Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.55 ч. 13.05.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Dodaj mi tu skriptu ili dodaj mi ta skripta???  (Прочитано 21312 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #30 у: 16.56 ч. 27.06.2008. »

Хе, хе... И ја сам престао са тим. Ми смо замењивали почетна слова суседних речи у реченици или уметали нека где им место није: кози вола уместо вози кола, нема на чесму... Smiley
Сачувана
andrea021
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
andrea zuljevic
Поруке: 3

« Одговор #31 у: 22.51 ч. 27.06.2008. »

Ljudi i ja isto polazem u utorak prijemni, prava. . .  i evo bakcem se sa istim problemom, samo imam jos jedno pitanje MOTIVNA REC ZA IMENICU MISLILAC JE. . . .  i da li je na kraju dodaj mi ta skripta ili tu skriptu?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #32 у: 05.58 ч. 28.06.2008. »

Да ли је мотивна реч можда мисао, то ће неко други сигурно боље знати, а утврдили смо да је ЈЕДИНО ИСПРАВНО додај ми та скрипта, јер је скрипта плуралија тантум средњег рода. И срећно на пријемном! Wink
Сачувана
andrea021
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
andrea zuljevic

« Одговор #33 у: 11.45 ч. 28.06.2008. »

Neki kazu da je motivna rec MISLITI, a neki MISAO. . . .  Ja cu da poludim! Hvala za CUVENU skriptu!
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #34 у: 12.05 ч. 28.06.2008. »

Hvala za CUVENU skriptu!

Па не каже се „Хвала за ЧУВЕНУ скрипту!“, већ „Хвала за ЧУВЕНА скрипта!“ Grin

Замршћеш ти тај факултет пре времена, видим ја! Grin
« Задњи пут промењено: 12.07 ч. 28.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993

« Одговор #35 у: 12.19 ч. 28.06.2008. »

Hvala za CUVENU skriptu!

Па не каже се „Хвала за ЧУВЕНУ скрипту!“, већ „Хвала за ЧУВЕНА скрипта!“ Grin

Сад сам то хтела да кажем Cheesy.

Иначе, за мотивну реч сам копала по литератури. Ух. Морфологија ми увек задаје муке. О овоме пише сигурно у Станојчићевој и Поповићевој граматици, али сам заборавила шта тачно Huh. Знам да је мотивна реч она од које су настале све остале. Лако је за каснити уочити да је од прилога касно, то се ради чак и у основној школи, али код оваквих случајева ја увек имам проблем. Све именице са суфиксом -лац грађене на исти начин, па ако знаш за неку другу такву именицу, види да ли се уклапа? Вежбај даље, одговорићемо ти ми некако Grin. А зар немаш решења?

Послала сам СМС особама за које мислим да знају, па ћу ти написати, ако претходно неко, ко сигурно зна, не одговори.

Ово ме је инспирисало на још једну мисао у вези са школством. Некад давно смо учили да су, на основу статистичких података, правници и новинари најнеписменији факултетски образовани људи (извињавам се правницима и новинарима, то су били статистички подаци). Касније, не знам да ли због тога или не, уведен је пријемни из српског језика за будуће студенте права, што ме је веома обрадовало. Али погледајмо ово питање? Какве оно везе има са евентуалном писменошћу будућег правника. Ух, ух, ух. Научиће творбене морфеме, граматичке морфеме, мотивне речи, врсте стиха... али ће (неки) остати базално неписмени!

Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #36 у: 14.19 ч. 28.06.2008. »

Драга будућа студенткињо Grin, ево одговора који добих пре неколико минута, од поуздане особе:

Мотивна реч је део мотивисане речи. У речи мислилац, у овом случају мотивна реч је мислити (на њену основу, која гласи мисли, дода се суфикс -лац, и добије се реч мислилац, која се зове мотивисана (или образложена) реч.

Дакле, да се не би преварила као код скрипата, мотивна реч ти је мислити, а уз ово мало објашњење, вероватно ће ти и остали слични примери бити јаснији. Срећно. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #37 у: 16.31 ч. 28.06.2008. »

А шта је то уопште мотивна реч? Huh
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #38 у: 16.36 ч. 28.06.2008. »

Па реч која је "основ" за стварање неке нове речи. Реч на чију се основу додају наставци да би се добила жељена реч. У нашем случају жељена реч је мислилац. Једноставно речено, питање гласи од које речи је настала реч мислилац. Компликовано  Grin речено, мотивна реч је део мотивисане речи (оне коју тражимо), део мотивне речи налази се у творбеној основи нове (мислилац) речи.
« Задњи пут промењено: 16.39 ч. 28.06.2008. од Оли » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #39 у: 16.39 ч. 28.06.2008. »

Аха. Хвала на објашњењу.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #40 у: 20.14 ч. 28.06.2008. »

Ово ме је инспирисало на још једну мисао у вези са школством. Некад давно смо учили да су, на основу статистичких података, правници и новинари најнеписменији факултетски образовани људи (извињавам се правницима и новинарима, то су били статистички подаци). Касније, не знам да ли због тога или не, уведен је пријемни из српског језика за будуће студенте права, што ме је веома обрадовало. Али погледајмо ово питање? Какве оно везе има са евентуалном писменошћу будућег правника. Ух, ух, ух. Научиће творбене морфеме, граматичке морфеме, мотивне речи, врсте стиха... али ће (неки) остати базално неписмени!

Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry

Научиће... Али ће и даље писати отприлике овако:

У конкретном случају нема никаква доказа да је тужилац као странка прије неголи је било донесено првостепено решење, био саслушан да би му се предочиле чињенице на темељу којих се води поступак око његова исељења из досадашњег стана и да би му се дала могућност да те чињенице и евентуалне доказе оспорава, како би се – а то је смисао правила управног поступка – омогућило да чињенично стање буде правилно установљено, што је неопходно да би се материјални пропис правилно примјенио, а нема ни доказа да се тужилац није одазвао позиву ради саслушања па је и то разлог због којега је оспорено рјешење требало поништити.

Цитат је из мог омиљеног приручника „Језички савјетник за уредске кадрове“ загребачког професора Мирка Церовца, из1960. Дивна књижица, штета што се Клајн и његови сарадници не прихвате посла да тако нешто напишу. Материјала има на претек.
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 230

« Одговор #41 у: 01.55 ч. 29.06.2008. »

Bas mi je interesantno citati vas sve u ovoj temi, samo nastavite...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #42 у: 20.31 ч. 29.06.2008. »

Зар професорима права није важније да виде како би будући студенти преформулисали, рецимо, реченицу из горњег примера и написали нешто разумљиво? Зашто се тако нешто не тражи на пријемном испиту?
   Можда грешим. Да би неко адвокатско писаније што више личило на науку мора да буде писано језиком који је разумљив (ако је) само њима. Иначе би иоле писменији човек закључио да то може и сам да напише.
   Сад се сетих оне причице о адвокатовом сину који је завршио права и убрзо се похвалио оцу да је очас посла завршио спор који је овај развлачио годинама.
А шта ти мислиш – пита га отац – од чега сам ја тебе школовао?
Сачувана
andrea021
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
andrea zuljevic

« Одговор #43 у: 20.41 ч. 22.07.2008. »

Hvala jos jednom.  Prijemni je prosao.  Iz srpskog sam imala 27 bodova, iz istorije 30, zadovoljna sam:) Veliki pozdrav za sve:)
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #44 у: 01.18 ч. 23.07.2008. »

Мило нам је, ем драго што смо малкице помогли овде. Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!