Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.40 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Штампај  
Аутор Тема: Порекло речи Србин, Срби  (Прочитано 153558 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
ArsLonga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 320



« Одговор #105 у: 06.34 ч. 25.11.2009. »

A šta ako je, možda, i gđa Olga falsifikovala tu pesmu? To kada se nešto može naći "samo u jednoj knjizi", mnogo miriše upravo na takav nekakav potez.

A zašto se nešto ne bi moglo naći "samo u jednoj knjizi"?

Radić je napisao nekakvu knjigu o srpskim, kako on kaže, "kvazi-istoričarima". Nisam imao priliku da vidim šta je tamo napisao, sem onoga što se moglo naći u nekim dnevnim listovima. Dakle, ako je Radić svrstao i Olgu Pjanović u "novoromantičare", tada bi bilo zanimljivo videti da li je uspeo da ospori bilo koji Olgin izvor ili, da li je ukazao na to da se Olga negde služila izmišljanjem izvora. Jer ako tu nije uspeo ništa da pronađe, tada je njegova knjiga poprilično promašila metu.

Lično mi je teško da poverujem da bi to Olga sebi dopustila, pošto se iz njene knjige vidi da se ona krajnje pedantno potrudila da navede sve izvore iz kojih je uzimala određeni materijal.


Сачувана
ArsLonga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 320



« Одговор #106 у: 06.39 ч. 25.11.2009. »


Колико сам ја схватио, говорећи о етимологији речи правда (дике) у склопу тог рада, позвала се на српску реч дика и објашњавала ју је преко ње, а на примедбу како је то бесмислено јер се ради о времену вековима пре доласка Словена у контакт са Грцима и времену када српскохрватски језик није постојао као засебан језик унутар старословенске или протословенске масе, изнела је алтернативне теорије о словенској аутохтоности и српском првенству међу њима, са којима се професори нису сложили и које су одбацили, а које се данас глорификују и узимају здраво за готово међу њеним поштоваоцима.

U pravu si, srpsko-hrvatski sigurno nije postojao u ono doba Wink
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #107 у: 06.51 ч. 25.11.2009. »

Где се у Бибилији уопште помиње било змај, било аждаха?  Huh

Извињавам се, помиње се на пар места и то једино у књизи Откровења, последњој књизи Библије, чији је оригиналан текст на грчком и где се користи реч „дракон“, грчко име за змаја.

У модерним српским преводима стоји аждаја/аждаха, у руском неизмењено дракон, док је енглеско dragon од грчког „дракон“. Не знам о каквој грешци у преводу говориш, Звездана?  Huh
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #108 у: 07.11 ч. 25.11.2009. »

Арс Лонга, Олга није историчар и њена књига не спада у историјску литературу него у забавно штиво нешто озбиљнијег ранга, попут историјско-језичких играрија Милана Парошког.

Можда је теби тешко да поверујеш у то, али је мени још теже да поверујем да за све ове године у земљи Србији и српском народу не може да се нађе ниједан историчар нити иједно удружење студената историје које би стало иза Олгине књиге и захтевало ревизију званичне историографије, да оно што она (и остали) пише о Србима и Србији има макар трунку смисла, већ те теорије стварају и следе их искључиво неисторичари. Тешко ми је да поверујем да се у ових 200 година није нашао ниједан српски историчар да пише о таквој српској историји, већ су њени творци филолози, машинци, сликари, новинари, четничке војводе и врачи-погађачи и то са таквим знањем да једино знају ону непознату историју Срба коју нико други не зна, а не знају ону познату, нити историју иједног другог народа.
Сачувана
ArsLonga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 320



« Одговор #109 у: 07.23 ч. 25.11.2009. »


Ah, vidim, nisam čitao. Dakle, ona nam prenosi ono što piše neki Sebastiano Dolci, koji je postojao ili nije postojao, o nekom Đorđiću, koji je postojao ili nije postojao, a koji je navodno slučajno pronašao, a da nije ni znao, original pesme koju je baš, slučajno, napisao niko drugi do Ovidije, i to ni manje ni više nego na modernom srpskohrvatskom jeziku dubrovačkoga narečja. Pri tome nam ona još i, ugodnosti čitanja radi dakako, prenosi tu pesmu u — doteranom i transkribovanom obliku. Roll Eyes
Ali ajde, nije moja stvar, šta se uopšte javljam. Smiley

