Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
14.15 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 21
  Штампај  
Аутор Тема: Смрт ошишаној латиници!  (Прочитано 168805 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #75 у: 22.44 ч. 04.04.2008. »


 Stvarno je žalosno kada ćiriličari pokušavaju da iskoriste svaku priliku kako bi tjerali ljude da upotrebljavaju njihovo presveto nacionalno pismo i onda kada ono nije jedini mogući izbor (kao npr. u ruskom, gdje jednostavno NEMA standardne latinice, pa samim time ni izbora).

Прелиставајући тему наиђох на ову поруку. Питам се због чега ова иронија? Мислим на ово "њихово пресвето национално писмо"
И нисам знао да постоји подела на "ћириличаре" и "латиначаре". Да ли се, можда, сходно овоме, они који пишу ошишаном латиницом зову "ошишани латиничари"?

Ја углавном користим ћирилицу, али не либим се да понекад понешто напишем и латиницом. Име под којим сам на овом форуму је било на латиници. Од данас користим искључиво ћирилицу, а као што видите, име ми је од данас исписано ћирилицом.

А што се тиче овог "њихово пресвето национално писмо" ево један линк.
http://video.google.com/videoplay?docid=4727495447000648040

Ради се о видеу и потребна је бржа интернет веза.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #76 у: 23.07 ч. 04.04.2008. »

И ја сам га прозвао због тога (прочитај новије поруке), двапут, па се некако индиректно искупио рекавши да мислио на како се ошишана латиница не може искоренити ћирилицом (као што и не може, наравно), али онаквим коментаром се обраћа и онима који пишу ћирилицом на форуму, што ме је наљутило.
Сачувана
Боки
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44



« Одговор #77 у: 23.10 ч. 04.04.2008. »

А ја сам хтео да укажем Stoundaru да вероватно људи који преферирају ћирилицу, када нешто пишу латиницом не користе ту ошишану варијанту. 
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #78 у: 23.19 ч. 04.04.2008. »

А ја сам хтео да укажем Stoundaru да вероватно људи који преферирају ћирилицу, када нешто пишу латиницом не користе ту ошишану варијанту. 

Ту си потпуно, рекао бих, у праву. Не видим зашто је појединима тешко да инсталирају српску тастатуру на рачунару, али могу да схватим да не знају то да учине, па опет и да не знају има упутстава на интернету.

Али никако не могу да схватим и вероватно никада нећу да неко може руком писати ошишану латиницу, или као што смо видели из пар примера овде, чак и ћирилицу. Која је ту лењост у питању? Није ваљда толико тешко одићи руку у ставити квачицу на слово? Није ми ниједанпут до сада рука натекла од писања регуларним писмима. По тој логици би и Немци 'ладно могли да не записују мућење самогласника А, О и У. Мене би било срам да нешто откуцам ошишаном латиницом тамо где нисам апсолутно приморан, као што је случај са мобилним апаратима, што је кривица наше државе. Поједине колеге са студија су предавале реферате и друго написане ошишаном латиницом. Ја бих такве радове, да сам професор, одмах на лицу места враћао док се не поправи, а ако би се ситуација поновила — недовољна оцена.
Сачувана
Боки
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44



« Одговор #79 у: 23.30 ч. 04.04.2008. »

Цитат
Поједине колеге са студија су предавале реферате и друго написане ошишаном латиницом. Ја бих такве радове, да сам професор, одмах на лицу места враћао док се не поправи, а ако би се ситуација поновила — недовољна оцена.

Имам и ја прилику да видим море таквих радова међу мојим колегама.


Зашто су људи толико неодговорни према свом писму/писмима тешко је одгонетнути. Могла би се повуући паралела са односом према неким другим стварима. Ако је некоме као "добар дан" да баца отпатке по граду у којем живи зашто би се тај неко трудио да пише правилно односно да поштује свој језик и писма.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #80 у: 23.41 ч. 04.04.2008. »

Ако ли и нема упутстава на интернету како поставити српску тастатуру, ево како (за виндоуз ИксПе):

Start —> Control Panel —> Regional and Language Options —> Languages —> Details —> Settings — > Add —> Serbian Cyrillic / Latin —> OK —> Apply —> OK.

