji, ali ja sam uvek bio ubedjenja da samo ona pravila koja su logicna ili su opsteprihvacena imaju smisla. Mogu da delujemkao namcor, tupadzija ili sitnicar ali ja uvek nastojim da znam logiku koja stiji iz pravila. Ako je ne znam, sa takvim pravilom uvek imam problem, pocev od toga da ga zapamtim, pa to toga da ga primenjujem. Vrlo tesko prihvatam nesto zdravo za gotovo.

Разумем ја тебе одлично, јер и сама имам проблема са неким правилима. Међутим, то не мења ситуацију - правилно је само оно што пише у Правопису, свиђало се то нама или не.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #39 у: 02.24 ч. 28.10.2007. »

   Ма, нисам ја мис'ила да ће неко баш да ме туче ако напишем „Грађевина“ - нити бих „Биологија“ написала у својој (не)радној биографији. Само сам се запитала, а оно испаде читав сукоб, мајку му... Шта'ш.  Lips Sealed
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #40 у: 02.34 ч. 28.10.2007. »

Upravo ćeš objašnjenja i pronaći u Pravopisu. Nije skup.

Al' nema da se kupi. Smiley
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #41 у: 03.12 ч. 28.10.2007. »

Sajam je knjiga, ima tamo sve Smiley

Elem, pitanje je sledeće: da li rečenicu "upisao sam mašinstvo" shvataš kao izvedenu iz "upisao sam (se na) Mašinski fakultet" (verzija sa zagrađenim rečima bila bi pravilnija, strogo govoreći) ili iz "upisao sam (se na) studije mašinstva" (detto)? Očigledno je moraš shvatiti kao skraćenu verziju DRUGE rečenice (zbog upotrebljenog oblika), a veliko slovo u drugoj rečenici neće doći u obzir ni za brdo karamela. Po tom obrascu onda ide sve ostalo.
« Задњи пут промењено: 03.22 ч. 28.10.2007. од Нескафица » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #42 у: 03.43 ч. 28.10.2007. »

Sajam je knjiga, ima tamo sve Smiley

Ja čula da su ljudi tražili pa nisu našli.
Сачувана
boki12
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #43 у: 10.09 ч. 28.10.2007. »

Има Правописа (половних) само из шездесетих!
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #44 у: 00.48 ч. 29.10.2007. »

Eto, ja studiram (bezobrazno dugo i uz mnogo prekida) građevinu i mšta mi možete! Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!