Možda si hteo da kažeš, "pesma koja je postojala ili nije postojala"; i Sebastian Dolci i Ignjat Đorđić su naravno postojali Smiley
Сачувана
ArsLonga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 320



« Одговор #110 у: 07.33 ч. 25.11.2009. »

Арс Лонга, Олга није историчар и њена књига не спада у историјску литературу него у забавно штиво нешто озбиљнијег ранга, попут историјско-језичких играрија Милана Парошког.

Upoređivati Olgu i Paroškog, rekao bih, deluje prilično neukusno.
Olga je sakupila istorijske izvore/dokumente o Srbima na jednom mestu. Istina, ponekad je ponešto komentarisala na način koji joj je, možda, malčice odmagao, ali suština njenog rada može se odbaciti jedino u slučaju da je ona lagala kada je navodila te brojne izvore.

Prvo pročitaj njenu knjigu, a tek onda nam saopšti šta tu nije u redu.
Dakle, imaš li ti nekakav dokaz da se Olga služila lažima pri pisanju navedene knjige? Ako nemaš, tada je bolje da se pritajiš.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #111 у: 09.39 ч. 25.11.2009. »

Prvo pročitaj njenu knjigu, a tek onda nam saopšti šta tu nije u redu.
Dakle, imaš li ti nekakav dokaz da se Olga služila lažima pri pisanju navedene knjige? Ako nemaš, tada je bolje da se pritajiš.

Шта мислиш због чега сам навео реч српскохрватски у делу који си цитирао, а не реч српски? Wink Прочитао сам је, наравно, па купио примерак из сва три дела, па поново прочитао. Слично као и са Деретићем, Милојевићем, Јевђевићем, Лукином-Лазићем – када говорим о историји чији творци нису историчари, већ филолози, машинци, четничке војводе и врачи-погађачи, не говорим напамет. Само што сам након сусрета са њима у гимназији и на почетку студија и упијања сваке њихове речи као „научне истине“, доживео горко отрежњење при првом сусрету са правом историјском литературом и при првим разговорима са правим људима од струке. Горко, јер сам схватио да сам испао будала, то јест да су ме направили будалом људи који припадају оној категорији какву чине надрилекари на подручју медицине. То препознаје свако ко је имао додира са историјом као науком, а не препознаје једино онај ко није. Као што се зарад физичког здравља нације забрањује лекарска пракса особама без завршеног медицинског факултета, зарад духовног здравља треба забранити онима који нису историчари да се као такви представљају, а збирке својих жеља, маштарија и методолошки неисправних закључака да протурају као научну истину.

Сујета је гадна ствар и врло је тешко превазићи је. Нарочито када је неко пумпа заједно са самообманом о властитој супериорности, угрожености од других и догматским ставом према свакој критици. Посматрајући начин размишљања и понашање људи који су присталице тоталитарних култова и верских секти и људи који се баве науком, видео сам да они који следе овакве идеје имају премного сличности са првима, а премало са другима.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #112 у: 10.23 ч. 25.11.2009. »

Kakve to veze ima sa pravdom kod Eshila i Sofokla? Huh

Колико сам ја схватио, говорећи о етимологији речи правда (дике) у склопу тог рада, позвала се на српску реч дика и објашњавала ју је преко ње, а на примедбу како је то бесмислено јер се ради о времену вековима пре доласка Словена у контакт са Грцима и времену када српскохрватски језик није постојао као засебан језик унутар старословенске или протословенске масе, изнела је алтернативне теорије о словенској аутохтоности и српском првенству међу њима, са којима се професори нису сложили и које су одбацили, а које се данас глорификују и узимају здраво за готово међу њеним поштоваоцима.
Pa ja ne kapiram onda kako su joj uopste rad primili, kad je to po meni, promasena tema...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #113 у: 10.42 ч. 25.11.2009. »

Цитат
Као што се зарад физичког здравља нације забрањује лекарска пракса особама без завршеног медицинског факултета, зарад духовног здравља треба забранити онима који нису историчари да се као такви представљају, а збирке својих жеља, маштарија и методолошки неисправних закључака да протурају као научну истину.