Комбинацијом тастера Alt + Shift пребацује се између постављених тастатура.

Ако желите да се на траци задатака (Taskbar) појави икона и притиском миша изабирати језик, учинити следеће:

Десним кликом миша на траку задатака —> Toolbars —> Language bar. И, гле чуда, у доњем десном углу се појави једно поље, у коме обично за почетак стоји EN. То значи да је подразумевана тастатура енглеска. Да бисмо ово једном за свагда поставили на српски као подразумевани језик (ако неко жели), овако:

Start —> Control Panel —> Regional and Language Options —> Languages —> Details —> Settings — > Default input language —> Serbian Cyrillic / Latin.

Надам се да је онда свршено са писањем ошишаном латиницом на рачунарима. Можда би требало окачити ово као званично упутство.
« Задњи пут промењено: 00.04 ч. 05.04.2008. од Мирослав » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #81 у: 23.47 ч. 04.04.2008. »

Имам и ја прилику да видим море таквих радова међу мојим колегама.

Зашто су људи толико неодговорни према свом писму/писмима тешко је одгонетнути. Могла би се повуући паралела са односом према неким другим стварима. Ако је некоме као "добар дан" да баца отпатке по граду у којем живи зашто би се тај неко трудио да пише правилно односно да поштује свој језик и писма.
  Ево овде мог коментара са друге теме, о тима и таквима. Нису сви такви који пишу ошишаном латиницом, некад је човек приморан да напише нешто њоме, али никако не могу да оправдам писање истом, ако није приморан.
« Задњи пут промењено: 23.48 ч. 04.04.2008. од Мирослав » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #82 у: 03.27 ч. 05.04.2008. »

А што се тиче овог "њихово пресвето национално писмо" ево један линк.
http://video.google.com/videoplay?docid=4727495447000648040

Ради се о видеу и потребна је бржа интернет веза.

Прво погледајте видео, ако сте у могућности (датотека има око 110МБ), или укуцајте ћирилицом Винчанско писмо као упит у Гугл и прочитајте и сами како су поједини српски академци издали сопствени народ и то настављају да чине.
« Задњи пут промењено: 03.42 ч. 05.04.2008. од Мирослав » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #83 у: 03.37 ч. 05.04.2008. »

„Остаје неодговорено питање, да ли ћемо ми Срби икада схватити да је сурбелски језик подлога на којој је изграђен не само говор него и сав цивилизован свет. Србима је данас језик последње оружје, али толико моћно да бисмо уз његову смислену употребу могли да однесемо највећу победу у нашој целокупној историји. Али од тога ништа неће бити, уколико то не схвате људи који воде српску науку, културу и политику.“

Аутор Душан Вукотић.

Обавезно прочитати до краја (и сам почетак, обавезно). Читам целе ноћи, и попушта ми концентрација полако, одох да прилегнем. Сигуран сам да ће вам овај текст бити веома занимљив, а можете и ауторово име гуглати. Има се итекако шта прочитати.
« Задњи пут промењено: 06.26 ч. 05.04.2008. од Мирослав » Сачувана
Beli
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
CH.
Име и презиме:
B.V.
Поруке: 19


« Одговор #84 у: 11.48 ч. 05.04.2008. »

Цитирано: Вук link=topic=1014. msg18161#msg18161 date=1207341894

А што се тиче овог "њихово пресвето национално писмо" ево један линк. 
hxxp: video. google. com/videoplay?docid=4727495447000648040

Ради се о видеу и потребна је бржа интернет веза. 

Цитирано: Мирослав link=topic=1014. msg18179#msg18179 date=1207359476

Аутор Душан Вукотић.

Обавезно прочитати до краја (и сам почетак, обавезно).  Читам целе ноћи, и попушта ми концентрација полако, одох да прилегнем.  Сигуран сам да ће вам овај текст бити веома занимљив, а можете и ауторово име гуглати.  Има се итекако шта прочитати.


