Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.14 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 5 6 [7] 8
  Штампај  
Аутор Тема: Оправданост транскрипције  (Прочитано 94781 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
durdubak
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 129


« Одговор #90 у: 14.42 ч. 27.05.2009. »

Naslov Prćićevog članka je OPROSTITE, DA LI SAM TO JA? Zbog toga sam potegao kako bi se rahmetli Berton osećao.   Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #91 у: 19.33 ч. 27.05.2009. »

Значи, Ричард је ипак Бартон....

А дај види молим те Ворена Битија...
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #92 у: 19.34 ч. 27.05.2009. »

Taj članak nije sasvim aktuelan, kao što je alcesta već pokazala. Evo šta kaže Novi transkripcioni rečnik engleskih ličnih imena iz 1998. za Burton (Bojan ima i verziju iz 2008, ali kaže da tu ne bi trebalo biti izmjena i da je našao samo poneku novu odrednicu):

Burton /berton/ Berton — NE Barton, što je i drugo ime: UP. Barton; ALI Richard Burton je /!barton/ Barton

Britanski Birmingham je samo Bermingam.
« Задњи пут промењено: 19.37 ч. 27.05.2009. од Stoundar » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #93 у: 19.35 ч. 27.05.2009. »

Može Biti ili Bejti, a Voren je valjda Biti. Smiley

Kako to da sam ja malopre videla Bruninu poruku posle Stoundarove a sad su obrnule mesta? Ne znam je li forum danas poblesavio ili ja. Sad
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #94 у: 19.36 ч. 27.05.2009. »

Стоундаре, па мењај пост, немој га брисати и исто писати... Сад мој одговор долази пре твог поста а треба да иде после...
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #95 у: 19.37 ч. 27.05.2009. »

A to li je znači... vi stvarno hoćete da me izludite. Cheesy Cheesy Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #96 у: 19.38 ч. 27.05.2009. »

Može Biti ili Bejti, a Voren je valjda Biti. Smiley

Kako to da sam ja malopre videla Bruninu poruku posle Stoundarove a sad su obrnule mesta? Ne znam je li forum danas poblesavio ili ja. Sad

Добро си видела, него је Стоундар опет обрисо поруку уместо да је мења...

Да ли је "ваљда" или то негде пише, као за Бартона? Шта каже тај Прћићев речник?
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #97 у: 19.39 ч. 27.05.2009. »

Pa ja sve iz Prćićevog rečnika prepisujem, Bruni, mislila sam da smo to već raščistili. Cheesy Samo nema spoja Voren Biti, ali posebno piše ovako kako sam stavila.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #98 у: 19.40 ч. 27.05.2009. »

Ma više volim da mi izgleda kao da je iz prve kad god moguće, bez informacije o posljednjoj izmjeni, a htio sam što tačnije da citiram Bojana, pa zato... Obećavam, neću više.  Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #99 у: 19.46 ч. 27.05.2009. »

Pa ja sve iz Prćićevog rečnika prepisujem, Bruni, mislila sam da smo to već raščistili. Cheesy Samo nema spoja Voren Biti, ali posebno piše ovako kako sam stavila.

Па знам да преписујеш (знаш да сам љубоморна Wink), зато те питам шта тачно пише за Битија. Ако не пише ништа, онда ће бити да је Бејти...

Стоундаре, након постовања имаш неких 5 мин отприлике кад можеш мењати пост а да ти се не види да је мењан. Ја то нон стоп радим. Постујем, па едитујем још  једно пет пута, и то се обично не види...

Ево додала сам  Cheesy

И још Cheesy

И још Cheesy
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #100 у: 19.50 ч. 27.05.2009. »

Pa rekla sam da može Biti ILI Bejti za prezime. To ILI stoji kod Prćića, a Biti je na prvom mestu. Zašto bi baš Voren bio Bejti, ako smo već navikli da je Biti?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #101 у: 19.53 ч. 27.05.2009. »

Pa rekla sam da može Biti ILI Bejti. To ILI stoji kod Prćića, a Biti je na prvom mestu. Zašto bi baš Voren bio Bejti, ako smo već navikli da je Biti?

Ах. ОК.

Па не знам. Види овде. Cheesy

Да ли се ово може назвати оверкорекшон? Roll Eyes
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #102 у: 19.59 ч. 27.05.2009. »

Bogami, u Longmanovom izgovornom rječniku iz 2008. piše da se za Warrena koristi taj drugi izgovor, dakle treba Voren Bejti.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #103 у: 21.16 ч. 27.05.2009. »

Bogami, u Longmanovom izgovornom rječniku iz 2008. piše da se za Warrena koristi taj drugi izgovor, dakle treba Voren Bejti.

Али, и Бартон се изговара Бертон, па је дозвољен неправилан облик за Ричарда. По логици ствари, требало би да буде истоо тако и за Ворена, али није. Мени сад заиста није јасно: Ворен и Ричард су иста генерација, стога, ако је Бартон, онда мора бити и Бити, а обојица су Прислијеви вршњаци стога како сад Пресли и Бејти, а Бартон не? Стварно би требало да Прћић малко објасни систем по ком одлучује шта остаје због укорењености а шта не.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #104 у: 22.07 ч. 27.05.2009. »

Nisam našao ništa preciznije od ovoga (iz Jezika danas 15):

Ovde predloženim pravilima podležu imena koja će tek pristizati u srpski jezik. Još više, pravila su primenljiva na imena koja se trenutno javljaju u nekoliko nasumičnih varijacija (poput onih navedenih gore [tj. u Prćićevom članku]), kako bi se među njima mogao odabrati i preporučiti jedan, najprihvatljiviji oblik. Izuzeci od ovih pravila jesu odranije ukorenjeni i u praksi odavno prihvaćeni pojedinačni oblici, nastali primenom drukčijih postupaka (uglavnom pod uticajem izvornog pisanja ili izgovora, ili posredstvom nemačkog i francuskog jezika, preko kojih smo nekad primali engleske reči), kao što su London, Glazgov, Halej, Njutn, Šekspir, Vašington. No, ukoliko se uz ukorenjeni oblik pojavi i neki noviji, nastaju nasumične varijacije, koje se pravilima lako mogu otkloniti, tako što će se u slučajevima poput Džems i Džejms (od JAMES) ili Klerk i Klark (od CLARK) prednost davati oblicima koji su saobraženi pravilima, a ovde su to oni drugonavedeni. Štaviše, noviji i pravilima saobraženi oblici obično se vezuju za konkretne ličnosti, odskora na javnoj sceni, pa bi tako glumac DENZEL WASHINGTON i svi ostali s tim prezimenom trebalo da budu Vošington, dok GEORGE WASHINGTON, kao i glavni grad SAD koji je po njemu dobio ime, ostaju s ukorenjenim oblikom Vašington. Valja na kraju naglasiti da se ukorenjenima ne mogu smatrati pogrešno transkribovani oblici novijeg datuma i otuda nužno još nedovoljno ustaljeni, poput Torturo (od TURTURRO), Kejz (od KEYS) ili Houk (od HAWKE) — ovakvi oblici, koji su očigledno posledica pukog neznanja i nemara, svakako se moraju podvrgnuti pravilima i ispraviti.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 5 6 [7] 8
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!