Академик и професор на Филозофском факултету и директор Византолошког института у Београду, Божидар Ферјанчић (1929—1998), рекао је да "тезе о Србима као најстаријем народу на свету и српском језику као прајезику других, немају никаквог научног основа и на њих се, иако им се у медијима даје доста простора, не треба обазирати.

Аутохтона школа је својеврсни пример националистичког бунцања и делиријума произвољности: Острогорски им смета зато што је био Рус (па је јелте, више волео Бугаре — свашта!), Јиричек зато што је био Чех хрватски историчари забога, зато што су били хрватски (онај, како рече Звездана, усудио се да ДОПИШЕ Хрват, хех)... Мисим, ја не капирам како још увек има људи који су спремни да верују свим тим небулозама кад су сви они поодавно раскринкани и уздуж и попреко.

Цитат
Olga je sakupila istorijske izvore/dokumente o Srbima na jednom mestu.
Хе.. Опасан јој је историјски документ прича њене мајке или оне непознате бабе Францускиње која ју је убеђивала, њу, зачуђену, како су Срби владали Алзасом... Или та Овидијева песма... Дошла гђа. Пјановић до Овидијеве песме преко Пере који је опет добио песму од Лазе (али католика!), а Лаза (католик) није имао баш ником другом да да ту песму него гђи Пјановић, која ето верује Лази на реч да се оригинал налази у Ватикану. Један озбиљан историчар никада не доноси закључке на основу нечега што је написано на салвети, него оде на извор,и НАУЧНИМ МЕТОДАМА које се уче на Одсеку за историју на Филозофском факултету проучава исти, па тек онда доноси закључке. Проблем свих тих надриисторичара јесте што уопште не познају научну методу, а и шта ће им, кад имају машту бз краја. Очас посла се измисли египатска пирамида у Босни и прогласи се својином српских ванземаљаца... И то је жива истина! Grin

Цитат
Dakle, imaš li ti nekakav dokaz da se Olga služila lažima pri pisanju navedene knjige?
А има ли она доказа да је истина? Нема. Ама баш ни један. Стога прочитај ти још нешто осим тих бајалица, па онда види да ли ћеш им веровати или нећеш.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #114 у: 10.44 ч. 25.11.2009. »

Prvo pročitaj njenu knjigu, a tek onda nam saopšti šta tu nije u redu.
Dakle, imaš li ti nekakav dokaz da se Olga služila lažima pri pisanju navedene knjige? Ako nemaš, tada je bolje da se pritajiš.

Шта мислиш због чега сам навео реч српскохрватски у делу који си цитирао, а не реч српски? Wink Прочитао сам је, наравно, па купио примерак из сва три дела, па поново прочитао. Слично као и са Деретићем, Милојевићем, Јевђевићем, Лукином-Лазићем – када говорим о историји чији творци нису историчари, већ филолози, машинци, четничке војводе и врачи-погађачи, не говорим напамет. Само што сам након сусрета са њима у гимназији и на почетку студија и упијања сваке њихове речи као „научне истине“, доживео горко отрежњење при првом сусрету са правом историјском литературом и при првим разговорима са правим људима од струке. Горко, јер сам схватио да сам испао будала, то јест да су ме направили будалом људи који припадају оној категорији какву чине надрилекари на подручју медицине. То препознаје свако ко је имао додира са историјом као науком, а не препознаје једино онај ко није. Као што се зарад физичког здравља нације забрањује лекарска пракса особама без завршеног медицинског факултета, зарад духовног здравља треба забранити онима који нису историчари да се као такви представљају, а збирке својих жеља, маштарија и методолошки неисправних закључака да протурају као научну истину.