Ја посетих наведене линкове и могу рећи да су ствари запањујуће.  Питам се шта званична наука каже о свему овоме?
Ако има истине у овим и сличним стварима, зашто не покуша да објасни, да неко мишљење, заузме неки став. . . ?
А ако нема, онда треба да каже, није то било тако, него овако.  И да образложи. 
Опет, ако јој је нешто непознато, онда треба да каже да незна, али не и да ово није тачно, јер тешко је поверовати да би неко све ово радио (говорио) без основа.  Поготово зато што све што је речено, поткрепљено је доказима и аргументима.  Колико су ти докази валидни, ја не бих процењивао.  То би морали да ураде стручњаци и сама наука.  Овако, ћутећи и прећуткујући, само "потврђују" (одобравају) све ово.

Хвала за линкове.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #85 у: 12.02 ч. 05.04.2008. »

Ne povlačim svoj komentar, i ne vidim kako sam se iskupio. Slobodno ga možete primijeniti i na latiničare kada oni pokušavaju da uvode latinicu u ćirilične kontekste bez dobrog razloga, mada latinica koja se koristi u srpskoj varijanti nije isključivo srpsko nacionalno pismo, tako da se u argumentima za latinicu nacionalizam, koji mrzim iz dna duše, javlja mnogo rjeđe.

Boki nije koristio takve argumente, istina je, ali mu je stav sasvim jasan: ćirilica je bolje pismo, narodu treba objasniti da je bolje, a pri tom ne tjerati ga da koristi ćirilicu. Ne slažem se, čak i da postoje tehničke prednosti jednog ili drugog pisma, jer jasno je da tehnički argumenti u svijetu nisu toliko uticajni koliko su puka praksa i tradicija, i za jedno i za drugo pismo, tako da će na kraju krajeva kojekakve akcije zasnovane na tehničkim argumentima završiti sa uzaludnim nerviranjem naroda.

To što me više brine jeste komentar o tome da je ćirilica najefikasnije sredstvo za borbu protiv ošišane latinice, te potpisivanje te izjave koje je slijedilo, iz čega može da slijedi to da će se samo zbog problema takve latinice neki početi zalagati za to da se uvodi ćirilica u kontekste u kojima se do sada koristila ošišana latinica, čime se ugrožava sloboda upotrebe latinice. Ovo je malo više realno od gore navedenog, i dovoljno je bilo da me naljuti, s obzirom na to da takav problem i njegova rješenja postoje u ostalim jezicima gdje se koristi latinica, pa mi se Bokijev komentar činio kao pokušaj da nađe još jedan razlog za proširivanje upotrebe ćirilice u kontekste u kojima se koristi latinica.

Pogledajte koliko sam samo poruka napisao o sitnicama vezanim za transkripciju. Lično me nećete vidjeti kako pišem da je najefikasnije sredstvo za rješavanje takvih grešaka upotreba latinice, jer tamo možemo pisati izvorno. U svom prijedlogu u Antipravilima (!) pažljivo sam odvojio ćirilicu od latinice kada sam pitao zašto se samo u latiničnim tekstovima ne može pisati isključivo izvorno (trenutno je dozvoljeno izvorno pisanje po izboru). Stvarno želim da se problemi rješavaju na sasvim precizan način, a da se grubi prijedlozi koji mogu da vode ka nepotrebnom širenju ćirilice ili latinice ostave za Antipravila.

« Задњи пут промењено: 14.04 ч. 05.04.2008. од Stoundar » Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #86 у: 14.43 ч. 05.04.2008. »


Ne povlačim svoj komentar, i ne vidim kako sam se iskupio. Slobodno ga možete primijeniti i na latiničare kada oni pokušavaju da uvode latinicu u ćirilične kontekste bez dobrog razloga, mada latinica koja se koristi u srpskoj varijanti nije isključivo srpsko nacionalno pismo, tako da se u argumentima za latinicu nacionalizam, koji mrzim iz dna duše, javlja mnogo rjeđe.


Када горе наведени каже да не повлачи свој коментар у коме иронично каже "њихово пресвето национално писмо", и при том додаје да не види
како се искупио, јер, како га ја разумем, по њему то и није потребно, а на крају каже да је национализам нешто што мрзи из дна душе, можемо слободно рећи да говори небулозе. Прича приче за малу децу. А ево зашто.
Ја сам ово што он каже ("њихово пресвето национално писмо") назвао иронијом. Међутим, није ово само иронија, већ и подругивање, омаловажавање, исмејавање... итд. Све то не произилази из "добронамерних осећања", лепих жеља, љубави или неких других високохуманих осећања, напротив, мислим да нисам далеко од истине ако кажем то произилази из мржње. А све то усмерено према ћирилици која део српског идентитета, тј. српског националног бића. Аналогно томе, према српском националном бићу.
И онда каже да је национализам нешто што мрзи из дна душе. Пази, бога ти.
Па, зар није национализам, и то онај негативни, ово наведено из последње и претпоследње поруке?
 

Boki nije koristio takve argumente, istina je, ali mu je stav sasvim jasan: ćirilica je bolje pismo, narodu treba objasniti da je bolje, a pri tom ne tjerati ga da koristi ćirilicu. Ipak, iz Bokijevog komentara o tome da je ćirilica najefikasnije sredstvo za borbu protiv ošišane latinice, te potpisivanja te izjave koje je slijedilo, može da slijedi to da će se samo zbog problema takve latinice neki početi zalagati za to da se uvodi ćirilica u kontekste u kojima se do sada koristila ošišana latinica, čime se ugrožava sloboda upotrebe latinice.


Шта фали Бокијевом ставу у коме каже да је ћирилица боље писмо и да народу треба објаснити шта је боље, а не терати га да је користи на силу?
Шта се може приговорити овоме? Може ли ово бити добронамерније? Шта то не ваља у оваквом мишљењу и ставу? Да ли постоји иједан разлог да се критикује овакав став
Даље, шта има лоше у томе да се залаже за то да се уводи ћирилица уместо једног дегенерисаног писма као што је ошишана латиница? На крају, и упште уместо латинице ако то није на силу, као што је рекао.
Латиница није изворно српско писмо и у српски језик је ушла "ношена" политичким мотивима. Увођена је политиком принуде и свршеног чина, и свакако не са добрим намерама. Ако неко мисли другачије, вероватно се још није пробудио.
Зашто се онда не залагати да се замени ћирилицом нешто што је принудом наметнуто, и не са добрим намерама, напротив?


Kako ne bi došlo do toga, moramo se ograničiti na ona rješenja za ošišanu latinicu koja ni izdaleka neće dovesti do ugrožavanja slobode da se piše latinicom. S obzirom na to da takav problem i njegova rješenja postoje u ostalim jezicima gdje se koristi latinica, Bokijev komentar sam interpretirao kao pokušaj da nađe još jedan razlog za proširivanje upotrebe ćirilice u kontekste u kojima se koristi latinica.


Какви проблеми и каква решења постоје у другим језицима је ствар тих језика, тј. народа чији су. Зашто би се српски језик и писмо прилагођавали неком обрасцу који је направљен за неки други језик? Такви поступци би били само на штету српског језика. Једноставно зато што ти обрасци не одговарају српском језику. Зашто на силу да се уклапа у њих?
Бокијев покушај да се употреба ћирилице прошири свуда тамо где је то могуће, је сасвим на месту. Шта фали таквом залагању? Није ваљда "јерес" залагати се за своје писмо, уместо за наметнуто политиком за коју се не може рећи да је добронамерна према српском језику и народу?


БОКИ, САМО НАПРЕД!