Сујета је гадна ствар и врло је тешко превазићи је. Нарочито када је неко пумпа заједно са самообманом о властитој супериорности, угрожености од других и догматским ставом према свакој критици. Посматрајући начин размишљања и понашање људи који су присталице тоталитарних култова и верских секти и људи који се баве науком, видео сам да они који следе овакве идеје имају премного сличности са првима, а премало са другима.

Белопољански имаш један велики плус од мене. Smiley Ти си био "с друге, тамне стране" и успео си да се вратиш неоштећеног мозга. Cheesy Сигурно си поносан на себе као кад неко остави алкохол или дуван... Заиста су ретки људи као ти, или их ја барем до сад нисам упознала.
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #115 у: 11.11 ч. 25.11.2009. »

Белопољански имаш један велики плус од мене. Smiley

I od mene.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #116 у: 13.00 ч. 25.11.2009. »

Белопољански имаш један велики плус од мене. Smiley Ти си био "с друге, тамне стране" и успео си да се вратиш неоштећеног мозга. Cheesy Сигурно си поносан на себе као кад неко остави алкохол или дуван... Заиста су ретки људи као ти, или их ја барем до сад нисам упознала.

Водимо, значи, и тебе и Дују на пиво. Wink
Сачувана
ArsLonga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 320



« Одговор #117 у: 13.28 ч. 25.11.2009. »

Цитат
Шта мислиш због чега сам навео реч српскохрватски у делу који си цитирао, а не реч српски? Wink


Nije važno šta ja mislim, već šta ti misliš (ili si mislio) kada si to napisao.

Цитат
Прочитао сам је, наравно, па купио примерак из сва три дела, па поново прочитао.


Uh boga ti... ja toliko ni Hegela nisam iščitavao.  Smiley

Цитат
Слично као и са Деретићем, Милојевићем, Јевђевићем, Лукином-Лазићем – када говорим о историји чији творци нису историчари, већ филолози, машинци, четничке војводе и врачи-погађачи, не говорим напамет.


Miloš Milojević je bio istoričar.
Mislim da svemu tome prilaziš veoma emotivno, pa i razočarano (kako dole tvrdiš), što bi moglo da priliči adolescenatu, a nikako nekome ko zrelo razmišlja.

Цитат
Само што сам након сусрета са њима у гимназији и на почетку студија и упијања сваке њихове речи као „научне истине“, доживео горко отрежњење при првом сусрету са правом историјском литературом и при првим разговорима са правим људима од струке.


Da li bi mogao da navedeš koja je to "prava" literatura i "pravi" ljudi s kojima si razgovarao. Oprosti, ali imam utisak da spadaš u ljude koji se lako povinuju "autoritetu", i koji o malo čemu imaju iole utvrđen stav

Цитат
Горко, јер сам схватио да сам испао будала, то јест да су ме направили будалом људи који припадају оној категорији какву чине надрилекари на подручју медицине.


Hoćeš li biti ljubazan i objasniš nama "naivnima" kako da ne ispadnemo "budale"?

Цитат
То препознаје свако ко је имао додира са историјом као науком, а не препознаје једино онај ко није.

Ovo mi nije najjasnije; pa svi smo imali dodira s istorijskom naukom. Barem u osnovnoj školi.

Цитат
Као што се зарад физичког здравља нације забрањује лекарска пракса особама без завршеног медицинског факултета,

Ovo jednostavno nije tačno. Postoje ljudi koji leče travama i čiji su lekovi medicinski testirani, koji kao predstavnici tradicionalne narodne medicine pomažu ljudima i bez završenog medicinskog fakulteta. Vasa Pelagić nije završio medicinu, a, verujem, da je i danas njegov Narodni učitelj najtraženija knjiga kada je u pitanju ljudsko zdravlje.

Цитат
зарад духовног здравља треба забранити онима који нису историчари да се као такви представљају, а збирке својих жеља, маштарија и методолошки неисправних закључака да протурају као научну истину.