« Задњи пут промењено: 14.47 ч. 05.04.2008. од Вук » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #87 у: 15.10 ч. 05.04.2008. »

Вуче, ја потписујем овај твој последњи коментар, до у слово.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #88 у: 15.51 ч. 05.04.2008. »

Znači, vi biste u potpunosti pregazili sve one koji ne koriste srpski standard iz nekog većeg duhovnog razloga, već samo zato što su sasvim suhoparno uporedili postojeća tri standarda sa svojim maternjim govorom, te pravopisom i rječnikom srpskohrvatskoga jezika, i odlučili da im ijekavski srpski standard najbolje odgovara kao zamjena za ono na šta su bili navikli. Zamislite kada bi Amerikanci ili Englezi bili toliko isključivi. Ista je stvar i kada prelazimo sa softvera koji se više ne podržava na neki novi. Ima i onih koji su rođeni decenijama nakon što se iz kakvih god razloga počelo koristiti i jedno i drugo pismo, tako da za njih zapravo isključivost predstavlja problem protiv kojeg se treba boriti, a ne obrnuto.

Znam da ovo nekima izgleda čudno, ali u bivšoj SFR Jugoslaviji bilo je i Jugoslovena bez ikakvog drugog nacionalnog opredjeljenja, kojima se zgadio nacionalizam iz devedesetih. Kada npr. stranci uče jezik, i sasvim slučajno izaberu srpski standard, moraju li odmah da stanu na stranu srpskog nacionalnog identiteta u svim pogledima? Neka oni koji žele pišu ćirilicom, ali da li je baš neophodno da se ugrožava pisanje latinicom, pogotovu nakon decenija drugačije prakse? Jezik treba normirati na osnovu postojeće prakse, ne na osnovu politike i kojekakvih nacionalnih uticaja, a ako neko pismo i nestane, neka o tome odluči praksa. Standard mora biti dovoljno fleksibilan da zadovoljava što više njegovih korisnika.

Sviđa mi se to što je srpski standard pretrpio najmanje izmjena (u razloge za to neću da ulazim) i što je ovako fleksibilan, što se u njemu poštuje govorna praksa, a ne da se stvaraju kovanice, a neki bi sada da se i on sasvim lijepo zatvori za korisnike latinice, iako i jedno i drugo pismo može da se koristi. Hoćemo li onda praviti neki novi standard, umjesto da ponovo sjednemo i shvatimo da nam je na primjer dovoljan jedan pravopis, ako već imamo više rječnika, da nam ne treba politika nasilnog udaljavanja tri standarda, već slobodna upotreba jezika, tako da se npr. i danas u britanskom engleskom ponekad javljaju američki oblici, npr. riječi koje završavaju sa -ize, a ne sa -ise?

U ovom slučaju, primjena svjetskih obrazaca može biti rješenje za problem o kome se priča u ovoj temi — naime, zabraniti takvu latinicu, uraditi sve kako bi se omogućilo standardno pisanje (npr. maksimalno podržavati Unicode), i kraj priče. Uopšte nije potrebno da se problemi rješavaju na taj način što će se ugroziti fleksibilnost srpskog standarda.
« Задњи пут промењено: 16.24 ч. 05.04.2008. од Stoundar » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #89 у: 16.56 ч. 05.04.2008. »

Не разумем шта си хтео рећи у првом пасусу.

Нико не угрожава писање латиницом, али ово је засигурно тачно:
Шта фали Бокијевом ставу у коме каже да је ћирилица боље писмо и да народу треба објаснити шта је боље, а не терати га да је користи на силу?
Шта се може приговорити овоме? Може ли ово бити добронамерније? Шта то не ваља у оваквом мишљењу и ставу? Да ли постоји иједан разлог да се критикује овакав став

Даље, шта има лоше у томе да се залаже за то да се уводи ћирилица уместо једног дегенерисаног писма као што је ошишана латиница? На крају, и уопште уместо латинице ако то није на силу, као што је рекао.
Латиница није изворно српско писмо и у српски језик је ушла "ношена" политичким мотивима. Увођена је политиком принуде и свршеног чина, и свакако не са добрим намерама.
Ако неко мисли другачије, вероватно се још није пробудио.
Зашто се онда не залагати да се замени ћирилицом нешто што је принудом наметнуто, и не са добрим намерама, напротив?
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 21
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!