Koliko je meni poznato Tesla nikada nije dovršio svoje studije u Pragu (a ni one ranije, u Gracu). Zamisli, da su njegovi docniji finansijeri razmišljali tvojom glavom... za šta bi sve danas ceo svet bio uskraćen? Takvih primera ima koliko želiš. Vukovu reformu ne bi trebalo uvažiti, jer čovek, pobogu, nije svršio odgovarajuće škole.

Цитат
Сујета је гадна ствар и врло је тешко превазићи је.


To si dobro rekao; još samo pronađi ogledalo Smiley

Цитат
Нарочито када је неко пумпа заједно са самообманом о властитој супериорности, угрожености од других и догматским ставом према свакој критици. Посматрајући начин размишљања и понашање људи који су присталице тоталитарних култова и верских секти и људи који се баве науком, видео сам да они који следе овакве идеје имају премного сличности са првима, а премало са другима.

Ne verujem da si pročitao jedan jedini red iz Olgine knjige. Da jesi, sumnjam da bi pravio ovakva poređenja. Kakve veze ona ima sa sektama i (čuj!) "totalitarnim kultovima"?
« Задњи пут промењено: 13.31 ч. 25.11.2009. од ArsLonga » Сачувана
ArsLonga
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 320



« Одговор #118 у: 13.47 ч. 25.11.2009. »

Цитат
Хе.. Опасан јој је историјски документ прича њене мајке или оне непознате бабе Францускиње која ју је убеђивала, њу, зачуђену, како су Срби владали Алзасом... Или та Овидијева песма... Дошла гђа. Пјановић до Овидијеве песме преко Пере који је опет добио песму од Лазе (али католика!), а Лаза (католик) није имао баш ником другом да да ту песму него гђи Пјановић, која ето верује Лази на реч да се оригинал налази у Ватикану.

Ovo je krajnje neukusno karikiranje. Imaš link (mislim da ga je Zvezdana prosledila), pa vidi šta je Olga tačno napisala. Ona je jasno rekla šta je pronašla i gde je to pronašla. Da to što je rekla nije tačno (ne mislim na samu "Ovidijevu pesmu", već na dokument u kome se Ovidije i "pesma" pominju), sumnjam da bi Radić propustio da zabeleži u svojoj knjizi.

Цитат
А има ли она доказа да је истина? Нема. Ама баш ни један. Стога прочитај ти још нешто осим тих бајалица, па онда види да ли ћеш им веровати или нећеш.

Ama, Olga tačno navodi šta je gde našla, navodi autore, knjige, stranice u tim knjigama. Šta bi još trebalo da uradi da bi dokazala da je to istina; da ustane iz groba i da svakom ko u to sumnja plati kartu do Vatikana ili Vašingtona?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #119 у: 13.49 ч. 25.11.2009. »

Miloš Milojević je bio istoričar.
Mislim da svemu tome prilaziš veoma emotivno, pa i razočarano (kako dole tvrdiš), što bi moglo da priliči adolescenatu, a nikako nekome ko zrelo razmišlja.


Kad si vec za svoju tvrdnju citirao BAS taj sajt, da li si procitao do kraja sta pise u tom clanku? Jeste, Milojevic je bio istoricar, ali se nije ponasao kao jedan istoricar. Vrlo je proizvoljno tumacio izvore, a kad mu nisu odgovarali onda ih izvrtao pa video Srbe svuda po staroj Grckoj i jos davnije. Njegove stavove je jos Ruvarac pobio i izvrgao ga ruglu, na sta mu je Milojevic, u nedostatku boljih argumenata, uputio samo uvrede tipa bugarofil i izdajnik srpske narodnosti. Nisam bas sigurna da je to argumentovano akademsko diskutovanje, a njegovi sledbenici, koji odista NISU istoricari, slede njegov primer u nacinu diskutovanja sa svojim protivnicima — kad im ovi argumentima dokazu koliko su neuki i nemaju pojma o cemu govore, jedino sto mogu da odgovore jesu uvrede na najnizem nacionalnom nivou, kao sto su placenici germanske berlinsko-becke skole ili vatikanske sluge i sl.

Imas tamo i super clanak o Ilarionu Ruvarcu, gde pise malo i o njegovoj kritici Milojevica. Srecno ti citanje.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!